Ett svenskt cannabisforum › Forums › Universitetet – Samhälle och kultur › U| Cannabisaktivisten › Storbrittanien på väg mot legalisering?
-
Storbrittanien på väg mot legalisering?
Posted by Tom Forcade on 2004-01-26 at 23:27På torsdag kommer cannabis att nedklassificeras i Storbrittanien. Men en färsk opinionsundersökning visar att det brittiska folket vill gå ännu längre. Som jag uppfattar det skulle majoriteten åtminstone inte vara emot en legalisering:http://www.ukcia.org/news/shownewsarticle.php?articleid=9068
replied 18 years, 9 months ago 4 Members · 6 Replies -
6 Replies
-
Storbrittanien visar ett bra exempel på skademinskningspolitik då de har, vad jag har förstått, ganska så stora problem med tyngre droger.
-
Det är ju helt underbart, iom EU så följer ju vi i andra eu-länders fotspår, om alla andra släpper på cannabis så blir vi tvungen att göra det också. (iaf på lång sikt)
-
Tar nog ett innan det blir helt legalt här, finns fortfarande en stor del av befolkningen som går på alla propaganda som produceras av mestadels konservativa religiösa idioter..
Hittade iallafall en trevlig artikel i Guardian..
http://society.guardian.co.uk/drugsandalcohol/comment/0,8146,1131455,00.html
kan förövrigt påpeka att vilken syn man får på reklassificieringen skiljer sig väldigt mycket beroende på vilken dagstidning man läser. Tex The Mail försöker få reklassificeringen att framstå som något riktigt hemskt, och upprepar de gamla vanliga påståenden om hur farligt cannabis är.
Stor skillnad mot Sverige iallafall, helt öppen med att jag röker på jobbet och när vi går ut till puben så blir de ofta en rökpaus utanför puben.. Men nog en del skillnad på London och övriga England.
Pether
-
Det ryktas att Kevin Williamson (förläggaren som upptäckte Irvine Welsh, författaren till Trainspotting) äntligen tänker öppna Skottlands första cannabiscafé imorgon. Men polisen säger att de tänker ingripa omedelbart. Vi får väl se hur det går.