• Uppenbar lögn från HNN?

    Posted by Dr. Snuggles on 2003-05-27 at 18:31

    Jag citerar http://www.hnnsweden.com/..%5C0001%5Cmar01%5C01mar7-003.htm

    “Vem har inte hört att svenska missbrukare kastas i fängelse? Sanningen är den att inte en enda svensk missbrukare sitter i fängelse för sitt missbruk. Däremot kan naturligtvis missbrukaren hamna i fängelse om han/hon begår ett brott – påverkad eller opåverkad av narkotika – ett öde som alla som ägnar sig åt kriminalitet riskerar att utsätta sig för. ” 😯

    Påstår de att ingen människa i Sverige avtjänar fängelsestraff för konsumtion eller innehav? I annat fall måste jag ha missförstått deras artikel. Om de vill slänga folk i fängelse för att de har statusen “missbrukare” och inte bara då de har spårämnen i kroppen är det hela ännu mer skrämmande.

    I övrigt kan man ju även notera följande citat:
    “Via Internet kan Du idag handla all sorts narkotika. Via Internet kan Du få recept för att tillverka egen narkotika. Vem eller vilka ligger bakom dessa verksamheter och vad görs för att stoppa den? “

    Kommentarer är väl egentligen överflödiga, men kontentan av det som HNN skriver är att man t ex kan handla heroin över nätet. Allt för att skrämma upp massorna och få ännu starkare resurser till det krig mot KNARKET som redan fått så bizarra proportioner.

    Jag har inte ork att diskutera ovanstående med HNN själva, för deras övertygelse är blind likt den hos strängt religiösa och min energi bör istället läggas på icke-hjärntvättade människor.

    replied 19 years, 4 months ago 10 Members · 28 Replies
  • 28 Replies
  • reaper

    Member
    2003-05-27 at 19:56

    Tja, rent teoretiskt kan man köpa vilka droger som hellst på Internet… Det kan man i kyrkans samlingslokaler också, förutsatt att det finns någon där som säljer. Internet går ju till stor del ut på komunikation och då är det inte konstigt om försäljning av narkotika skulle förekomma mellan personer som ANVÄNDER Internet. Man kan inte “skylla” på Internet, som man verkar göra i artikeln.

  • Dr. Snuggles

    Member
    2003-05-27 at 20:20

    Precis. För följer man den logiken så ska ju Posten spärras in på livstid pga alla droger som den förmedlat.

  • Ises

    Member
    2003-05-27 at 21:47

    Varje gång jag ser något knäppt uttalande från HNN, RNS, FMN eller andra organisationer/personer så blir jag lätt upprörd/arg och ödslar energi på det. Visst kan det vara intressant och ofta skrattretande att se hur dessa antidrogmänniskor uttalar sig och tänker, tex kärringen i Oxelösund.

    Men ödsla som sagt inte tid och kraft på att förska övertala dom, det går inte! De kommer att stå fast vid sina åsikter, även om cannabis legaliseras, just för att det viktigaste för dom är att hålla fast vid något. Men då får det helt enkelt vara så. Bättre som du säger att “öppna ögonen” på folk som inte är så insatta i ämnet.

    Jag hoppas verkligen på det Delta-9 skrev, att soluppgången snart skall komma! :mrgreen:

  • reaper

    Member
    2003-06-01 at 14:43

    Jag tycker bara det är riktigt patetiskt…Vuxna människor som är såpass “hjärntvättade” att dom är beredda att ändra och “ljugaihop” vetenskaplig fakta för att få ut ett budskap dom själva inte förstår…

    Nä…jag blir faktiskt orolig för barnen i det här landet…hur ska dom kunna veta vad som är riktig information och vad som är lögn…och då menar jag i alla sammhälls frågor…

    VÅGA VISA VETENSKAP!

  • reaper

    Member
    2003-06-16 at 14:52

    En sak som jag reagerade på:

    När nämnde svenska media senast det faktum att man vid FNs toppmöte enades om att utrota eller avsevärt eliminera förekomsten av cannabisplantan, opiumvallmon och cocabusken fram till år 2008? Inte ett ord om hur den överenskommelsen går stick i stäv mot t ex försöken att legalisera bruket av cannabis.

    Vadå, har man vid FNs toppmöte enats som att utrota cannabisplantan, opiumvallmon och cocabusken? Stämmer verkligen detta? Att utrota djur och/eller växter kan ge katastrofala ekologiska konsekvenser som tillslut slår tillbaka på människan. Hur destruktiv får man egentligen vara i “kriget mot knarket”?

    HNN efterlyser bättre kunskaper hos debattörerna, vilket är bra, men visar samtidigt stora brister när det gäller objektivt och vetenskapligt tänkande. Det är på tok för mycket subjektiva åsikter och personliga känslor för att kunna kalla detta “den största svenska narkotikapolitiska folkupplysningskampanjen i modern tid”.

