Ett svenskt cannabisforum Forums Coffeeshopen Sjukstugan Slokande och gula blad, brända i kanterna. Orsak?

  • Slokande och gula blad, brända i kanterna. Orsak?

    Posted by drasut on 2010-08-15 at 21:51

    Inte direkt erfaren inom odlingsområdet men jag har lite problem med 2 st NL 5 Haze, dessa är drygt 1 månad ovan jord. Min bildtråd finns här: https://swecan.org/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=69988

    Nu har de börjat sloka rejält och de nedersta löven blir gula trots att de får sol i princip hela dagen. Tror jag råkade ge dem en liten näringsbränna när jag kom tillbaka från semestern men det känns som att det är fler grejer som spökar. Kan det vara magnesiumbrist?

    Uploaded with ImageShack.us

    Uploaded with ImageShack.us

    Uploaded with ImageShack.us

    replied 12 years, 1 month ago 1 Member · 1 Reply
  • 1 Reply
  • supersmash

    Member
    2010-08-26 at 15:43

    Håller du koll på PH värde vid vattning? Använder du någon näring? Om inte; Hur gamal är jorden? Får dem ordentligt med ljus?

    Denna planta är varken sjuk eller skadad den har brist på någonting eller så förhindras något att tas upp av plantan. tex PH med näring