Ett svenskt cannabisforum Forums Coffeeshopen Cannabisodling Reflektor till LE lampa med e27

  • Reflektor till LE lampa med e27

    Posted by Impetigo on 2007-06-06 at 17:58

    Beställde precis en extra lampa, så nu blir det 125+105+ca 60w LE.

    Kommer dock behöva nån reflektor till den nya lampan eller tror ni det räcker att sätta den vertikalt med mylar bakom? Har lite ont om plats för att sätta den i taket horisontalt då det sitter en reflektor och ett filter där så jag tänkte ha den på sidan och sen vrida och flytta runt plantorna en del för att få det så omptimalt som möjligt.

    Ideér? Tips?

    replied 15 years, 4 months ago 2 Members · 2 Replies
  • 2 Replies
  • Impetigo

    Member
    2007-06-06 at 21:29

    Möjligheten finns att hänga den vertikalt mitt i utrymmet mer eller mindre. Då blir det en röd under reflektor och en blå hängande vertikalt.

    Men det kommer i vilket fall som hälst att bli trångt om jag odlar stora plantor. De här e27 socklarna i plast med vinkelfäste kanske vore något, men orkar de hålla upp lampan och klarar plastsockeln av lampan utan att ta eld?

  • Herr J

    Member
    2007-06-07 at 12:23

    ta en öl burk