Ett svenskt cannabisforum Forums Coffeeshopen Sjukstugan Problem med LR planterade i stenull

  • Problem med LR planterade i stenull

    Posted by RodTjur on 2008-06-18 at 11:43

    Jag satte mina 8 LR i pappersmetoden nån vecka sen, alla slog rot på under 2 dagar, sen ville jag pröva nåt nytt, att sätta de i stenull (rockwool), jag har märkt att den torkar snabbt så jag är där och vattnar ca 1-2 ggr om dagen…
    Nu har de vart i stenull kuberna i 5 dagar, 2 st har kommit upp men inte öppnat sina första blad än, resten ser man är på G.
    På den ena som kommit upp ser man en liten rot komma ur botten, den är vit och ser frisk ut, men deras stamm är väldigt mörk. Gör jag något fel eller tar det bara längre tid i stenull?

    replied 14 years, 1 month ago 3 Members · 5 Replies
  • 5 Replies
  • Radix

    Member
    2008-06-18 at 12:13

    Har du gett någon näring eller rotstimulator?

    Väldigt utspädd veggnäring är nog en idé att vattna en gång med så att de inte är tvungna att äta av sig själva.

  • RodTjur

    Member
    2008-06-18 at 13:34

    @Radix wrote:

    Har du gett någon näring eller rotstimulator?

    Väldigt utspädd veggnäring är nog en idé att vattna en gång med så att de inte är tvungna att äta av sig själva.

    Veggnäring? jag har Hesis startpaket, ska jag använda Root Complex eller?

  • reaper

    Member
    2008-09-13 at 09:14

    bump! skulle gärna vilja veta hur ni som gått från frö -> rockwool -> jord burit er åt, hur ofta/mkt ni vattnat etc samt näring.

    Finns så många olika rön om hur man skall respektive inte skall göra. Vill ha “enklast” möjliga metod (minst risk för att göra fel). Måste vattnet kunna rinna ut ur kuberna eller kan man ställa dem på en tallrik? Skall man vattna så fort de blivit torra? Vilka HESI-produkter passar till rockwool? När ska man plantera om från rockwool till jord, och hur skall man bära sig åt då?

    cheers

  • reaper

    Member
    2008-09-14 at 18:49

    Skulle ju inte rekomendera att ge plantor någon form av näring den första tiden (2v) ca…. anledningen är att de har tillräckligt med näring i frökapseln för att skjuta upp, bilda en rot. Ge dom vatten i 2v sen börjar man ge dom lite rootcomplex tex.

    Angående rockwool så gjorde jag så att när de har skjutit ut ordenkligt så klöv jag den i mitten och exponerade roten. Mina ak-47 or va otroligt snabba så de skät ut roten igenom rockwoolen till undersidan och ut på kanten, så de va lite besvärligare, men annars så äre bara att klyva dom och plantera ner dom i jord eller vad man nu är peppad på, dock så kräver det att man är jävligt försiktig för roten är väldigt spröd och ömtålig.

  • reaper

    Member
    2008-09-16 at 17:24

    Kuberna är cirka 10x10x10cm stora, de är alltid lite fuktiga på ovansidan så just nu har jag kört efter att dränka dem varje dag (vatten + hesi rootstimulator). Någon som har bättre tips på hur man kollar när rockwool behöver vattnas? Kan man ens övervattna i detta stadiet?

    mvh