Ett svenskt cannabisforum › Forums › Coffeeshopen › Cannabisodling › Plantera frön vart i krukan ?
-
Plantera frön vart i krukan ?
Posted by gr0g on 2004-05-22 at 14:03Spelar det någon roll om plantan växer upp i kanten på krukan eller i mitten?
replied 18 years, 5 months ago 1 Member · 4 Replies -
4 Replies
-
spelar ingen roll alls. förutom att det inte blir
super symetriskt men i fall man inte är
alergisk mot sånt så är det ingen fara./BlitZ
-
På tal om det här med att CB blir lite ostadiga och så. Kan man inte hjälpa dem med helt vanliga blompinnar? Det borde väl även gälla för de som inte har en fläkt (som ger starkare stammar)?
-
@Yellowknife wrote:
På tal om det här med att CB blir lite ostadiga och så. Kan man inte hjälpa dem med helt vanliga blompinnar? Det borde väl även gälla för de som inte har en fläkt (som ger starkare stammar)?
Vad är det för dum fråga? Torde väl vara uppenbart för en 7åring att du kan stödja dom med blompinnar. En 10åring lär ha märkt att större växter har större stam och större blommor. Dvs, tjock stam är bra av fler anledningar än att den inte ramlar omkull men då stammen inte alltid är så lätt att tvinga att växa till sig sista 2v i blom så fungerar blompinnar (DOH!) att stödja med.
-
Dohh…
Det var väl det jag misstänkte men eftersom ingen, jag repeterar INGEN, hittills sagt ett endast ord om blompinnar så kände jag… ja…. jag vet inte vad jag kände, för mig var det ganska naturligt att använda pinnar men eftersom ingen sagt ett ord om det funderade jag på om det var ngt som var tabu eller nåt.
Doohhh..
/YK