Ett svenskt cannabisforum Forums Coffeeshopen Cannabisodling perlit vs krossad lavasten ?

  • perlit vs krossad lavasten ?

    Posted by mort on 2009-04-29 at 11:47

    jag bor lite dåligt till, så närmaste ställe som har perlit är det 16 mil till enkel resa.
    vad har perlit för funktion och går den att ersätta med något som te.x krossad lavasten????

    replied 13 years, 5 months ago 4 Members · 7 Replies
  • 7 Replies
  • reaper

    Member
    2009-04-29 at 12:30

    “Perlit är ett vulkaniskt glasmineral med relativt hög vattenhalt. När mineralet hettas upp till runt 1000°C expanderar det och blir vitt och poröst, det ser ut ungefär som söndersmulad frigolit. Används ofta inom växtodling för att göra jord luftigare och till hydrokultur. Används även som isoleringsmaterial.”

    Mer syre i jorden, sedan har jag för mig att det håller jorden fuktigare också men det kan vara något jag bara hört.[/b]

  • mort

    Member
    2009-04-29 at 13:00

    mer syre i jorden är det som gäller med andra ord. det är inte mineraler eller något sådant ?

  • Gevalia

    Member
    2009-04-29 at 17:34

    @mort wrote:

    […] går den att ersätta med något som te.x krossad lavasten????

    Ja, egenskaperna torde vara likartade: 1) att göra jorden luftigare och porösare, 2) att hålla vatten under längre tid.

    @mort wrote:

    […] det är inte mineraler eller något sådant ?

    Nej, mig veterligen är det näringsmässigt neutralt. Lite kom leca, kokos eller till exempel tegel, med flera porösa material.

  • reaper

    Member
    2009-04-30 at 00:05

    vad använder du för jord?

    kvalitativa jordblandningar som hasselfors p-jord behöver inte utblandas med varken perlit eller något annat, då den redan är utblandad, porös och fin och håller alltså både fukt och syre väldigt bra.

    som det redan påpekats innehåller perlit inga näringsämnen, vilket betyder att ju mer perlit du blandar ut jorden med ju mindre näringsämnen för rötterna.

    så gör inte samma misstag som jag gjorde, öste på med perlit och vermiculit i hasselfors p-jord. efter omplantering tillsatte jag ingenting och mina plantor mår bra och har det gott! 😉

    nu har jag bara erfarenhet av hasselfors p-jord, är det så att du använder dig av annan jord så kanske du måste blanda ut?

  • madigral

    Member
    2009-04-30 at 09:30

    dubbelpost

  • madigral

    Member
    2009-04-30 at 09:31

    perlit används för att ge mer syre till rötterna, vill man att jorden ska hålla mer vatten så blandar man i vermiculit också, ca 15% av båda brukar funka fint.

  • mort

    Member
    2009-04-30 at 09:36

    jag har blandat
    hasselfors-p 60%
    blomjord med kisel 15%
    kompostjord 10%
    perlit 10%
    lavasten 5%
    jag fick tag på perlit samma dag som omplantering skulle ske.
    hoppas den här blandningen ger ett bra resultat.
    tack för svaren/mort