• Tvångstankar och Majja?

    Posted by Yogi on 2003-05-15 at 11:47

    Cannabis kan utan tvekan utlösa panikångest attacker och tvångstankar under ruset. Har dock aldrig hört att man skulle vara känsligare veckorna efter.Men eftersom du uppenbarligen mår sämre så är det nog ingen bra idé för dig att röka cannabis.

    Får du eller har du fått behandling för din panikångest/tvångstankar? Om inte så rekomenderar jag dig att kontakta närmaste psykiatriska öppenvårdsmottagning. Det finns hjälp att få.

    replied 19 years, 5 months ago 2 Members · 2 Replies
  • 2 Replies
  • Funk Doctor Spock

    Member
    2003-05-15 at 12:03

    Du borde försöka reda upp den där panikångesten snarast, för det är absolut ingen bra kombination med mj. Man kan mycket väl vara känsligare veckorna efter, men det brukar oftast bero på att man undermedvetet tror att mj utlöser såna reaktioner.

  • reaper

    Member
    2003-05-16 at 10:40

    Rude Boy,

    Trist att höra.

    Om du inte redan gör det, börja med ngn form av pysisk träning, tex löpning. Försök vistas i naturen någon gång i veckan och hämta kraft och inspiration. Bra för själen, bra för kroppen.

    Skaffa några nya intressen/vänner/hobbys eller kanske t.ex. spara till en långresa om du har möjlighet? Det är säkert lätt att fastna i en rutin och mår man inte bra, känns det än värre.