Ett svenskt cannabisforum Forums Coffeeshopen Coffeeshopen Skulle sverige klara en legalisering?

  • Skulle sverige klara en legalisering?

    Posted by SleepaZ on 2005-10-19 at 04:59

    Skulle vi klara detta i dagens läge? Det är ju inte så många som rökar i Sverige (iaf enligt statistiken)
    Skulle väldigt många fler börja röka?
    I andra länder där man legaliserat/lättat på lagarna har det ju varit en sådan hög användning att man nästan är tvungen att legalisera..

    Jag vet att väldigt många har en stor respekt för statens lagar och jag får ofta höra -“Om cannabis varit ofarligt hade det varit lagligt bla bla”
    Jag är lite rädd att cb skall bli som med alkohol, dvs folk tror att den är ofarlig för att den är laglig och väldigt inprentad i vårat samhälle..

    Jag blir ibland lite skrämd av folks respket till politikernas beslut.. Och det är nog därför som jag är tveksam till om sverige skulle klara av en drog till..
    I slutändan så tror jag en legalisering är ett måste, men det kommer nog dröja 20-30 år innan tillräckligt många rökar för det skall gå vägen..

    replied 16 years, 11 months ago 10 Members · 23 Replies
  • 23 Replies
  • reaper

    Member
    2005-10-19 at 12:37

    @SleepaZ wrote:

    Jag är lite rädd att cb skall bli som med alkohol, dvs folk tror att den är ofarlig för att den är laglig och väldigt inprentad i vårat samhälle..

    Svenskarna är ett trögt folk.. allting ska gå sakta men säkert..
    Om cb legaliserats idag hade det tagit 20-30 år innan stämplen
    “dödsknark” ersatts av lagligt/ofarligttänkandet hos medelsvensken..
    Har pratat med massvis med antimänniskor om legalisering och
    nästan varje gång har de argumenterat – “Men tänk på hur många
    som hade börjat knarka” varpå jag frågar “Hade du knarkat om
    det var lagligt?” Samtliga har svararat nej.. detta säger mig att
    det inte skulle bli en dramatisk ökning av brukare..

    De länder som legaliserat/avreglerat cb har ju gått efter
    skademinskningsprincipen (så har vi det med alkoholen)
    där de valt det alternativ som skadat samhället minst..
    Sverige har bland de strängaste lagarna (men inte straff)
    i västvärlden (den som brukar kallas den “fria” världen) kring droger..
    För mig är det främst en demokratisk fråga.. kan man i ett fritt
    samhälle bestämma vilka saker man ska påverka/berusa/expandera
    sina sinnen med?

  • Ljunglofs

    Member
    2005-10-19 at 15:11

    I Sverige existerar inte begreppen “eget tänkande” och “personliga ansvar” Om folk bara funderar lite och verkligen tänker igenom saker och ting angående cannabis,jämför med andra länder, substanser osv så skulle vi vara en bra bit på vägen.

    men jag tror på framtiden!

  • daddy

    Member
    2005-10-19 at 16:07

    travolta, vill bara tacka dig för en utmärkt replik “Skulle du knarka om det vore lagligt?” den är ju perfekt för anti folk, ska försöka lägga den på minnet! :)

  • reaper

    Member
    2005-10-19 at 16:36

    @SleepaZ wrote:

    Skulle vi klara detta i dagens läge? Det är ju inte så många som rökar i Sverige (iaf enligt statistiken)
    Skulle väldigt många fler börja röka?

