Ett svenskt cannabisforum › Forums › Universitetet – Cannabisodling › U| Inomhusodling Jord › Max 15×15 krukor?!
-
Max 15×15 krukor?!
Posted by reaper on 2002-11-13 at 12:34har alltid förut odlat i stora krukor, men nu ska en kompis dra igån med en odling (från frö) där han använder kiffers 15x15x20 krukor. De är ungefär 3,2 liter alltså strax under en amerikansk gallon. Vilket utbyte har ni fått ur dessa, på ett ungefär altlså, och hur länge har ni veggat?!
replied 20 years, 8 months ago 4 Members · 9 Replies -
9 Replies
-
@SirReal wrote:
har alltid förut odlat i stora krukor, men nu ska en kompis dra igån med en odling (från frö) där han använder kiffers 15x15x20 krukor. De är ungefär 3,2 liter alltså strax under en amerikansk gallon. Vilket utbyte har ni fått ur dessa, på ett ungefär altlså, och hur länge har ni veggat?!
Det går inte att svara på. Dvs krukans storlek är bara en av många
faktorer som bestämmer resultatets storlek. -
Precis som Carlse sa så spela många faktorer in! Ljus, jord, näring temp osv.
Jag odlade upp en NL i en 15x15x20 under en 400W-HPS. Körde med Änglamarks jord och använde Canna Terra Vega i blomfasen. Fick ut ungefär 35-40g buds. Dock tyckte jag budsen va lite luftiga jämförelse med dom andra NL som fick större utrymme. Den såg heller inte så välmående ut som dom andra plantorna och jag var tvungen att vattna rätt ofta. Bör läggas till att plantan stod lite utanför lampan och fick inte lika mycket ljus som de rätt under den.Jag veggade i två månader vilket egentligen är aldeles för länge om man odlar i en sådan liten kruka. Sträckte sig aldeles för mycket.
Se själv på resultatet…
Skulle jag göra om det skulle jag satsa på något större kruka men har man lite plats funkar det ju även med 15x15x20-kruka. Men vegga inte för länge, 4-6 veckor räcker.
mvh
TT -
Med risk för att glida från ämnet lite….
Jag har läst att växten blir allt från 50% till 2-300% längre under blomperioden, vad stämmer?
För att vara tydlig:
50% på en 50cm planta = 75cm
100% på en 50cm = 100cm
300% måste ju vara helt orimligt, eller? -
Nejdå, 200-300% är nog snarare det vanligaste… de skjuter i höjd något helt sanslöst i blommen
-
Jag kan avslöja att skillnaden blev som så att i 3,2 liters krukor gav plantorna ungefär hälften jämfört med 10 liters. Alla andra faktorer var lika; ljus, näring etc. I de mindre krukorna blev plantan “rootbound” elelr försvenskat “rotbunden” väldigt fort, i de större kunde rötterna växa på som satan då blomning drog igång.
-
De minde kurkorna passar väl bäst för sog och liknande odling där veg tiden är kort… Inget för bushstyleeeee…
-
Jag kan i sammanhanget nämna att Silvan har fyrkantiga zinkkrukor i butikerna. Finns på uteavdelningen i alla möjliga storlekar. Jag köpte en som rymde mln 12 och 13 liter. Höjd ca 35cm, och sidlängd ca 26cm på bredaste stället. Ta med måttband el tumstock, för etikettlapparnas mått stämde dåligt. Krukan kostade 130kr.
-
@SirReal wrote:
Jag kan avslöja att skillnaden blev som så att i 3,2 liters krukor gav plantorna ungefär hälften jämfört med 10 liters. Alla andra faktorer var lika; ljus, näring etc. I de mindre krukorna blev plantan “rootbound” elelr försvenskat “rotbunden” väldigt fort, i de större kunde rötterna växa på som satan då blomning drog igång.
Hur länge veggade du då? Jag har nämligen gjort samma jämförelse och skörden var kanske 10-20 % större i tioliterskrukorna, men då veggar jag “bara” till ca 35 cm. I slutändan tjänar man mao på små krukor eftersom man kan trycka in fler och den totala skörden blir större.
Å andra sidan kräver småkrukorna _mycket_ mer tillsyn och omtanke, nästan daglig vattning. Ett utmärkt sätt att lära känna plantans behov om man t ex är nybörjare.