Ett svenskt cannabisforum › Forums › Universitetet – Cannabisodling › U| Odlingsplatsen – design & konstruktion › Ny setup med underbevattnad SoG
-
Ny setup med underbevattnad SoG
Posted by Loffe on 2005-08-24 at 16:52Håller på med en ny setup, i garderob denna gång. Planen är att ha en stor garderob med vegg- och blomutrymme samt ett miniutrymme för sticklingarna att rota sig i.
Undrar hur jag ska lösa det med blomutrymmet. Jag tänkte använda mig av SoG som teknik och Tecu15 som krukor.
Om jag vill ha ett automatiskt, underbevattnat system, vad behöver jag då?(Allt inhandlas troligen från Swegrow)
Om jag köper ett krukunderlägg på 60×60 cm, borde jag ju få plats med 16 st Tecu15.
Såhär står det på Swegrows hemsida:
Kraftigt och hållbart krukunderlägg i storleken 60 x 60 cm. Vill du ha automatisk underbevattning så monterar du en smartvalve ifrån Autopo och får då ett enkelt hydro system. Det ända du behöver utöver krukor och underlägg för att få ett underbevattningsystem är en smartvalv, 4mm slang och en grommit för 4mm slang.
Nå, så långt är jag med.
Men jag hittar inte “underlägg” samt “grommit”. Sen vet jag inte hur jag ska snickra ihop det hela.
Någon som kan hjälpa mig lite?
På ett utrymme av 60×60 cm borde väl en 250W HPS vara perfekt? Kan jag klara värmen om jag drar en ventilationsstos (heter det så?) från skåpet upp till frånluftsventilen jag har? Det är ganska bra drag i den, sitter väl fläktar på taket.
replied 17 years ago 4 Members · 12 Replies -
12 Replies
-
Kom igen nu, var är alla kunniga människor när man behöver dem.
Och MotherTrucker, du brukar ha koll. -
Du klassar antagligen mig som amator da jag ar inne pa forsta egna odlingen, men det skiter jag helt sonika i och skriver anda. 😉
Jag tycker du ska ta dig en titt pa AutoPots websida http://www.autopot.co.uk dar det finns mycket information om deras system och “SmartValve” som de alla bygger pa. Vad sakerna SweGrow tyckte du skulle ha ar vet jag inte riktigt, enligt AutoPot sjalva racker det med ett filter mellan SmartValvet och sjalva tanken, sen ar det bara placera valvet i ditt underlagg sa fylls det pa med jamna mellanrum nar det behovs. Finns fina animationer att titta pa om man undrar hur det gar till i praktiken.
Funkar nog mycket fint med cocos sa jag ska sjalv inforskaffa just detta system fran SweGrow nar lonen kommer. Hoppas mitt inlagg duger trots min magra erfarenhet.
* EDIT *
Glomde papeka att du antagligen far offra en kruka for att fa plats med ett SmartValve, men det kanske inte ar omojligt att klamma in mellan krukorna med lite vilja. -
Var ironisk om det där med “amatörer”, syftade mest på smammare… 😆
Kör själv min tredje odling, inte direkt nåt proffs alltså, även om det är skönt om odlingarna utvecklas.Tack för svaret, nu ska jag läsa igenom det. 😉
-
Tack, bra länk.
Håller på och läser på lite nu.
Hur ofta kan man tänkas behöva fylla på ett sånt här system? Kan man automatisera det också, hehe?Eller skulle det gå lika bra att köra med manuell undervattning i detta fall? Fast det är ju skönt att få det automatiserat så långt möjligt.
Har en fundering gällande ventilationen också. Kan jag koppla något till utblåset (som går till frånluften) som reglerar hur mycket luft som sugs ut? Tänkte mest så dag/natt-temperaturerna inte skiljer sig för mycket, ventilationen minskas alltså när lampan släcks.
Behöver jag förresten använda en luftfuktare eller kommer 4×4 Tecu15 med undervattning ge luften tillräckligt med fukt?
Sen hela den elektriska biten…tar gärna emot råd där. 😆
Var är alla gamla rävar på forumet? 😯 😆
-
Loffe:
Har en fundering gällande ventilationen också. Kan jag koppla något till utblåset (som går till frånluften) som reglerar hur mycket luft som sugs ut? Tänkte mest så dag/natt-temperaturerna inte skiljer sig för mycket, ventilationen minskas alltså när lampan släcks.
Om du har gott om deg kan du ju alltid köpa ett motorspjäll, koppla till timern….men jag tror inte du behöver sänka flödet när lampan är avstängd, du kommer att ha samma temp som i lägenheten och det är väl ändå det naturligaste för plantan att det blir en liten sänkning av temperaturen på “natten”. Eller?
Loffe:
På ett utrymme av 60×60 cm borde väl en 250W HPS vara perfekt? Kan jag klara värmen om jag drar en ventilationsstos (heter det så?) från skåpet upp till frånluftsventilen jag har? Det är ganska bra drag i den, sitter väl fläktar på taket. Smile
Jag tror absolut att du fixar värmen bra på det viset, om du kopplar slang direkt på frånluftsdonet utan dragavbrott. Kan tyvärr inte värmelast formlerna i huvudet och hittar inte igen dom, men min erfarenhet säger att det skall fungera utmärkt. Se bara till att dörren till utrymmet är tät så du slipper tjyvdrag, det passiva luftintaget placerar du ju naturligtvis i botten på skåpet, utsuget så högt som möjligt med eller utan shield eller cooltube.
Mvh// Nesta
-
Tack Nesta.
