Ett svenskt cannabisforum Forums Coffeeshopen Bildbanken Swestar – Rapport & Bilder

  • Swestar – Rapport & Bilder

    Posted by growmasta on 2007-06-26 at 23:56

    Ursprungligen postat i en annan tråd, men jag snyggar till det hela och gör det lättare att hitta genom att skapa en ny tråd. Lägger även in fler bilder. Bilderna är tagna ungefär 2 veckor innan skörd, så som ni kan förstå blev plantorna klart större och trevligare.

    Färdig skörd blev något över 10 torkade gram per planta ~11 & 13 för att precisera något ytterligare.



    Förr något år sedan odlade jag upp min första lowryder. Denna var lättodlad, gav en liten mängd buds och effekten var om än tämligen stark inte särkilt behaglig. Rörig och brusig effekt.

    När jag nu provat att odla Swestar kan jag med glädje berätta att detta är riktig fin genetik. Jag odlade den utifrån förhoppningen att hitta en lättväxt planta som kan användas som medicin cannabis, och jag tror faktiskt att jag hittat rätt.

    Av 5 frön som sattes grodde 5 stycken.
    3 visade sig vara hannar och de 2 bäst växande av dessa sparades som pollenbärare.

    De två honorna uppvisade olika dragningar vilka jag kommer kalla #1 och #2 hädanefter.

    #1 är en buskig tjock phenotyp med lite lukt och tämligen tjocka indicablad.

    #2 är en något längre citrusdoftande historia med smala sativainspirerade blad och inte riktigt lika tjocka buds.

    Effekten på rökat är subert. Ingen rörighet, ett lugn. en klar tydig kroppsavslappning utan att för den delen vara alltför “nedåt”. Ingen överväldigande steningseffekt. Samtidigt har plantan tydliga psykedeliska egenskaper och ett mycket trevligt överskådligt cerebralt rus – avslappnat.
    De två fenotypernas rus skiljer sig ungefär på samma sätt som man kan förvänta sig utifrån växtsättet. #1 har mer fokus på kroppen medan #2 drar mer “uppåt” men det märks tydligt att de är grundade i samma genetik.

    Provrökat är taget från blommande pollinerade plantor för att kontrollera frönas färdighet.

    Min förhoppning är att fortsätta att förädla dessa två fenotyper ytterligare.

    #1: Stabilisera för att få fram en bra planta för medicinskt bruk (som mina “patienter” kan odla själva)

    #2: vidareförädla genom selektiv odling för att få fram den ljusare sativakaraktären för att skapa ett kreativt och spirituellt verktyg.

    replied 12 years, 8 months ago 13 Members · 43 Replies
  • 43 Replies
  • reaper

    Member
    2007-06-27 at 05:36

    Ser skitnice ut, bra jobbat :D

  • giraff

    Member
    2007-06-27 at 11:31

    Shit vad glittrig den var :o!

  • Cheba

    Member
    2007-06-28 at 08:29

    Den sista bilden var jäkligt snygg, indeed ❗

    Kul att höra lite om strainen också. Kommer ihåg att jag var sugen på att testa den när den fanns i “köp & sälj”

  • growmasta

    Member
    2007-06-29 at 15:15

    Nu har en av vännerna som använder cannabis till medicinskt bruk sagt sitt.

    Han bekräftade mina antaganden. Denna sort är superb till medicinskt bruk. Han har extremt ont i ryggen och är långtidssjukskriven pg.a detta. Swestar fungerar mycket bra tack vare att den är såpass lugn på alla plan samtidigt som den fungerar väldigt avslappnanade men inte uttröttande.

    YES! Jag är glad då jag hittat en sort som kan lindra fysisk smärta samtidigt som den är såpass lättodlad att “vem som helst” skulle kunna dra upp den.

    Dock är jag ledsen för att jag verkar ha misslyckats med fröodlingen. :(
    Misstänker att jag skördat plantorna en eller två veckor för tidigt och därigenom blivit kvar med massor av frön som inte gror. Än så länge har jag 0% grobarhet på ca. 30 frön.

  • reaper

    Member
    2007-06-29 at 15:48

    Är fröna mörka o hårda? Om inte så har dom inte “växt” klart.. Annars är det väl nå annat mysko på g

  • growmasta

    Member
    2007-06-29 at 16:19

    Ja, de är mörka och hårda.
    En del är vackert spräckliga, andra är randiga och en del är tämligen homogena i sin färg. Alla ser färdiga ut och en del ramlade spontant ur sina frökapslar medan gräset torkade, något som jag tyckte pekade på att de var klara, men skenet bedrog tydligen.

    Är det andra faktorer som kan spela in på frönas grobarhet förutom tidsfaktorn? Dessa plantor har ju stått ute både dag och natt i regn och sol. Kanske t.o.m. någon frostnatt, men det tycker jag inte borde ta kål på ofärdiga frön, eller?
    Upplys mig gärna!

  • reaper

    Member
    2007-06-29 at 17:48

    @growmasta wrote:

    Är det andra faktorer som kan spela in på frönas grobarhet förutom tidsfaktorn? Dessa plantor har ju stått ute både dag och natt i regn och sol.

