-
Några tänkvärda ord om N Ä R I N G NPK-ratio
@cthullu wrote:
Vi tar det från början, först och främst för lite eller för mycket är alltid relativt, det är rationa som är intressanta. Dvs t.ex. NPK (kväve, fosfor, kalium) 3 1 5 är samma sak som NPK 6 2 10 bara det att den skall spädas hälften så svagt.
Som jämförelse tittar vi på vanlig “krukväxtnäring” av märket POKON jag råkar ha en gammal flaska liggandes av.
Hursomhelst, denna näring har N – P – K ration 7.0, 1.3, 5.8.
Vi noterar att kväve är dominant. Denna och liknande funkar som vegnäring.Men den har aldeles för lite av både fosfor och kalium (i förhållande till mängden kväve alltså) för att frambringa feta buds.
Orkide’ näringen av samma tillverkare POKON ligger på 5.0, 2.6, 5.8. – ja jag har en sådan flaska också, och den används till orkide’er och inget annat Blinka
Ok, det är samma rekommenderade utspädning på dem, då jämfört med den man kunde använda som vegnäring har de alltså trappat ned på kvävet en aning. bra. När vi inte längre bulkar grönmassa/blad behövs inte lika mycket kväve. Det är dubbelt så mycket fosfor. nice. fosfor är bra för blommor och orkide’er har ju stora sådana. Kaliumet däremot är precis samma mängd som den som passade för vegetativ tillväxt. vad nu!? Ska man bulka stor massa i form av frukt / frön / stam och inte bara stora tunna blomblad behövs massor kalium. Gäller för tomater. Gäller för feta buds. Om man inte rakt av köper resonemanget kan man ta en funderare varför produkten PK används så mycket i blom. just det, P som i fosfor, och K som i kalium. Man behöver mer av båda jämfört med vegnäring och orkide’ näring ger bara extra P.
Så när kaliumbristen uppstår med sneda eller lite skrumpna blad, blek och svajig stam, bränna liknande torra fläckar längst med kanterna kan man öka mängden för att ge mer K men då ger man ju samtidigt mer av N och P och det slutar i N bränna.
Ser man inte skillnad mellan K brist och N bränna öser man på. (vanligt)
Ser man skillnad trappar man ned igen och får K brist igen.Visst går det och visst kan man få en hyffsad skörd, men långt ifrån optimalt.
De två odlingar jag trodde på guiderna som rekommenderar orkide’näring (min andra och tredje odling, vart sämre än min första då jag bara planterade om i större och större kruka vid brist) slutade med att jag satsa på att ligga på en inte alltför dödskraftig bränna och en inte alltför kraftig K brist Hellre lite sönderbrända blad än aldeles för små buds typ.Detta borde typ saxas ur och klistras någongång för jag orkar inte skriva en bok varje dag i veckan jag ser någon som blivigt lurad till att tro att orkide’näring är jättebra.
(men det går som sagt ändå och det är bättre än vegnäring)Observera också att om ni jämför olika svenska förpackningar av näring med vad man läser på utländska forum så skiljer sig P värdet markant för vad som är bra. Sverige anger inte siffran för P på samma sätt så svenska siffror är mycket lägre för samma mängd!!
Lämnar åt den som orkat läsa så här långt att själv kolla upp vad lämplig NPK är för cb. (tips: google, eller kolla på en cb-näringstillverkares hemsida eller liknande) samt hur man översätter utländs P värde till svenskt.
Kan också nämna att Tomatnäring funkar bra. I princip näring för alla kaliumslukare är finfina grejor om man inte vill handla från growshops.