Ett svenskt cannabisforum Forums Coffeeshopen Cannabisodling Plantan blir så jäkla buskig

  • Plantan blir så jäkla buskig

    Posted by reaper on 2002-07-26 at 11:39

    Är det dåligt för plantan om den blir för buskig?

    Alltså plantan sträcker inte så mycket på sig förrän nästa 5-7 fingriga blad kommer ut. Vilket gör att dom växer upp i verandra och bladen vrider sig och grejjer. Ett blad växte upp och ned såg jag nu. Så jag får trassla ut dem.

    Hela plantan ser jäkligt fräsh ut om man bortser ifrån detta.

    Det är Northern Lights.

    Är det värt att ställa den utomhus på balkongen där det är lite molnigt så den sträcker sig efter mer ljus?

    replied 22 years, 8 months ago 4 Members · 6 Replies
  • 6 Replies
  • Opagaddur

    Member
    2002-07-26 at 12:02

    NL är ju indica, å det är ju en buskig planta.. att den är jätte buskig är nog inget större problem.. bara du ser till att ge den ljus.
    vad har du för setup? kan nog vara en ide att ge den ljus från sidan och inte bara uppifrån eftersom ljuset inte kan tränga ner särskilt långt om den är jätte buskig.

    du kan ju även binda lite blad mot stammen för att få mer ljus ner i plantan

  • Smacky

    Member
    2002-07-26 at 12:38

    Sådär är det med mina två Durban Poison kloner. Bladen och grenarna får nästan inte plats:) Bladen trasslar ihop sig i en enda röra. Fast de växer fint ändå. Inget att oroa sig för.

  • reaper

    Member
    2002-07-26 at 12:43

    Jag har en 400W Sont argo i ett skåp med vita väggar. Så plantan trivs nog kanon. (Det är väl därför den blitt så buskig?). Men jag förstår vad du menar med att dom understa bladen inte får ljus. Jag tror det går bra ändå. Dom ser friska och fina ut. (Man ser väl på dem annars va?)

    Tack för tipsen!

  • reaper

    Member
    2002-07-26 at 12:56

    se upp, för eller senare vissnar grenarna längst ned. om jag vore din planta skulle jag vilja ha lite lysrör vid sidan om mig.

    Tits and ass

  • Opagaddur

    Member
    2002-07-26 at 13:58

    hur länge har du veggat den? innan 12/12 bör du iaf binda ner de stora fanleafsen så budspotsen får så mycke ljus på sej som möjligt..
    kan du fixa lysrör på sidan så är det ju inte dåligt ;) men det är säkert inte så nödvändigt heller. bara du binder ner den bra så hela plantan får ljus på sej så gott det går

  • okkolokko

    Member
    2002-07-28 at 08:10

    Hmm, jag bruka låta dom nya skotten få överleva och klippa bort de
    alldra största fan leavsen. Men se upp ❗

    Man man klippa av för många blad och då får plantan svårt att andas!

Log in to reply.