  • friggs

    Member
    2003-06-16 at 15:01

    @jens wrote:

    Vadå, har man vid FNs toppmöte enats som att utrota cannabisplantan, opiumvallmon och cocabusken? Stämmer verkligen detta? Att utrota djur och/eller växter kan ge katastrofala ekologiska konsekvenser som tillslut slår tillbaka på människan. Hur destruktiv får man egentligen vara i “kriget mot knarket”?

    Det är faktist sant. FN har enats om en utrotning. Och precis som du skriver så skulle en sådan utrotning resultera i naturkatastrof, men allt är tillåtet i kriget mot omoraliska berusningsmedel.

  • reaper

    Member
    2003-06-16 at 15:28

    Att utrota någon av de tre nämda växter är en omöjlighet.
    Opiumvallmon behövs vid framställning av traditionella smärtstillande läkemedel.
    Coca busken är såpass utbredd i sydamerika och används flitigt av lokalbefolkningen. Har även läst obekräftade uppgifter att det fortfarande används vid Coca-Cola framställning.
    Cannabis växer nu från norra polcirceln till den södra. Det finns tusentals fröbanker. Sen har man inte börjat utnyttja hampans fulla potential; rep/tyg, bränsle, föda och även medicinskt kan man använda cannabisen till.

  • Trestor

    Member
    2003-06-16 at 19:18

    Nej givetvis kommer man inte att lyckas, men det är ändå oerhört skrämmande att man kan fatta en sådant beslut som att utrota flera arter. Det är sjukt. Fullständigt.

  • reaper

    Member
    2003-06-16 at 19:37

    Visst är det sjukt. Men är det här ett nytt uttalande? För jag har för mig jag hörde det här ~10 år sedan och att dom nu tagit sitt förnuft till fånga.

  • sphincter

    Member
    2003-06-17 at 01:31

    Det ar sa absurt att det inte ens gar att skratta at.
    Hur kan man sitta och klacka ur sig att man skall utrota en grupp vaxter fran planeten? Tror dessa individer att ovanstaende vaxter star helt utanfor den globala florans naringskedja? Vilka katastrofiska foljder kommer saledes en utrotning att ha globalt? Kanske finns det djur eller insekter som livnar sig uteslutande pa dessa vaxter.

    Men, hur absurt det an ma vara, sa ar det foga forvanande.

  • Farull

    Member
    2003-06-17 at 09:42

    Det sköna är att de undergräver sitt eget förtroende när de skriver såna här dumheter. Det är nästan så att man tror att någon gjort en parodi på HNN! :-)
    Till och med en vanlig svensson förstår att man inte kan lägga ner resurser på att utrota en växt från jordklotet. Dessutom finns det inte en tidning i sverige idag som skulle publicera sån här grundlös skit.

    Tack för att ni gräver er egen grav HNN!

  • reaper

    Member
    2003-06-17 at 12:00

    Jag skulle vilja gå på en av deras konferenser
    såg att man kunde “hyra” dom. för 200 eller nåt..
    Ett gott skratt förlänger livet 😆

  • reaper

    Member
    2003-06-18 at 18:35

    @Farull wrote:

    Till och med en vanlig svensson förstår att man inte kan lägga ner resurser på att utrota en växt från jordklotet.

    Sån optimist är inte jag. Medelsvensson tycker nog det är en alldeles strålande idé. “Då blir vi ju av med alla problemen”

  • sphincter

    Member
    2003-06-19 at 04:39

    @Baptiste wrote:

    @Farull wrote:

    Till och med en vanlig svensson förstår att man inte kan lägga ner resurser på att utrota en växt från jordklotet.

    Sån optimist är inte jag. Medelsvensson tycker nog det är en alldeles strålande idé. “Då blir vi ju av med alla problemen”

    Ja, det ar sa typiskt svenskt att bara sticka huvudet i sanden och tro att problemen skall losas. Jag menar, ta ett exempel som prositutionslagen. Vad trodde man att man skulle vinna med den? Det ar ju en annan lag som gjort mer skada an nytta. Denna falska sa kallade “moral” som skall atfoljas.

    Hur lang tid skall det ta innan folk inser att de lagar de stiftar for att “skydda” vissa individer gor mer skada an nytta? Vilken varld lever dessa manniskor i?

  • reaper

    Member
    2003-06-19 at 10:45

    Förbudsmentaliteten tar absurda former ganska ofta i det här landet.

    Jag förstår inte varför man fortfarande inte har patrullerande poliser ute i skogarna, så att man kan förhindra att folk plockar alla de olika svampar som man kan berusa sig med?

    :?:

Page 1 of 2