Ett svenskt cannabisforum Forums Coffeeshopen Coffeeshopen Sju år för hashsmuggling!

  • Sju år för hashsmuggling!

    Posted by MrBurns on 2005-01-11 at 10:23

    Följande kan man idag läsa i aftonbladet:


    Hade 35 kilo hasch – påstod att han beställt Viagra
    23-årig man dömdes till sju års fängelse
    En 23-årig man från Stockholm har dömts till sju års fängelse efter att ha ertappats med ett 35 kilo hasch i sin bil. Sammanlagt var narkotikan värd flera miljoner kronor, skriver Metro.
    I förhör har 23-åringen hävdat att det handlat om en felleverans och att han i själva verket hade beställt nästan lika stora mängder av läkemedlet Viagra. Men tingsrätten gick på åklagarens linje och dömde till fängelse. Ytterligare en person från Mellansverige dömdes till sex års fängelse för inblandning.
    Inte är det nån nyhet att narkotikabrott straffas orimligt hårt, men vore det inte läge för lite ilskna kommentarer och debattartiklar med tanke på att våldtäkter, sexuella övergrepp, dråp etc. mycket sällan får så långa påföljder? Jag säger FY FAN nu får det väl vara nog! Ska en person som tar in 35 kg av någonting som människor vill använda bestraffas hårdare än mördare, våldtäktsmän och pedofiler?! Sätt Er och skriv insändare och debattartiklar så svetten lackar!

    Kanske denna tråd platsar mer i “cannabisaktivisten” men eftersom coffeshoppen är mer välbesökt så tog jag mig friheten ialla fall (Ni mods får väl flytta tråden om Ni inte tycker att den har här att göra)

    replied 16 years, 3 months ago 11 Members · 24 Replies
  • 24 Replies
  • SleepaZ

    Member
    2005-01-11 at 10:33

    7 år. Det blir många slantar för oss skattebetalare. 3000 om dagen väl?

    Om inte jag räknat helt galet så kommer fängelsetiden kosta över 7milj. Plus rättegångskostnader osv.

  • MrBurns

    Member
    2005-01-11 at 10:39

    Jag vet inte vad en intern kostar per dag men dyrt är det nog ialla fall. Jo visst skulle skattepengarna användas bättre…

  • Eskapisten

    Member
    2005-01-11 at 11:54

    Knas, det där. Sjutusen femmor som ingen fick se röken av, förutom snuten då. Det är ju någonstans mellan 2,1 och 3,5 mille, som de tänker “bränna”. Jag kommer iaf sova dåligt inatt 😥

  • reaper

    Member
    2005-01-11 at 13:51

    Det där är nästan en halv livstid för fasen!

  • Gropen

    Member
    2005-01-11 at 16:22

    Det är klart att det är sjukt, men killens försvar lät inte alltför välplanerat… viagra :?:

  • cliff

    Member
    2005-01-11 at 23:53

    Viagra är väl inte narkotikaklassat? Då kan han ju ta in det lagligt via parallelimport, precis som du kan importera vilken vara som helst.

  • reaper

    Member
    2005-01-12 at 00:42

    Viagra är väl receptbelagt? Då kan jag tänka mig att man inte får ta in det hur som helst (om man vill vara laglig, vill säga). Vilket nautrligtvis gör det till en inte alltför genomtänkt story :-)

  • reaper

    Member
    2005-01-12 at 01:27

    jag tycker det är helt fel.

    låt människor göra det dom vill och hur dom vill

    cannabis skadar inte människor människor skadar varandra.

    en (narkotika missbrukare) stör ju ingen annan förutom då människan måste begå kriminella handlingar för att få tag på sitt missbruk i det här fallet så kan man inte kalla det för missbruk eftersom ett missbruk måste väl ge ett beroende?

    vem som helst kan ta ett uppehåll ifrån röken så varför ska vi inte kunna legalisera cannabis åtminstone för eget bruk?.

    ps jag röker inte själv men jag måste ju få ha mina åsikter.

  • reaper

    Member
    2005-01-12 at 01:51

    Läste i aftobladet om en rattfull man som kört ihjäl 5 personer, han dömdes till 4år, alltså nån månad per person.

    Tjuvskjuter man tex en älg som ägs av staten så, kan du räkna med nåt år på kåken.

    Värst är ju som ovan nämt våldtäkmännen som inte får några straff alls.

