Ett svenskt cannabisforum › Forums › Universitetet – Samhälle och kultur › U| Lag & rätt › Tvångsomhändertagande för att jag röker cannabis.
-
Tvångsomhändertagande för att jag röker cannabis.
Posted by Fritz on 2006-04-12 at 21:36Nu börjar saker o ting i min tillvaro börjar bli riktigt skeva.
Skolan är på mig med att lämna urinprov annars blir det avstängning, men det är något som jag vet att jag kan deala med.
Men att Soc hotar med tvångsomhändertagande för narkotika missbruk gör lite mer fundersam och orolig.
Jag har haft kontakt med Soc ganska länge, nästan sen jag börja puffa, ca 2 år sedan.
Sedan dess har jag fått lämna prov lite då och då, ett tag gjorde jag det under än längre tid och då blev av med dom, men sen åkte jag ditt igen.Men det är nu som dom börjar bli riktigt seriösa, dom har lämnat in en ansökan om tvångsomhändertagande till länsstyrelsen! 😯
Det tar ju några veckor innan den betas av så att säga, så jag hinner ju bli ren, har väldigt lågt THC värde i fettet redan nu.
Men va fan, vad är det här egentligen !?
Tvångsomhändertagande för att jag röker gräs några gånger i veckan!
Sjukt, sjukt, sjukt…Jag måste fråga får dom göra så här?
Sist jag lämnande prov så låg det på 3.
3 av vadå vet jag inte, men dom tidigare proven låg på 14-15 vilken inte skulle vara speciellt högt för den delen heller.Jag tycker mig redan nu ha bevisat att jag inte är i något “missbruk” med tanke på dom låga resultaten från proverna.
Hjälp mig här! Någon rättvisa måste det vara i världen! 😥
replied 16 years, 5 months ago 4 Members · 11 Replies -
11 Replies
-
Har man väl hamnat i soc klor så har jag för mig att lvu kan sträcka sig fram till 21, obs TROR. Har gamla bekanta som blivit tvångsomhändertagna och satta på hem pga röka, men det var när dom var under 18.
-
Spelar ingen roll om man är myndig säger dom, så länge man är mellan 18-21 och bor under sina föräldrars tak så kan dom jävlas så mycket dom vill med en.

-
3, 14 eller 15 i pisset låter som väldigt lite eftersom då jag pissade fick jag ofta över 120 130 och enligt de är 150max, så ren borde du bli efter ett par dar
men om du är över arton så kan du ju alltid säga nej till de eftersom det egentligen är frivillit om man vill ha deras hjälp men är under 18 så måste de ju ha föräldrarnas tillåtelse för att de ska kunna blandas in i bilden,o första dagen jag blev arton gick jag till de o sa att jag inte ville ha deras hjälp o nu efter fyra år har jag inte hört ett skit från de -
Insatser med stöd av LVU riktar sig främst mot omyndiga. Beteendefallen, de insatser som beslutas med stöd av tredje paragrafen kan dock sträcka sig lite längre än så, enligt lagen i fråga “den som har fyllt 18 men inte 20 år”(1 § LVU).
Lag (1990:52) med särskilda bestämmelser om vård av unga wrote:3 § Vård skall också beslutas om den unge utsätter sin hälsa
eller utveckling för en påtaglig risk att skadas genom missbruk
av beroendeframkallande medel, brottslig verksamhet eller något
annat socialt nedbrytande beteende.Vid bedömningen om missbruk föreligger gör man en helhetsbedömning i varje enskilt fall där man tar hänsyn till ålder, drug of choise, omfattningen av missbruket samt omständigheter i övrigt. I förarbetena till lagen framhåller man att regelbundet missbruk beroendeframkallande medel kan leda till “påtaglig risk” för den unges hälsa på kort tid.
Som jag förstår det så är det lugna puckar om du har en ordnad tillvaro i övrigt i samband med dina låga testresultat. Men du bör se till att pissa rent så snart som möjligt då “regelbundet bruk av beroendeframkallande medel” verkar vara något man tar särskilt hårt på i bedömningen om det finns behov av tvångsåtgärder enligt LVU. Om du däremot har åkt dit för lite småbrott och har dålig närvaro i skolan ligger du nog ganska pyrt till då detta är typiska “övriga omständigheter” som talar till din nackdel i länsrättens bedömning.
Detta är vad jag kom fram till utifrån föreläsningsmaterial från en lektion med en av sveriges mer framstående jurister inom socialrätt som också figurerat i tv-rutan lite då och då.
Lycka till i bråket med myndigheterna, de kan vara riktiga as emellanåt.

Kom också ihåg att det finns möjlighet att få fallet prövat i kammarrätten om beslutet i länsrätten går dig emot, det är dock inte säkert att prövningstillstånd lämnas.
-
Tack för infon, self!
Jag ganska vitmjöl i påsen, förutom narkotika innehav, men inga andra brott.
