Ett svenskt cannabisforum Forums Coffeeshopen Bildbanken Thyphoon zon 1 – när bör/kan jag skörda?

  • Thyphoon zon 1 – när bör/kan jag skörda?

    Posted by prkl on 2010-08-12 at 10:01

    Hejsan.
    Jag har en liten skogsträdgård som överlevt de blodiga krigen med vildsvin rådjur sniglar och skogstomtar. Planterades ut som ett par cm höga frölingar den 2e maj. Jag tycker de började blomma väldigt sent, men jag är å andra sidan aningen oerfaren. Nu är de två Big Sexy Mamas och en liten petite som kommit en bit in i blomfasen. Frågan är hur länge?
    De borde vara i vecka 4 eller 5 i blom enligt mina beräkningar men jag är verkligen inte säker på tidsram + att thyphoon kan blomma lite som de vill. Bilder följer här och längre ner i tråden.

    replied 12 years, 2 months ago 3 Members · 5 Replies
  • 5 Replies
  • hejdu

    Member
    2010-08-12 at 22:59

    att dina buds ser ut att bära frön :? ? eller ser jag helt skumt nu

  • organisk

    Member
    2010-08-13 at 04:46

    Sj ser jag inga frön någonstans och för att göra det krävs bättre bild på budsen. Skulle dock tippa på att det är ca 4 veckor kvar till skörd.

    mvh

  • prkl

    Member
    2010-08-13 at 09:59

    Jag har letat igenom bilden efter frön… maniskt. Var hittar du dem? nämligen fått hermisar på thyphoon innan.. Allt för ofta.
    Blir att springa ut och kolla i dagarna ändå, hemskt om det vore så :/

  • prkl

    Member
    2010-08-15 at 15:42

    Var ute i bushen och kollade idag. Inga fröbildningar eller frön någonstans var jag kan se, men erfarna ögon kanske kan spotta något jag inte ser? Passade på att plocka en liten bud och torka(luktar svagt funky, tycker det borde dofta mer?) och ta en bättre bild på damerna och buds. 4 veckor låter logiskt men väg gärna in med fler åsikter.


    Vad tror ni, kan skörd om 4 veckor vara rimligt? Kan jag komma undan med att ta dem tidigare?

  • prkl

    Member
    2010-08-22 at 15:15

    Borde vara i 6e veckan nu ifall vi har rätt? Hur ser det ut jämfört med andras? Finns ju en hel del som odlar Thyphoon det här året menar jag :P Tänkte titta runt och mäta bud(kuk)lite efter jag postat det här.