-
Ser ut som den inte får vatten (ungefär)
Hej, sett bilder på en odling som jag inte blir klok på. Har inga att lägga upp här men kan försöka beskriva så gott det går.
Setup:
11st 23w LE 2700k
G13 Haze feminizerad från Barneys
11L kruka, Blomsterlandets egna blomjord PH 5,5-6,5
Fläkt mot växten
Lamporna på ca 10cm avstånd
Ca fem veckor i vegg
Vattnar så det droppar igenom någon droppe var tredje dag, ingen näring.
Kranvatten PH 7,4 får stå i en hink i utrymmet några dagar innan vattning för att sjunka lite. (Har hört att det ska göra det av någon anledning)Temp 18-28grader
Luftfuktighet 35-50%Har haft problem med tempen då elementet var skit. Så fort det gått en minut slog det ifrån för att chassit blev varmt o termostaten blev lurad, därav tempväxlingarna, har bytt nu. Har svårt att få upp luftfuktigheten också men jobbar på det.
Nu till symptomen, Redan tredje bladparet började se “buckligt” ut, som om det höll på att torka ut, bladen var lite prassliga och kändes som om de var så torra att de skulle smula sönder sig om man försökte göra det. Det var även små ljusgröna fläckar på dem. Senare har den sett väldigt hängig ut, som om den fått dåligt med vatten. Trodde det kunde vara för mycket ljus eller för näringsrik jord för en så liten planta. Den växte fortfarande bra och tänkte att det skulle ge sig när den blev större, men den blir bara värre!
När den inte blev vattnad eller sprayad med vatten på fyra-fem dagar vid ett tillfälle såg den gladare ut. Antog att den fått för mycket vatten och drog ner på vattningen, då blev den ännu hängigare. Bladen blev fler och fler som såg dåliga ut, mer ljusa prickar och en del gulnade.
Nu har den växt väldigt dåligt i två veckor och en tredjedel av löven är döda. Den är kraftigt byggd och är fimmad i två omgångar och har massor av toppar och visade preflowers för två veckor sedan. Måste börja blomma men vill inte göra det förr än problemet är löst. När många av löven började se ljusgröna ut testades lite näring, orkidénäring med NPK 4-3-5 doserat efter instruktionen på flaskan, det hjälpte ingenting, men blev inte markant värre heller. Kan den använt upp näringen i jorden? Den är stor som en fotboll ungefär och tät så man inte ser stammen någonstans utan att vika undan blad.
Jag gissar att det är något av följande fel.
För högt PH i vattnet.
Kyla (har vid enstaka tillfällen varit nere på 16grader under mörkertiden och oftast under 19, med ljus mellan 22-28.)
För låg luftfuktighet så den använder mer vatten och får i sig för mycket näring.Har kollat igenom alla bilder i bildbanken och inte hittat något liknande. Den blir inte bara gul i topparna eller i kanterna av bladen som de brukar bli utan hela bladen bleknar till ljusgrön och sen gulnar. Andra har bara ljusgröna fläckar och känns torra. Bladen runt topparna ser ut som om växten håller på att drunkna eller att den inte fått vatten på två veckor, bleka och hänger väldigt mycket.