Ska provköra 250-wattaren i garderoben, såfort jag får den (garderoben).
Vore ju smidigt om jag klarade mig utan kanalfläkt, isåfall skulle jag ju behöva sätta in ett kolfilter + en låda för den, blir både dyrt och jobbigt. 😆Jag tror det får bli såhär:
En garderob med mått på 1×0,5×1,6 m, typ Robin.
I utrymmet med klädstången hänger jag HPS:en, och drar in en slang till nivå med lampan. Under lampan ämnar jag sätta en 4mm härdad glasskiva.
Modifierat underbevattningssystem, kanske blir det 3×3 rader med Tecu15 för att få det att passa på 0,5×0,5 meter. Alternativt får det bli Tecu10, då får jag ju in runt 25 st. Jobbigt att ta så många kloner kanske.Passivt insug på baksidan av garderoben, givetvis mindre luftintag än utblås.
Kommer nog hänga upp en sån där liten fläkt (oscillerande) från CO eller Biltema som får cirkulera luften lite vid plantorna.
Ballasten vet jag inte riktigt var den får vara, det löser sig.I det andra utrymmet, troligen bestående av ett större utrymme på ca 0,5×0,5×1 meter sätter jag nog in en 125W LE för vegg samt kloner. Tror jag nöjer mig med en badrumsfläkt som utblås där, passivt insug på baksidan. Kanske även petar in en luftfuktare om den får plats.
Den andra delen i veggutrymmet används till förvaring. Koldioxid skiter jag i.
Insidorna täcks av mylar i båda utrymmen. Mylar på insidan av dörrarna och garderobens väggar alltså. Funderar på att sätta upp genomskinlig plast innanför dörrarna, som en “gardin”. Vore mysigt att kika på plantorna genom ett slags “fönster”: 😆 “Gardinen” går från tak till golv och kan lätt dras upp och fästas när man ska pilla i trädgården.
Hoppas ni förstår hur jag menar! Kom med konstruktiv kritik!
Och tips på hur kopplingar med el och skit ska lösas. 😆Jag har förresten skaffat en slang som ska gå till frånluften, men den verkar inte riktigt passa. Jag trodde det var 125 mm, men den kanske bara är på 103 eller nåt?! Ibland är man ett jävla klantarsel. 😆
-
Loffe:
Jag har förresten skaffat en slang som ska gå till frånluften, men den verkar inte riktigt passa. Jag trodde det var 125 mm, men den kanske bara är på 103 eller nåt?! Ibland är man ett jävla klantarsel.
Kolla om du får byta slangen mot en 100 mm, annars köp en 100 mm -125 mm stos. Kolla vilket som blir billigast, ny slang eller stos.
hade bäst // Nesta
-
@Nesta wrote:
Loffe:
Jag har förresten skaffat en slang som ska gå till frånluften, men den verkar inte riktigt passa. Jag trodde det var 125 mm, men den kanske bara är på 103 eller nåt?! Ibland är man ett jävla klantarsel.
Kolla om du får byta slangen mot en 100 mm, annars köp en 100 mm -125 mm stos. Kolla vilket som blir billigast, ny slang eller stos.
hade bäst // Nesta
Njae, har redan fördärvat den lite smått när jag försökte pressa in den i frånluftskanalen. 😆
Jag löser det på nåt sätt, annars får jag väl sätta fast en platta eller nåt som övergång för de olika diametrarna. Det håller lite dåligt med tejp bara… 😆Men den passar om man trycker in den i frånluftsventilen, fast då blir det ju från fel sida.
Däremot passar den inte i kanalen. -
Var är alla? 😯
Jaja, nu är jag VIP och kan snart skriva i VIP-forumet. Vi kanske ses där? 😆 -
Hur gick det loffe? Jag funderar på exakt detsamma.
Verkar väldigt fritt! -
Jag också.
Blitz kul att vi ofta är av samma tankar.
Fick idén för tio minuter sen att bygga en egen autopot till mina små. -
Du kan ju bygga ett enkelt underbevattningssystem själv..
Du börjar med att bygga en träram som precis får plats på golvet i ditt odlingsutrymme. Du kan använda vanlig regel, 45 x 45mm funkar men 45 x 135mm är bättre då du får en högre kant = mindre risk för skvätt.
I ramen lägger du en frigolitskiva som skyddar från de kalla golvet..
Över allting lägger du ett plastskynke tex pressening, om du vill kan du tejpa eller häfta fast plasten i träramen.Du lägger sedan en kappilär matta på presseningen (en slags tygduk som gör att vattnet sprider sig jämt och rötterna kan växa i de..) och sen ställer du bara dina krukor där på. Du blandar sedan näringen och fyller upp i din ram, 1 – 2 cm vatten brukar vara lagom. Plantorna suger sedan upp vattnet genom hålen i botten på krukan…
Min förklaring var inte så bra, men jag förklarar gärna bättre om det är intressant.
Vill du automatisera så kopplar du bara en pump till din näringstank och lägger en slang på ramens botten. Sen kollar du hur lång tid det tar att fylla ramen med vatten, ställer in de på en timer o så räcker de att du blandar näring en gång i veckan..
Kan tänka mig att de tar en timme att bygga.
Kostnaderna är
– Ett par meter regel 20 – 30 kr
– En bit pressening 100 kr?
– kappilärmatta 50 – 60 kr
+ lite skruv o spik..Jag har kört de här flera gånger o det fungerar väldigt bra..
Mkt vanligt i Holland bland annat..
Lycka till!