Ett svenskt cannabisforum Forums Coffeeshopen Sjukstugan Vad kan detta bero på?

  • Vad kan detta bero på?

    Posted by Dammsugarn on 2011-10-23 at 23:00

    Löven krullar ihop sig uppåt och blir torra och en aning spröda men fortfarande mörkt gröna och fina. Övergödning?

    Jag har två plantor i denna balja och den andra verkar hur frisk som helst men den påminner mer om en sativa än den som verkar lite sjuk och som mer påminner om en indica. Båda är dock Norden seeds Golden Diesel..

    Någon idé om vad det kan vara? Jag har bara gett vatten och något mindre lyse de senaste dagarna.

    replied 10 years, 11 months ago 6 Members · 7 Replies
  • 7 Replies
  • PraetorianX

    Member
    2011-10-31 at 14:43

    När bladen curlar sig uppåt brukar man säga att dom “ber” efter Mg, magnesium. Topparna kan även twista sig lite om det blir värre, så håll utkik efter det.

    Du kan köpa väldigt billig magnesium i pulverform på apoteket! Jag har själv använt det på plantor med stor framgång. Men antagligen beror det inte på magnesiumbrist i jorden, utan s.k. lockout av upptaget pga fel pH.

    Det känns som att 99% av alla problem kommer ner till pH =)

  • frilansaren

    Member
    2011-10-31 at 14:46

    så kan även bladen bete sig vid högt EC

  • Ganjina

    Member
    2011-10-31 at 18:47

    Jo, när pH:t är fel ansamlas salter som ju är joner, därav hög elektrisk konduktivitet.

    Kolla pH och buffra lite extra då det verkar som att vattnet inte klarar av det själv.

  • DR-TRYPTAMIN

    Member
    2011-10-31 at 21:31

    vad vattnar du med för vatten är det sänkt eller vanligt kran vatten lite info .
    synd som tusan på tanken av att det ser ut som finnnna plantor hoppas det löser sej .

  • Dammsugarn

    Member
    2011-11-11 at 11:27

    Flushade dem duktigt och har haft dem på en sträng(lätt)diet ett tag nu. De ser lite bättre ut nu, framförallt kring blommorna.
    Har skaffat bättre blomgödsel med micro och en Ph mätare.

    Budsen växer på ganska fint trots att plantan är lite ful och skadad.. men det tar hon igen genom att vara ganska stor och robust. Kunde blivit bättre men det får duga och skörden blir acceptabel. Lärde mig mycket av denna odlingen.

  • frilansaren

    Member
    2011-11-11 at 11:31

    de verkar ju ha gott om tid kvar att återhämta sig, så det kommer nog bli fint i slutet :)

  • Ryder

    Member
    2011-11-14 at 11:31

    Ganjina -“när pH:t är fel ansamlas salter”
    Nej det tror jag du fått om bakfoten.

    Bara för man inte vet vad felet är gissar man på pH’t direkt. Ser man hovspår tänker man ju inte zebra?

    Jag skulle lägga mina 5 cent på högt EC kombinerat med låg luftfuktighet.
    Vad har du för RH% ?
    Det kommer nog gå fint. Håll koll bara, för efter en flush sköljer man bort mycket kalk som pH balanserat jorden vilket kan ge problem längre fram.

    :)