-
Sockerdricka på slutet.
Ok, det här är något utav en flummig tanke och jag tänker inte uppmuntra någon till genast att gå och hälla läsk på sina plantor. Läsk är inte naturligt, även fast jag hörde i en reklam att naturen kan vara en del av godis.
Men att leka med idén går juNär jag växte upp så brukade vi varje år ta en ny julgran, denna vattnades enbart med sockerdricka. Mest för att sådan var vår tradition men även för att någon hört nånstans ifrån för så länge sedan att ingen längre hade koll att det var det bästa sättet att hålla granen grön och livfull. Det var heller aldrig några problem med den.
Senare i vuxen ålder så kom det sig att jag under en period arbetade med att tillverka läskoncentrat som bland annat blev till sockerdricka, och oss emellan så var det inget däri som borde vara direkt skadligt för växter.
Vist, det finns lite konserveringsmedel i det men dessa är främst för att skydda det i sin outspädda form (du skulle känna smaken om det var så mycket som skulle behövas för att skydda läsken när det är på flaska, smakar som en blandning av rent helvete och de där gammeldagsa puckformade godisarna med en massa små blå kulor på) men det är inte nämnvärt höga doser då själva sockerkoncentrationen i sig agerar skyddande när det är outspätt.Koncentratet innan läsken hamnar på flaska består generellt utav:
1. Sockerlag (ca 60-65% socker)
2. Citronsyra.
3. Aromämne. (löst i etanol)
4. Två sorters konserveringsmedel.
– Därefter spädes det ut rikligt med vatten och kolsyras.Så, om vi leker med tanken att nånstans i slutet vattnar med sockerdricka som flush och förbigår det där med att det är onaturligt gentemot att vattna med växtnäring i en garderob under lågenergilampor – Bra eller anus?
Koldioxid är ju godis för plantan och växter brukar uppskatta lite socker med, jag har sett recept tidigare på hemmagjorda växtnäringar som innehåller socker och ättika. Den lilla mängden citronsyra borde varken göra till eller från.—
Oj, jag skrev vist ganska långt men jag hoppas på lite överseende så detta är min första post här på swecan. Förhoppningsvis når vad jag vill diskutera ut ändå… 😳