Ett svenskt cannabisforum › Forums › Universitetet – Cannabisodling › U| Inomhusodling Jord › Vanlig änglamark blomjord
-
Vanlig änglamark blomjord
Posted by reaper on 2007-11-28 at 21:19Undrar om det är möjligt att på ngt sätt göra sig av med (flusha) en stor del av näringen som redan finns i jorden, eftersom jag har riktig gräs-näring, och vill inte överdosera.
Står på förpackningen att det finns näring för 3-6wk.replied 13 years, 2 months ago 11 Members · 13 Replies -
13 Replies
-
du skriver lite konstigt. men det e väl bara att ösa på med vatten vattna igen x antal liter beroende på hur stora dina krukor är.
-
Jag avråder (pga egen erfarenhet) dig att använda änglamarks jord.
Har bara haft broblem med ohyra och annat från den. Det har andra jag känner också.Näringsinnehållet är det minsta problemet med den jorden.
-
Kan inte säga till 100% men då jag odlade med änglamark, hade jag alla möjliga problem.. Hur många av dessa problem änglamarksjorden låg bakom är osäkert men allt krånglade hur som helst!
Bytte fabrikat till nästa odling och allt har gått som på räls.. -
Testade Änglamarks plantjord, utblandat med vermikulit och kattsand (den billigaste) från Willys. Plantorna trivdes mycket bra i den jorden, och inga mögelproblem som jag haft med senaste säcken Hasselfors P-jord (kanske otur med just den säcken!?). 😉
-
Kan du inte helt enkelt vänta tills plantorna vill ha näringen och tillsätta då?
(nästa gång – kör deras eller annan tillverkares såjord om du vill köra dina näringar så tidigt som möjligt)Sen innehåller den inte massa NPK salter du behöver flusha egentligen innan du börjat hälla i dem. (däremot stallgödselkompost, samt dolomitkalk vilket är bra mot magnesiumbrist)
Men annars om du absolut vill är det ju bara som någon sa att flusha som du alltid flushar, finns ingen skillnad (så vitt jag vet) beroende på vilken tillverkares jord du har. (antingen öser du genom massa vatten, eller så sänker du krukorna i badkaret en stund och lyfter upp och låter rinna av ett par ggr)
Annars rent allmänt om änglamark som folk diskuterade här tycker jag som har en dragning åt det organiska hållet att den är fantastiskt bra… men är ju lite beroende på vad man är ute efter. Har inte märkt av varken mer eller mindre problem med ohyra.
-
Skaffa Hasselfors P-Jord, det betalar av sig, 60-90kr för 50L, det sagt så går ju alltid Änglamarks om du verkligen vill eller inte kan få tag på P-Jord.
Jag själv har flera mil till närmaste källa med P-Jord, men det var väl värt mödan.
-
Emmaljungas Standard jord, Någon som har erfarenheter av denna typ av jord? Har dock det bara i 1L krukor tills det är dags för krukbytet. Kommer köra med Hassleforse i dom större krukorna. Blir jätte orolig nu när jag läser att Änglamarks jord sprider ovälkommna gäster!!
-
Hasselfors är mkt bra jord.
U-jord från dem är min favorit.
Ängamark is a “No Go” för mig.
Bra jord är mycket viktigt, luktar bättre och ger bättre slutprodukt.
Ekologiska tillsatser is da shit.Bra karma till er alla
massa -
denna länk http://www.vt.se/konsument/default.aspx?articleid=5387215 postades någon annanstans, tänkte den passade här.
Visar svart på vitt vad jag alltid hävdat att förutom att den är organisk så är änglamark minst lika bra (eller t.om. en gnutta bättre) än hasselfors P jord på alla kategorier.
Extra plus att den är billig och kan köpas på vilken konsum som helst.Använt den många ggr själv med bra resultat på den tiden jag köpte jord.
—
sidenote: Hur plantagens jord kunde få bäst i test med sina relativt låga fosforvärden (i jämförelse med både änglamark och hasselfors P) är väl lite av ett mysteriium, men framgår inte helt hur de gjorde den sammantagna bedömningen. -
Änglamark plantjord rockar ju!
Om man är rädd för ohyra så kan man väl lämna säcken på balkongen över vintern? Blir lätt -20 en eller två månader. Eller finns det något annat bra sätt att ta kål på krypen?
-
@Dammsugarn wrote:
Änglamark plantjord rockar ju!
Om man är rädd för ohyra så kan man väl lämna säcken på balkongen över vintern? Blir lätt -20 en eller två månader. Eller finns det något annat bra sätt att ta kål på krypen?
Många insekter och kvalster dör inte av kylan utan hamnar i dvala.
Det samma gäller bakterier och virus.Så att frysa det hjälper inte.
-
@cthullu wrote:
80 grader i ugnen 1 timme.
Jag har haft problem med ohyra i senaste två odlingarna med hasselfors p-jord. Första gången antagligen pga otur och andra pga dålig sanering. Nu hade jag tänkt vara riktigt noga och desinficera krukor och tält med klor samt köra jorden i ugnen.
Det jag undrar är bara; hur får man plats med 50 liter jord i ugnen? Hur gör du/ni? Kör flera omgångar på plåt? Lär ju bli en heldagsprojekt bara det.
Log in to reply.