Ett svenskt cannabisforum › Forums › Coffeeshopen › Coffeeshopen › Till er som svarar på engelska på ett svenskt inlägg!
-
Till er som svarar på engelska på ett svenskt inlägg!
Posted by Knarkpappa on 2012-02-05 at 18:59Tjabba swecan, jag blir sjukt nyfiken varje gång jag ser någon svara på engelska, i en tråd där allt tas på svenska…Kan ni läsa svenska, men inte skriva? Google translatar ni allt och svarar sedan på engelska för att undvika idiotgrammatik? Eller hur fan gör ni, varför kan ni läsa svenska men inte skriva?
Puss
replied 10 years, 8 months ago 6 Members · 8 Replies -
8 Replies
-
Förmodligen för att engelska är modersmålet och svenskan inte blir lika flytande och bekväm att skriva på även om förståelsen är väldigt bra. Jag hade en Tysk vän ett tag som förstod svenska bra och jag tyska halvbra. Alltså pratade han tyska och jag svenska inga bekymmer men det lät nog konstigt.
-
Jag misstänkte det, men hade aldrig faktiskt frågat en engelsktalande här på swecan
Har faktiskt aldrig stött på det innan på de svenska internetforum jag hänger på, dvs flashback -
@Totoro wrote:
Har du aldrig sett nån svara på engelska, på FLASHBACK? 😮 Tehell?
Faktiskt inte vad jag kan komma på…men så var det ju det här med närminnet :thinking:
-
Har en “polare” som jag gav lite tips som bor i USA där allt snack var på engelska
Fick ett kilo mix amerikanskt godis som tack skickat till en målvakt!
som dudin säger, har en släkting som har ett förhållande med en engelsk talande. Går bara att prata svenska men svaret är alltid på engelska. Trivs man inte med att svara på svenska men förstår det så klandrar jag ingen
-
Engelska är mitt modersmål och jag har Svenska som ” Secondary language ” och jag finner mitt tal/skrift och vokabulär att vara oerhört mycket bredare på engelska än på svenska. Så jag tror att det kan vara en faktor till varför vissa väljer att svara med ett alternativt språk då det möjligenvis är bekvämare och ger författaren till posten känslan av att kunna vara mer utförlig för att garantera att budskapet i texten uppfattas såsom man vill att det ska uppfattas
Mvh Cosmodude
-
Ibland när jag har information från engelska sidor så kan det vara svårt att översätta själva andemeningen, blir engelska då och hoppas folk förstår
-
Fan va enkelt ni får det att låta
Detta var STORA tankar i min bänghet..