    Det är redan så många puffare nu att dom har blivit tvugna att bygga fler fängelser :? och ändå har dom vell inte ens tagit en 1/3 del av alla som puffar det gröna

    här i Botkyrka (som jag nämnt tidigare) så är det var 10 elev på gymnasiet i botkyrka som puffar (enligt BoktyrkaSalem tidningen)

    och enligt mig är det till och med en under drift… i prensip alla jag träffat puffar antingen eller så har dom en libiral syn på det gröna efter som dom känner så många som puffar…

    @SleepaZ wrote:

    Jag vet att väldigt många har en stor respekt för statens lagar och jag får ofta höra -“Om cannabis varit ofarligt hade det varit lagligt bla bla”

    detta har iriterat mig när jag bland annat pratat med gammla mäniskor i cirka 40-60 åldern att dom har sån respekt för staten som om den våre den högsta makten här i världen… för sanningen är om ingen skulle lyssna på Göran så skulle han ha mindre makt en jag har 😉 …

    läste en bok för ett tag sen som hette “Mafia” som tar upp den orgniserade brottsligheten och längre in i boken gör han en gämförelse mellan staten och mafian… och likheterna är slåande…

    bland annat:
    1: Du betalar “Beskydd” (skatt) för att få en dräglit liv och det följer det blir problem för dig om du inte betalar

    2: Dom har ett finger med i allt och ska ha en andel av allt (skatt även där)

    hinner inte skriva mer nu ska dra ut och äta men det är bara att lägga till på listan

    Piz 8)

  • reaper

    Member
    2005-10-19 at 16:42

    Vad spelar det för roll om Mafian har samma organisation som statsmakten?..
    knappast något som betyder något..

  • reaper

    Member
    2005-10-19 at 16:58

    @sondiG wrote:

    Vad spelar det för roll om Mafian har samma organisation som statsmakten?..
    knappast något som betyder något..

    Därför att folk som litar blint på lagen och staten blir otroligt förrvirade och arga hur man ens kan gemföra den fina goda staten med den onskefulla mafian. 😈

    Tästa att dra den gemföreslen framför din farfar och se vad han seger 🙄

    Litar du blint på lagen och hör sen nån sega att staten som stiftar dom heliga lagarna är likadan i grunden som en olaglig orgnisaiton så får dom flesta FriSpel 🙄

    Piz 8)

  • reaper

    Member
    2005-10-19 at 18:12

    Tror inte folk hade brytt sig.. svenskar är bekväma.. så länge det inte inskränker i det lilla liv de har så är allt ok..

  • chiana

    Member
    2005-10-19 at 18:22

    Zleepaz: Förstår precis vad du menar.
    Håller med. Med en cofeshop runt hörnet hade svensken (i alla fall en hel hög) tänkt, aha lagligt alltså inte farligt ok då puffar vi loss. Utan eftertanke eller distans… Mmm nej en legalisering hade idag nog inte varit en vidare bra lösning. Vad vi behöver är lite låt-gå mentalitet och för allt i världen ett stop på trakaserierna.

  • reaper

    Member
    2005-10-19 at 19:02

    Kanske lite OT, men när jag läste det första inlägget i tråden kom jag att tänka på att jag för x antal år sen hörde siffran 60 000 cb-rökare i Sverige. Det var i nyhetssändningar i samband med någon rapport.

    Tyckte att siffran lät väldigt låg, men gjorde en överslagsberäkning:

    60 000 människor röker i snitt ett gram om dan. (rimligt? många röker betydligt mer så utspritt på alla tycker jag att siffran är rimlig…)

    Summa 60 000 gram om dan

    Är lika med 60 kilo om dan.
    I Sverige.
    Lågt räknat.

    Om staten tjänade 1 krona per gram i skatt skulle det bli på ett år 60 000 kronor X 365 =21 900 000 kr.
    10 kronor i skatt per gram och det ger 219 000 000. LÅGT räknat enligt antagandet 60 000 pers och ett gram om dan…
    Hm, 60 x 365 = 21900kg= 21 ton 900 kilo.
    Hoppsan, nu drog det iväg…
    Lågt räknat. Eller hur? Omkring 22 ton per år. Låter lite tycker jag.
    Vad tror polis och så vidare att de kan göra åt saken?
    Det är nu frågan om polisen har rollen som David mot Goliath?
    Knappast i den här sagan!