Närvaron i skolan är dock inte allt för hög. 😳 Men nu blir det snart praktik så det finns inte så mycket att göra åt saken just nu.
Ska lämna prov på måndag och då är jag antagligen ren, vilket jag får försöka vara en tid framöver så jag slipper Soc.
Och inget omhändertagande för den del heller.
Senil, jag har bett Soc att lämna mig i fred men det verkar ju inte hjälpt speciellt mycket.
Men jag tror mina föräldrar har ett finger med i spelet, dom vet om att jag röker och hatar det.
Morsan förklara för mig hela tiden hur farligt det är och alla “haschpsykoser” man får, men när jag förklara för henne att hon är ute o cyklar så stänger hon öronen.
Hursomhelst så vet jag att dom har kontaktat Soc och bett om hjälp för att jag ska sluta missbruka cannabis.
Det är väl antagligen det som satt fart på karusellen.Jag hatar att jag är beroende av mina föräldrar eftersom jag inte har tillräckligt bra ekonomi så jag kan stå på egna ben.
Den dagen jag har eget boende kommer vara den lyckligaste dagen i mitt liv!
alla “haschpsyoker” man får, men när jag förklara för henne att hon är ute o cyklar så stänger hon öronen.
Hursomhelst så vet jag att dom har kontaktakt Soc och bett om hjälp för att jag ska sluta missbruka cannabis.
Det är väl antaligen det som satt fart på caruselen.Jag hatar att jag är beronde av mina förädlrar eftersom jag inte har ekonmi så jag kan stå på egna ben.
Den dagen jag har eget bonende kommer vara den lyckligaste dagen i mitt liv!
-
Fick precis ett brev från Soc, med vägbeskrivning till provmottagningen.
I det här brevet stod det även:
“Våran bedömning är att du utsätter din hälsa och utveckling för stor fara genom att du missbrukar narkotika.”
Jag brukar tala om för personen som skrivit brevet hur inkompetent han/hon är och nu bevisar han/hon det ytterligare en gång!
Min hälsa och utveckling är alltså i stor fara… 🙄
Jag är över 18år så jag tror inte jag utvecklas mycket mer, min fysiska hälsa påverkas knappt av den lilla konsumtion av cannabis jag utövar.
För tillfället röker jag ju inte alls så jag förstår inte riktigt hur det går ihop.Någon som har lust att hjälpa mig med några riktigt bra argument emot dom här idiotiska påståendena, så jag kan ringa upp den personen som skrivit det här och prata lite vett i honom/henne!
-
det är ett sjukt sjukt land vi lever i.. och det jag stör mig på mest är att folk fortfarande tror blint på “fakta” som motbevisats gång på gång av riktig fakta, det verkar liksom inte gå in riktigt.. i detta land är det tydligen mer okej att bli full och aggressiv än att röka lite ört då o då..
ifrågasatte själv logiken i att böta/straffa/omyndigförklara en narkotikabrukare när jag pratade med snuten, minns inte direkt vad han sa men jag minns i alla fall att det inte var något som var värt att lägga på minnet..
jag känner lidande med dig för det här, inte minst för att jag fruktar o få bli utsatt för samma skit eftersom jag själv nyligen fick lämna prov, hoppas på det bästa för både din och min del, man har ju hört att politikerna ska lyssna på folket, när det påståendet stämmer så snöar det i helvetet är min uppfattning.. 🙄
Good luck! You’re gonna need it!
//sweeden
-
Angående det här med urintest i skolan så kan dom inte hota med avstängning.
Detta pm att skriva ut och trycka upp i ansiktet på skoladministrationen!
Finns på skolverkets hemsida också.http://www.skolverket.se/content/1/c4/47/52/Skolans%20arbete%20mot%20droger.pdf
Utdrag ur texten:
Det faktum att en gymnasieelev inte vill genomgå drogtest är enligt Skolverkets
bedömning inte i sig tillräcklig grund för att avstänga eller interimistiskt avstänga
eleven. (Se Skolverkets yttrande till länsrätten i Hallands län, dnr 63-2005:1219)Detta bör väl ha en betydande roll i frågan:
För att kunna genomföra ett drogtest av en elev krävs därför ett tydligt
samtycke från eleven. … Eftersom medverkan i ett drogtest dessutom kan vara känsligt
från integritetsskyddssynpunkt är det viktigt att frivilligheten från elevens sida
inte bara är formell utan också upplevs som reell av eleven. Detta innebär att eleven
inte av någon anledning får känna sig tvingad att genomgå drogtestet.[/url] -
ja dom kan göra så har hänt mig,fasst ja hade alkohol problem ochså…
ta de lungt med rökat för de e inte roligt på behandling!
satt sammanlagt i 17månader -
Jag har fått uppfattningen att Fritz har det lungare runtomkring sig med de där bitarna nu. Hans familj lugna ner sig när han tog en paus och skolan med när han la ner och snacka emot dem. Tror han umgås med mary emellanåt när marken är säker.
