Ett svenskt cannabisforum Forums Coffeeshopen Coffeeshopen Öppna PM för gamla användare.

  • Öppna PM för gamla användare.

    Posted by Asmund_Arle on 2013-11-14 at 21:58

    Skulle det finnas en möjlighet att öppna PM för medlemmar igen?

    Säkerhet först så klart.

    Vad säges om att öppna upp PM för oss som varit med ett tag, vi som har funnits kvar efter 2-4 år är inga lurendrejare. Har varit här ett bra tag nu. Förstår dock problemet med lurendrejare och annat. Men vi lite äldre medlemmar kan man lita på ändå. Gillar forumet skarp o gjort så sedan jag blev medlem. Bara min lilla fråga. Var så mycket bättre när man kunde PM:a varandra.

    Frågan måste ställas känner jag.

    Inget illa menat om nya medlemmar så ta inte illa upp. Handlar om förtroende så klart, men visst om det inte funkar så får det vara som det är.

    Peace AA

    replied 8 years, 11 months ago 1 Member · 1 Reply
  • 1 Reply
  • cthullu

    Member
    2013-11-15 at 18:23

    kort version:
    det är lättare sagt än gjort.

    lite utförligare:
    det finns ingen som kommer orka gå genom en databas med så många användare och för varende en göra en check på när de registrerade sig och skumma genom deras skrivna inlägg för att sedan ta ett snabbt beslut och eventuellt lägga till dem till gruppen som ger pm behörighet.

    De som har behörighet att göra detta och samtidigt loggar in oftare än 1 gång per år kan du ungefär räkna med dina lilltår givet att du inte har tappat den ena eller båda. Skulle hela swecans aktiva personal få rättighet att dela ut pm behörighet skulle du fortfarande kunna räkna dem på en fot.

    Vad som händer istället är att när någon frågar snällt görs en snabb bedömning, och i princip alla gamlingar som gjort det har nu tillgång. ;)