    Ett mer tydligt skäl för legalisering har jag svårt att föreställa mig…

    Sen när det gäller om det här landet är moget för en legalisering så vet vi nog att vi inte är där ännu.
    Men som anställd på ett bibliotek där jag möter alla möjliga slags människor så måste jag säga att den där uppluckringen har smugit sig upp i åldrarna.
    De som flummade på 60-talet är ofta pensionärer idag.
    Och en del personers liberala inställning har verkligen förvånat mig. Kanske är det så att de är mer benägna att tala med mig, som ser ut som en gammal hippie, om deras syn på saken än att tala med sina grannar om det.

    Men det handlar nog fortfarande snarare om “mindre negativa” än “mera positiva” än så länge.

    Sen måste vi börja snacka om vad jag tror är steg ett; avkriminalisering av bruk. En fråga som jag inte sett vad jag minns här i forumet.

    Fortsätt lobba!

    tycker

    C.

  • reaper

    Member
    2005-10-19 at 19:22

    Men man kan ju ändå stillsamt undra hur det skulle se ut med en legalisering i sverige. Jag menar varför klarar t ex svenskar inte av att dricka som “folk”? Det är ju bara att åka till tyskland eller vilket land som helst(bortsett från norden) för att inse hur lugn och avslappnad en alkoholkultur egentligen skulle kunna se ut.
    Vem vet? Alla svenskar kanske skulle börja röka sig tokbänga och börja krypa runt på alla fyra på gatorna och yla, eller något annat stukat(men inte mig emot iofs :) )

  • SleepaZ

    Member
    2005-10-20 at 04:56

    Vi skulle legaliserat i den vevan som Holland gjorde på 70-talet.. Men det var ett regeringsskifte och man ville visa vart skåpet skulle stå.. Hårdarare tag ville man visa.. Jag tror att sverige gjorde ett stort misstag när Nils Bejerot skulle vara föredömme i Svensk politik…
    Man fick ner rökandet med denna politik.. Men det var många som åkte fast också.. Det skulle vara intressant att se hur många av dessa som åkte fast för cb under 70-80-talet och se hur många av dessa som lever idag.. Självförtroendet och självkänslan blir ju inte direkt större av att åka fast för lite pot-smoking.

    Men nu är vi med i EU med öppna gränser och folk som reser osv.. Det blir mkt svårt att behålla en skrämsel-narkotika politik i längden..
    Jag är ganska säker på att sverige kommer vara det land som senaste kommer ge sig mot en lättnad mot cannabis.. Det är för mycket stolthet bland svenska politker..
    Men tillslut kommer man tvingas legalisera vissa droger, när man upptäckt hur mäktiga dom krininella nätverken blivit.. Synd bara att regeringen inte redan nu ser hur svårt dom har att få tag på dom stora narkotika hajjarna i samhället..

  • chickenfeed

    Member
    2005-10-20 at 06:08

    Jag tycker att hemmaodling för enskilt bruk i liten skala (säg max 4 plantor eller så) borde vara tillåtet. Annars tror jag inte sverige skulle klara en legalisering alls, det är ju bara att titta på Alkoholens påverkningar, och alla organisationer som aktivt kämpar för att inte ens missbrukare ska få hjälp för fem öre. Ren Nazistisk inställning till missbrukare generellt vilket tydligen är tillåtet i sverige, skulle nog ge direkt öppen konflikt om legalisering skedde..

  • chickenfeed

    Member
    2005-10-20 at 06:10

    @alfons wrote:

    Men man kan ju ändå stillsamt undra hur det skulle se ut med en legalisering i sverige. Jag menar varför klarar t ex svenskar inte av att dricka som “folk”? Det är ju bara att åka till tyskland eller vilket land som helst(bortsett från norden) för att inse hur lugn och avslappnad en alkoholkultur egentligen skulle kunna se ut.
    Vem vet? Alla svenskar kanske skulle börja röka sig tokbänga och börja krypa runt på alla fyra på gatorna och yla, eller något annat stukat(men inte mig emot iofs :) )

    En märklig myt detta, som inte stämmer alls, det är bara vad vi svenskar tror faktiskt. Alkohol konsumtionen i sverige är faktiskt mycket lägre än ex. just tyskland som har MYCKET större alkohol problem än vi.