    Fukt kan vara boven i dramat.

    @growmasta wrote:

    Kanske t.o.m. någon frostnatt, men det tycker jag inte borde ta kål på ofärdiga frön, eller?

    Tvärtom. Nedkylning eller infrysning bidrar till frönas mognad. Du kan ju till exempel prova att ha dem i kylen någon vecka eller någon månad, mörkt och torrt. (Kanske se till att de har torkat ordentligt först.)

  • growmasta

    Member
    2007-06-29 at 22:16

    Tack för din feedback Atrox!
    Jag har nu efter några veckors burk-kurering ställt burkarna i kylskåpet för slutkureringsdelen. Kanske fröna får chans att mogna ytterligare. Så håll tummarna nu, så får vi hoppas att de blir stora glada och kläckningsfärdiga.

    Noteras skas, att jag öppnade några av de fröna som inte ville kläckas och inuti var välformade vita groddar som sig bör. Dock var “svansarna” gröna, och det tyder väl på att de ej helt har mognat klart. Vi får väl se om köldbehandligen kan hjälpa, eller om kanske några av fröna hunnit bli klara.
    Detta är en sådan besvikelse för mig med tanke på att jag skulle ge många av dem vidare till behövande, men om vindarna är med så styrs det hela alltjämt till rätt destination.

  • reaper

    Member
    2007-06-30 at 10:03

    Mycket nice, grattis till skörd;]
    Hur mycket fick du ut på en typ?
    Kanske jag missade det nånstans, men e den åt indica hållet eller?
    “lugn på alla plan samtidigt som den fungerar väldigt avslappnanade men inte uttröttande. ” Låter ju soft iaf:)
    once again, grattis, lycka till me fröna

  • reaper

    Member
    2007-06-30 at 10:58

    väldigt vackra bilder, speciellt den sista…älskar närbilder…
    och rapporten var inte sämre den heller!

    Kanske t.o.m. någon frostnatt, men det tycker jag inte borde ta kål på ofärdiga frön, eller?

    tråkigt med fröna dock..att de inte gror kan bero på
    en rad olika faktorer och kyla kan ha spelat roll…plantan klarar ju inte
    producera lika mycket energi vid låga temperaturer som vid optimala, och om de har haft det kallt ett längre tid
    så kan det vara möjligt att frönas mognads tid förlängdes med en eller två veckor…

    dock ser fröet på bilden mogen ut..och de borde
    gro om du behandlade de rätt efter skörden…dvs…låta blommorna torka
    innan man pillar ut fröna..och sen in i kylen med de i ca 2-3 veckor så de får “vila” och efter detta testa grobarheten.
    gör man inte det så har jag märkt att det antigen tar betydligt längre tid för fröet att gro eller att helt enkelt inte gror.

  • kiwi

    Member
    2007-06-30 at 13:07

    Fint jobbar där. Drar du upp en stabil sån där med mer sativa i sig så räkna med att jag kommer vilja köpa ett gäng fröer, om du kommer sälja. :)

  • growmasta

    Member
    2007-06-30 at 16:04

    Tack för inlägget mosaiq!

    Har lagt dem i kylen nu, så de kommer de närmsta veckorna få genomgå en köld-stratifiering, i bästa fall piggnar de till efter detta.

    chillum, du får bakläxa, läs mina inlägg igen!! ;)

    Men för att göra det enkelt för dig och för att jag känner mig så snäll, så kan jag svara istället. 😆
    Jag fick 11 & 13 torkade gram på dessa plantor. Håll i åtanke att detta var en fröodling och ingen sensimilla, så slutresultatet på blommande ickepollinerade honor kan skilja sig avsevärt beroende på metod. Jag upplever att det varken är en tydlig sativa- eller indicakaraktär. Så jag refererar till mitt första inlägg där jag någorlunda ingående beskrivit min upplevelse Swestars effekt.

  • Forest

    Member
    2007-07-07 at 14:47

    Lägg dom hellre i frysen i minst en vecka så ska du se att dom kläcks.

    Odlar själv swestar iår och det är verkligen en lättodlad planta som garanterat blir klar,

  • reaper

    Member
    2007-07-07 at 15:10

    Update? Det ska bli sjukt spännande att se hur det går?
    Utomhusodlingar är alltid lika fett att följa.
    Lite drama, för man vet aldrig vad som händer.
    Antingen fete skörd eller missär (djur och klåfingriga människor).

  • growmasta

    Member
    2007-07-11 at 13:20

    Uppdatering än så länge är att 1 av de gamla fröna har kläckts. :)
    Så än så länge 1/30 i grobarhet.

    Min medicinske vän som fick några frön har också rapporterat att 1 av hans 9 har behagat gro. Så visst verkar det som att det finns liv i dom. Resten av fröna har legat i kylskåpet och igår skärdade jag 30 stycken. Jag har inte känt för att prova grobarheten än, men det skall bli kul att se om någonting förändrats efter denna ministratifiering.

    Återkommer med mer info när det börjar röra sig. :)

Page 1 of 3