    Min gissning är att för många politiker är pedofiler alt kör rattfulla.

    7år för att sprida den härliga cb:n fy 😈 säger jag bara.

  • cliff

    Member
    2005-01-12 at 02:02
    whistler420 wrote:
    Viagra är väl receptbelagt? Då kan jag tänka mig att man inte får ta in det hur som helst (om man vill vara laglig, vill säga). Vilket nautrligtvis gör det till en inte alltför genomtänkt story :-)
    Lag (1992:860) om kontroll av narkotika wrote:
    3 § Narkotika får importeras eller exporteras endast av den som har tillstånd till det.
    Om inte regeringen eller, efter regeringens bemyndigande, Läkemedelsverket föreskriver något annat, får dock resande utan tillstånd föra in narkotiska läkemedel i Sverige och föra ut sådana läkemedel från landet, om de är avsedda för medicinskt ändamål och den resandes personliga bruk.
    Narkotika får inte utan tillstånd sändas genom landet eller, i annat fall än som avses i andra stycket, föras ut ur landet. I övrigt gäller lagen (1973:980) om transport, förvaring och förstöring av införselreglerade varor, m.m. Lag (2000:539).

    Killen kunde förmodligen inte riktigt visa på att han behövde 35 kg Viagra för personligt bruk och att han av misstag fått hasch istället. Hade det varit fråga om 50 g hasch i en oöppnad låda kunde det varit ett riktigt bra argument eftersom motsvarande mängd i tabletter kan vara för personligt bruk och lagligt för införsel.

  • MrBurns

    Member
    2005-01-12 at 08:34
    Gropen wrote:
    Det är klart att det är sjukt, men killens försvar lät inte alltför välplanerat… viagra :?:

    Jo det verkade ju inte vara den klipskaste killen i världen, fast å andra sidan: vad säger man när man torskar med 35kg hash? 😯
    Det är nog svårt att hålla sig kall i ett sånt läge…Som du konstaterade hursomhelst; sjukt!

  • reaper

    Member
    2005-01-12 at 22:35

    Vad ska man säga mer än att samhället är sjukt. :( när samhället dömmer våldsbrottslingar och sexförbrytare till mindre straff, fy fan

  • reaper

    Member
    2006-06-19 at 12:18

    Är nog större chans att det låter trovärdigt om man erkänner någonting iaf. Skulle förklara paketering, hysch-hysch, osv.
    Han tänkte väl att ifall han påstar att det skulle varit tegelstenar eller vafan som helst, så skulle ingen trott han, men om han säger att det skulle vara 35kg viagra så blir det mer trovärdigt och ett ev. straff är mycket lägre än vid narkotikabrott.

  • reaper

    Member
    2006-06-19 at 14:15

    Enligt skatteverket kostar en fånge 1.000.000 SKR om året. Det blir alltså 13 miljoner kronor som vi skattebetalare får betala för dessa 2 personer som åkte in.

    Värdet av det han hade med sig är låt oss säga 5000:- för ett hekto om det var bra. Det blir 50.000:- för ett kilo och det blir 1.75 miljoner för allt. Låt oss då säga 1 miljoner i inköpspris om det var till en coffeshop.
    På en coffeshop säljs kanske en femma för 300 (jag har ingen koll). Då blir det 600:- när man sålt till 2 personer blir det 10g och då har coffeshopen fått in 600:-. 10 personer = 6000:- och sen när allt är slut har coffeshopen sålt för 2.1miljoner kronor.
    1.1 miljoner av dessa pengar är coffeshopens förtjänst och 0.1 går till underhåll. Låt oss säga att den där miljonen är exkl moms (som skulle kunna ligga på 12% som är livsmedels momssats) och då är alltså priset 300 för 5:a exkl moms. Skattar vi sedan och har oss med allt som coffeshopen tjänar blir det runt 300-500k i skattepengar till staten beroende på om vi lägger på en “alkoholskatt” på andra droger med.
    Vad väljer Sverige – en halv miljon extra kronor i skattepengar eller 13 miljoner helt i onödan? Jo Sverige väljer det sistnämnda

    Ja min uträkning må vara inkorrekt, men den stämmer ändå relativt bra. 😆

  • BigBanana

    Member
    2006-06-19 at 19:54

    Man får alltid ont i magen, undrar hur killarna fick tag på en jävla mille… jävligt surt… och sen eldar dom upp skiten… fan… :(

Page 1 of 2