Ett svenskt cannabisforum › Forums › Coffeeshopen › Coffeeshopen › Vad har hänt med Swecan?
-
Vad har hänt med Swecan?
Posted by frilansaren on 2012-11-30 at 21:24“Förr” om man vill kalla det så var det rätt bra aktivitet här, alltid nya trådar och mestadels trevligt folk.
Jag har som sagt varit frånvarande ett bra tag och nu känns det nästan stendött här.
Har det varit nått som gjort att folk dragit vidare eller har det allmänt bara dött ut?
Jag saknar allt snack om odling och allt annat mellan himmel och jord fram och tillbaka i olika trådar mm.
Jag hoppas swecan kommer tillbaka till vad det en gång var, vi var ett bra gäng som spenderade många trevliga timmar ihop även fast de flesta aldrig har träffats irl så hade vi det jävligt trevligt.bless
replied 9 years, 7 months ago 13 Members · 20 Replies -
20 Replies
-
Personligen tror jag att pga den “hackning” eller vad det nu var gjorde folk oroliga och slutade så besöka eller skriva här, men det kommer nog tillbaka förhoppningsvis, det får tiden helt enkelt utvisa.
Kanske är det så att några lurar här fast med andra namn och inte vill ge sig tillkänna pga säkerheten
Jo jag tyckte det var en trevligt gemenskap där det pratades om vardagen i pm och odling i trådarna, det saknar jag med en hel del
förhoppningsvis drar det igång när pm funktionen slås på igen, nytt folk som sluter upp, eller gamla som hittar tillbaka, Men som sagt, tiden får utvisa..
/hoppfull razer :hippie:
-
hackningen, polisens/politikerna prioriteringar & nya organiserade element som försöker ta kontrollen…
Finns fler skäl till att ligga lågt helt enkelt.
-
Blev lika överraskand som dig när ja kom tillbaks efter ett längre uppehåll ifrån swecan o såg hur lite aktivitet de va.
Hoppas att folk hittar tillbaks.
Nu blir man ju om man hittar en ny tråd i veckan om ens de. -
@Harlev wrote:
nya organiserade element som försöker ta kontrollen..
😯
Jag brukar hålla mig uppdaterad, men det här förstår jag inte. Är det något som man borde veta om? Eller är kontrollen tolkar jag in för mycket i “kontrollen”? Är det att synas mycket i trådar eller syftas det till olika behörigheter för forumet.
//Städpersonalen….
-
Admins som verkar skita i sidan. Så att kvaliten sänkts i botten och ingen längre är sugen på att vara med.
Hoppa av båten innan den sjunker. -
@Zajjah wrote:
Hoppa av båten innan den sjunker.
Jag har förstått att du är lite i obalans just nu, det är inte dina första inlägg i samma stil… Du har till och med skapat helt egna trådar på temat.
Du låter lite som en gammal gnällig kärring, en orolig sådan… noja hit och noja dit, klaga för klagandets skull.
Är det så att du verkligen känner som du gör, hoppa av båten… Varför prata söder den. I en universitetstråd av bristande kvalitet påpekar du det uppenbara “Härligt att se hur universitets delen rasat sönder.“, med inlägget slog du i botten på den tråden grattis. Du blev/är en del av problemet, hip hip hurra.
Själv tänker jag vänta på att det åtminstone dyker upp en livbåt innan jag hoppar, men lycka till, vattnet är kallt och fullt av hajar.
Du längtar till vad swecan var, jo, du tar oss nästan dit, för det som alltid återkommit på forumet är ett evigt klagande om hur mycket bättre det var förr….. antalet sidvisningar är något sämre än vad det varit i snitt de senaste 10 åren (2009 undantaget) men det är inte extremt mycket sämre.
-
jag kommer iaf hänga kvar här, kanske blir lite mer aktivitet framöver, det får tiden utvisa
-
Ingenting kan bli vad det var, allting förändras med tiden.
På senare år så har ju FRA och signalspaning blivit något att ta i beaktning när man surfar på nätet.
Skulle gärna köra igång en bild tråd men jag vågar inte.Bildbanken är den tråd som jag brukade spana i mest, där var det alltid något nytt att spana in förr i tiden, men nu känns det som att vi går mot självcensur i och med FRA, datalagringsdirektiv och allt vad det heter.
Tror att många med mig anser att det kan kossta mer än det smakar att posta bilder i bildbanken.
Från årsskiftet så får Rikskriminalen tillgång till FRAs signalspaning:
http://www.mynewsdesk.com/se/pressroom/piratpartiet/pressrelease/view/regeringen-har-ljugit-svenska-folket-rakt-upp-i-ansiktet-795046Jag pratar gärna om odling, men vågar inte ta ut svängarna riktigt lika mycket som förr. Kanske bara jag som är nojjig, men heldre lite extra försiktig än att bli inlåst på en anstalt.
-
Efter den här attacken ni hade här på forumet (som man kan läsa om när man är på “första sidan” så att säga) så verkar det som mycket har stannat av och sakta men säkert är på väg tillbaka ?
