Ett svenskt cannabisforum › Forums › Coffeeshopen › Cannabisodling › sticklingar utan clonex?
-
sticklingar utan clonex?
Posted by kiddo on 2009-07-14 at 07:19brukar sticklingar kunna ta sig utan rotningshormon? eller blir det mycket mindre chans att det lyckas?
replied 13 years, 3 months ago 1 Member · 3 Replies -
3 Replies
-
@kiddo wrote:
brukar sticklingar kunna ta sig utan rotningshormon? eller blir det mycket mindre chans att det lyckas?
Ja Sticklingar kan sättas utan rothormon i brikett, jord eller typ rockwool men jag tror det blir viktigare med rätt fuktighet och temp då….har inga belägg för detta men känslan för mig är att det är lätt att rota dem när det är fuktigt och mellan 30-34 grader…..men heltklart är det färre som dött för mig då jag använt clonex….kanske 3st av 30 och det kan ha vart pga dåligt utvald stickling 😉 enligt bortglömd källa här på forumet skall honung oxå funka för att försegla snittet….även att stoppa den direkt i en mugg med vatten….bara man inte får upp luft upp i stammen via snittet 😉 lycka till!! mvh street420
-
Greetings!
Håller nog med street, hur du hanterar sticklingen är nog viktigare, men 34c är nog lite varmt.
Jag brukar kapa dom lite längre än vad jag vill ha, lägger dom i vatten, lite root, och sedan snittar jag dom under vatten och sätter. Provat jord, torv, cocos, stenull. Personligen tycker jag inte om torv.
Sedan beror det på strain och årstid. Mina sativor rotar sig i ett glas vatten, som Flitiga Lisa, men Indica är svårare,och tar längre tid.
Årstid: Min erfarenhet är att mellan Nov-Feb. tar det längre tid.
Provat rothormoner och tycker nog inte att det spelar roll. Kärleken spelar roll, växter har ingen hjärna, men dom vet vem som tar hand om dom.
Vidje, Hängpil och Asp har mycket rothormon, krossa lite kvistar, lägg i vatten några dagar, så har du en likvärdig produkt.
Det finns inga perfekta lösningar, prova dig fram tills du hittar det som passar dig.Må Bra. Inte bäst, för vad har vi då kvar? 😉
-
@Stonehead wrote:
Greetings!
Håller nog med street, hur du hanterar sticklingen är nog viktigare, men 34c är nog lite varmt.Hehe du e grym stonehead läst din tråd säg mig smakade det bra efter skörd? 😉 nja jag vet inte jag tycker sticklingarna verkar vilja ha lite mer värme och fukt än under vegg….jag inbillar mig ialf att dom rotar fortare ur medium då
puffpuff 😆