-
SDS: Regionråd kritisk mot legalisering (17/6 2009)
http://sydsvenskan.se/skane/article443260/Regionrad-kritisk-mot-legalisering.html
Quote:I Region Skåne ställer man sig mycket kritisk till danska Socialdemokraternas tankar om att legalisera haschförsäljning.– Det skulle påverka inflödet av cannabis till Skåne på ett högst markant sätt, säger Anders Åkesson (MP), regionråd i Region Skåne.
Anders Åkesson vill att man funderar över och ifrågasätter hur en legalisering i Danmark skulle påverka Skåne och Sverige.
– I Sverige har vi en mer restrektiv syn på narkotika. Vi har droger här också och vår modell kanske inte har varit lyckad, men vi har i alla fall mindre problem än i Danmark.
Tror du att en legalisering skulle minska kriminaliteten?
– Nej inte alls. I till exempel Holland har den inte minskat. Vi måste vara effektiva på andra sätt och ställa frågan varför folk missbrukar istället. Lösningen ligger inte i att legalisera, även om cannabis kan uppfattas som en lättare drog. Det är allt för ofta en ingång till tyngre droger.
Passa gärna på att diskutera och kommentera artikeln på tidningens hemsida.
Sorry, there were no replies found.