  • reaper

    Member
    2005-10-20 at 06:55

    att 60 000 svenskar röker minst 1 gram cb om dan har jag svårt att tänka mig… bor idag knappt 10 milj invånare i Sverige?

    räknar lite lätt… delar in i följande 0-15 år, 15-30 år, 30-40 år 40-50 och 50+

    5 ålderkatogorier… 10 milj delat på 5 = 2 miljoner… så vi kans säga att det bor 2 miljoner 15-30 åringar i Sverige… ( den gruppen som har majoritet av cb bruk?) tror inte att 30 + har majoriteten…

    så 60000 cb brukare… 2 milj/ 60 000= så det skulle innebära att om man ställer 100 pers (15-30år) på ett torg så borde det finnas 2 cb brukare…. hmm kanske stämmer?

    hehe tänkte klaga lite över statestiken men det sket sig 😳

    en legalisering av cb kommer inte att hända enligt mig…
    I bästa fall kanske att cb används mer som medicin…

    Idag säjs det att cb leder till tyngre droger och kriminalitet, ni skrattar men eftersom cb är olagligt idag så är det lätt att hamna i “fel” umgänge, som har lite mer av det goda….. så tanken är inte fel

    En legalisering hade hjälpt mot detta tror jag, då det inte är olagligt så skulle det bli mindre som brukar det… ??? undrar ni? tja jag har hört många ungar som står runt skolhörnet o tjuvröker… lite kul och spännande för dom… en inte fan har jag hört någon ” du ska inte med runt hörnet o tjuvdricka saft?”

    till en början så hade cafeer och liknade startas i överdriven skala… hur många av er swecannare skulle inte starta en coffeshop om ni hade cash?
    exakt! då skulle alla röka, eller testa…

    sen med tiden hälften av alla coffeshops gått omkull i konkurs så skulle vardagen sjunka in och risken finnas att bara den lilla majoriteten av cb brukar (60000 pers) sitta där o puffa o sånt… och chansen av att bli klassat som ett “rökaställe”… det jag menar är att cb brukare skulle få en ny stämpel… cb brukare skulle bli ett “pack”… hmm hur ska jag förklara… den blicken ni ger till a lagare som sitter på torget, den blicken skulle ni få på er……

    Och hemma odling kan ni juh drömma om… senast jag kolla fick man inte bränna hemma… inte ens en halvliter till eget bruk…. varför skulle man då få odla hemma???

    men en legalisering skulle nog b
    vara bra i slutändan, med både för o nackdelar… men skatten per gram skulle nog hamna mellan 10-20 kr….

    anfall mig gärna, håll med mig eller disskutera men håll er till disskusionen… det här är vad jag tror skulle hända… o jämför inte Sverige med Holland!!!

    en sak till… om man åkte tillbaka 50 år o plockade upp en snubbe o tog med sig han hit idag så skulle han självklart dö av en hjärtattack men han skulle nog bli lite fundersam över hur mycket som hänt, hur mycket kvinnor har fått, rösträtt, chefspositioner m.m… samma rättigheter som mannen… det jag vill säga är att om ni vill att en legalisering ska kunna ske så måste ni kämpa för vad ni tror på…. att sitta i en gammal soffa med Bob Marley affischer och puffa i en vattenpipa är inte att kämpa…. det räcker inte med cb marschen som är 1:a maj? (vet ej när men)
    visa att ni inte är farliga, visa att ni inte är pack, visa att ni är som vanliga människor…. det första steget är inte att övertala politikerna, det är att få folket att acceptera b… en röstning idag för legalisering hade slutat med <5 % ja... tror ja..../ Windmaker

  • reaper

    Member
    2005-10-20 at 12:11

    Är bara lite fundersam när Aftonbladet tog upp frågan om Cannabis för medicinskt bruk bör vara tillåtet. då var de fler “Ja” än “Nej”?

Page 1 of 2