Forum Replies Created

Page 1 of 4
  • Interimsfunktion1296UL

    Member
    2010-12-05 at 15:44

    Enligt uppgift så finns det både KLET-fröer och KLET-korsningsfröer där ute, men jag betraktar nu projektet som nedlagt, eftersom jag inte har fått kontakt med någon av dem som har sagt att de skulle kontakta mig. Rätta mig gärna om jag har fel.

  • Interimsfunktion1296UL

    Member
    2009-09-05 at 14:20

    Urspännande att följa denna odling! Förhoppningsvis får vi snart se bilder från Holken också.

    Jag tycker det blir lite stökigt att de som är intresserade an fröer anmäler detta i denna tråd. Intresset är uppenbarligen mycket stort. Bättre är förmodligen att skicka ett PM, eller starta en tråd i Köp & sälj.

  • Interimsfunktion1296UL

    Member
    2009-08-28 at 17:54

    Mycket intressant. Då har vi ett par olika KLETprojekt på gång.

    Kolla också här:
    https://swecan.org/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=61901

  • Interimsfunktion1296UL

    Member
    2009-05-23 at 14:53

    NL-Thaipan x KLET är en femmad korsning, så det blir inga fröer av den (i alla fall inte utan förädling i den högre skolan). Jag ser fram emot fröer av Dansk Pot-Thaipan x KLET och NL-Thaipan x KLET befruktad med Dansk Pot-Thaipan x KLET.

    Vi måste hitta på trevliga namn på dessa fröer när de kommer ut. Ett namn på en av korsningarna skulle ju kunna vara… Karlstadsklet.

  • Interimsfunktion1296UL

    Member
    2009-04-21 at 17:24

    Nu finns det inga fröer kvar.

  • Interimsfunktion1296UL

    Member
    2009-04-02 at 10:24

    Här och där på forumet har det ställts frågor om Scandinavian Stars. Detta kan kanske vara av intresse (skrivet på Icmag av pitisbitis, som i början av 2007 släppte Swestar här på Swecan):

    @pitisbitis wrote:

    Som många vet odlade jag för några år sedan fram “swestar” vilket är en White Russian korsning med Lowryder gener som gjorde den AF.
    Sålde alla mina gener för ca 2år sedan till några svenska killar som kallar sig för “Scandinavian Stars” och som nu har förädlat mina gener utomlands.

    http://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=108707

  • Interimsfunktion1296UL

    Member
    2009-03-31 at 10:23

    Jo, än så länge finns det frön kvar, men kolla tillägget under “Donationens spelregler”.

  • Interimsfunktion1296UL

    Member
    2009-03-29 at 14:07

    Hallå där ThyphoonSwe! Fröproduktionen? Den tar tid, tyst diplomati, allting ordnar sig, men de mysiga kvarnarna mal långsamt. Inget som kan skyndas fram. Absolut inte!

    Inte stressa honorna i onödan inte! Bättre att befrukta med Dansk Pot-Thaipan x KLET. Jag tror att det kommer en liten sändning! Ordning & reda, bönor på fredag, typ.

  • Interimsfunktion1296UL

    Member
    2009-03-27 at 11:25

    Ja! Ser bra ut! Detta är inte ren KLET, utan Northern Light-Thaipan x KLET, även kallad Costra Nostra. Jag vet inte vem som har ren KLET. Själv har jag bara KLETkorsningar.

    Min tanke med KLETkorsningsprojektet är att korsa KLETkorsning med KLETkorsning (eller KLET) för att få fram en massa fröer, så att dessa fröer kan spridas i communityn, och så att många olika odlare kan experimentera med förädling. På så sätt kan något riktigt fint dyka upp.

    Kolla Kletkorsningsportalen:
    https://swecan.org/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=61901

  • Interimsfunktion1296UL

    Member
    2009-03-20 at 19:34

    Visst! Han håller till på Planetganjas AF-forum, så om du är reggad där kan du PM:a. I sin signatur har han också en adress till sin Myspace.

  • Interimsfunktion1296UL

    Member
    2009-03-04 at 12:15

    Jag vill göra klart att jag har fullt förtroende för att Herr J och Holken kommer att ro detta projekt i land. Det är nästan en naturlag att det ska ingå lite strul i riktigt bra projekt.

  • Interimsfunktion1296UL

    Member
    2009-02-23 at 12:49

    @Holken wrote:

    Kan ju säga som så här ang projekt “KLETa ner hela världen” att jag o Herr J ska sätta igång precis samtidigt, ha en gemensam bidtråd osv för att ni ska kunna följa utvecklingen så bra som möjligt (nästan lika bra som första parkett) hehe. Men jag tror vi ska dra igång under veckan, så fort Herrn är redo. […]

    Bra! Och det var ju ett tag sedan detta skrevs. Både jag och andra är förstås nyfikna! Lägesrapport?

    @EvilGanja wrote:

    Bor ni i sthlm kan jag ordna plats för runt 100 fullvuxna plantor med tillflöde på PH6,5 – 7.

    Helt omöjligt att hitta.

    Bra, kolla gärna dina PM!

  • Interimsfunktion1296UL

    Member
    2009-01-25 at 13:38
    skills wrote:
    […]en ledning som dessutom lever i nått slags förnekelse stadium[…]

    Kan du vara lite tydligare på denna punkt? (Därmed inte sagt att jag är av annan uppfattning.) Själv tycker jag också att det var mer givande inlägg och debatter förr (men också en mer oproffsig moderation).

  • Interimsfunktion1296UL

    Member
    2009-01-02 at 23:26

    Jag tycker att Köp & sälj borde namnändras till…

    Köp, skänk & sälj!

  • Interimsfunktion1296UL

    Member
    2008-12-12 at 11:17

    Det är bara LR och stabiliserade LR-korsningar som är autoblommande. Autoblom bevisas genom att alla plantor blommar under ständigt ljus inomhus.

Page 1 of 4