Jag vill även påpeka att jag fick vänta jättelänge på att få tillgång till det här forumet, första gången fick jag inte ens svar men efter en månad eller två så damp det ner ett mail om att jag var tvungen att ansöka om konto på nytt och då tog det några dagar för att komm in här.
Jag vet inte om kontoprocessen fortfarande tar lika lång tid eller om det snabbats upp nu.. men jag antar man kan ha tappat en del användare som gärna ville ha konto men som sedan struntade i det när det aldrig blev något svar.
Människor är säkert oroliga för sin säkerhet också.. men som ni också har skrivit på “första sidan” sitta med en tor uppkoppling eller liknande och använda sunt förnuft så kommer man långt i sin säkerhet.
Är man är osäker på hur man tar bort data ur bilder osv. som kan avslöja ens position så lägg inte upp några bilder bara. Hur kul det än är att vissa upp sin eventuella odling så är inte det viktigare än sin egen personliga säkerhet.Och ännu en sak, vill man ha swecan “till vad det en gång var” om man vet hur det var en gång i tiden så kanske man ska försöka bidra själv till att lyfta upp swecan till de nivåerna istället för att bara klaga ?
-
@Drullper wrote:
@Zajjah wrote:
Hoppa av båten innan den sjunker.
Jag har förstått att du är lite i obalans just nu, det är inte dina första inlägg i samma stil… Du har till och med skapat helt egna trådar på temat.
Du låter lite som en gammal gnällig kärring, en orolig sådan… noja hit och noja dit, klaga för klagandets skull.
Är det så att du verkligen känner som du gör, hoppa av båten… Varför prata söder den. I en universitetstråd av bristande kvalitet påpekar du det uppenbara “Härligt att se hur universitets delen rasat sönder.“, med inlägget slog du i botten på den tråden grattis. Du blev/är en del av problemet, hip hip hurra.
Själv tänker jag vänta på att det åtminstone dyker upp en livbåt innan jag hoppar, men lycka till, vattnet är kallt och fullt av hajar.
Du längtar till vad swecan var, jo, du tar oss nästan dit, för det som alltid återkommit på forumet är ett evigt klagande om hur mycket bättre det var förr….. antalet sidvisningar är något sämre än vad det varit i snitt de senaste 10 åren (2009 undantaget) men det är inte extremt mycket sämre.
Fan vad du e negativ Drullis!Snacka om att gnälla som en kärring, en jävla satkärring.Och så det där med GRATTIS, du sök hjälp för dina mindervärdighetskomplex va!
-
Det var ju dumt av mig och jag känner att jag inte vill framstå som mindre begåvad.
Men jag skriver ca som andra gör, tex Drullis.HippHippHurra!!!GRATTIS till vad!Du sitter i en stol som gör det enkelt för dig.Jag menar, du kan ju styra över forumet, och ändå nedvärderar du medlemmar som har en åsikt.Jag hoppas innerligt att du inte sitter i samma stol irl.
Men jag har ju kuk!Så därför ber jag om ursäkt som en god soldat!OM denna sida hade friserats på ett korrekt vis så skulle jag naturligtvis Pm:at dig, men den funktionen har inte jag.
God bless you. -
Alethea, kul o se dig igen men måste säga jag håller med drullper.
Ungen han skrev till behövde höra det från en admin.1luv
-
Tänk att ngn tycker det är kul!Tack.
Ungen han skrev till behövde höra det från en admin.
Ok jag kan förstå det även om jag inte vet om det liksom hjälpte på ngt vis.
Har människan ändrat sig till det bättre?Har swecan blivit bättre ?
Många frågor få svar.Jag har själv gjort förändringar i mitt liv.Från att ha klankat, nedvärderat folk verbalt och varit en skit på det stora hela i årtal så tappade jag ngt men fann ngt istället.Och att håna eller dissa andra människor är och kommer aldrig att vara ok i min Värld.
Redan efter 20 minuter så ångrade jag mig för vad jag skrev, därav min ursäkt för ett dåligt beteende.
Samma sak där, att be om ursäkt från hjärtat är gott för alla, men att be om ursäkt på ett ironiskt vis är bara att slå än mer.Så här har det sett ut i alla år som jag varit medlem här.
-
Jag återuppstod nyligen och blev lite skakad över hur det såg ut. Jag visste inte då något av det som hänt. Jag fick så småningom veta om ip adresserna och att vissa nyckelpersoner “försvunnit” och med dom viktiga behörigheter.
I min förra vända här såg jag flera stora “katastrofer” orsakade av dåligt omdöme, girighet, hybris och dålig säkerhet av medlemmar. Funktioner som köp o sälj försvann och mycket skit flög i luften. Mods borde nog sett det och satt stop för det då. Det som hände med ip, jag var inte med då men det var väl en attack som ingen kunde värja sig mot, illvillig, men så vitt jag vet inte av myndigheter eller med avsikt att sätta dit någon. Ingen har väl torskat?
Det tog lång tid att regga mig, men jag blev varmt välkomnad av de få som nu håller skutan flytande i stormen bl a Drullper. Forumet är inget mer än dess medlemmar och vi borde inte ägna oss åt intriger utan skuldsanering och återuppbyggnad.
Må Gott