-
Några enkla frågor för experten
Det var nått år sen man odla nu och då endast hydro + några halvkassa utomhusodlingar.
behöver färska upp minnet lite och slippa leta svar halva natten.
Tänkte satsa lite seriöst på utomhusodlingen. Kör en fegis iår, stuporsonic får det bli.*en länk till bästa pris på dessa frön hade varit fint
*Hur var det med n-p-k nu igen? 3-5-15???? vilket värde passar Stuporsonic bäst? Kan man köra på samma värde hela säsongen eller måste man förändra värdet i blom för att få ett bra resultat? (förutom lite urin) .
Vilket av värdena höjer man med blodmjöl och benmjöl? tips på andra saker som man kan höja kontrolerat med.*Tips på billig å bra jord blanding som håller vatten bra men ändå hyffsat porös så rötterna får plats och som ger en bra näringstillgång hela säsongen.
Mitt ställe kräver att jordhögen bygger ca 20cm ovanförmarken med hjälp av en fyrkant i plank för att få 20-30l jord per planta (täcker även jorden med mossa)*Funkar det att plantera små krabater i näringsrik jord om det översta lagret består av S-jord? eller suger S-jorden åt sig näring från den näringsrika jorden?
*En idiotfråga, kan trä-pellets (uppvärmning av hus) ha en possitiv verkan på jordblandningen?
Sen hade det varit fint å byta till sig någon fin LR korsning gärna med mycket Sativa.
Har en del fina innomhus strains om intresse finns.ENDAST svar från seriösa odlare.
Inget skitsnack i tråden tack.Mvh


? får ta å leta lite