Ett svenskt cannabisforum Forums Coffeeshopen Coffeeshopen Någon här som sysslar med aktier/värde papper ?:)

  • Någon här som sysslar med aktier/värde papper ?:)

    Posted by dumelaka1337 on 2009-11-24 at 11:58

    Någon här som sysslar med aktier/värde papper ?:)
    skulle va roligt och snacka lite om tips osv ;)
    ett tips är att inte röka när man sysslar med det hehe ;)

    replied 12 years, 10 months ago 10 Members · 32 Replies
  • 32 Replies
  • Adam

    Member
    2009-11-24 at 13:05

    Det kan man säga att jag gör :D Jag misstänker att jag börjar bli lite mer borgerlig med åren 😳 Själv så har jag överlevt krisen och ligger idag på +23% om man får skryta lite. Inom en snar framtid så kommer jag dock lämna börsen och investera pengarna i nån bostadsrätt.

    Det känns lite sent att komma med bra tips nu. Börsen har stigit rejält ett tag nu (den stiger ju alltid innan krisen släpper). Du skulle pumpat in i stora industribolag för ett halvår sedan :P Sedan ska man akta sig för att tipsa. Var det inte 2008 som en apa (alltså slumpen) varit en bättre aktieplacerare en anställda investerare på de flesta banker, försäkringsbolag etc?

    Jag kan iallafall rekommendera dig att vara misstänksam mot “experterna” (men det är ju vi stoners rätt bra på 😆 ) Så kallad “rådgivning” är bara ett dåligt ord för försäljning. De vill bara att man ska betala en massa avgifter. De vill att man ska tro att de vill ens bästa, och allt för många svenskar går på det. Isåfall är det bättre att läsa artiklar på exempelvis affärsvärlden eller från din börsmäklare.

    Jag hade passat mig för att försöka få mitt levebröd genom att försöka bli någon sorts “börshaj”. Kan inte “expertena” så kan inte jag heller, så resonerar jag 😉 Börsmäklarna tar ju också avgifter (courtage) per handel så om man gör en massa småaffärer och omplaceringar hela dagarna så springer avgifterna snabbt iväg. Kanske ytterligare en anledning att inte handla stenad 😉 Sunt förnuft är också bra (man kanske inte alltid är så rationell efter en joint), det kan exempelvis vara olämpligt att satsa alla kort på rysk olja eller nån småindustri. Även stora bolag kan gå åt skogen, likt FlyMe gjorde.

    En del av mig fantiserar om att ha en halv mille, gärna lite till och sedan dra sig tillbaka till något torp mitt ute i skogen. Man skulle lätt kunna finansiera torparlivet mha utdelningen 8) Men jag tror nog jag väljer en annan väg som svensson 😳 Fast inte än på några år :hippie:

  • dumelaka1337

    Member
    2009-11-24 at 13:50

    Härligt ;) Själv så litar jag inte på någon utan invensterar efter egan analyser osv.

    ligger själv på 73% plus sen förra årskiftet om man får skryta lite hehe.
    drog hem senast lite vinster idag. Känns rätt skönt och luta saj tillbaka och tänkta “säkrade pengar hemma”.
    Dock så blir det nog ett torp för mig att ha på sommaren och bara njuta lite. Kanske till och med hyra ut.
    Fastighets affärer är trevligt. Har börjat för ca 1 år sen att köpa lite lägeneheter. Dock så kräver det mycket mer tid änn va man tror :(

  • shakakaw

    Member
    2009-11-24 at 14:22

    haha skriv skryt tråden :D

  • dumelaka1337

    Member
    2009-11-24 at 14:31

    @shakakaw“]haha skriv skryt tråden wrote:</em/

    funderar faktiskt på det :D
    det tråkiga med aktier är att man måste vara väldigt påläst och väldigt mycket sittande vid datorn. Det har jag tröttnat på. dock så har stop loss hjälp mig många gånger. Annars blir det att smälla in allt i fonder eller nåt hhee :)

    hade varit kul om någon här inne också tänkter satsa på lite fastigheter eller dyl. Jag är hyffsat grön inom det så tips är aldrig fel :P

  • franke

    Member
    2009-11-24 at 19:43

    om man vill lära sig detta, leka med några hundralappar för att lära sig osv, vilken väg skall man gå? :)

  • dumelaka1337

    Member
    2009-11-24 at 19:50

    @franke“]om man vill lära sig detta, leka med några hundralappar för att lära sig osv, vilken väg skall man gå? wrote:</em/

    avanza mini.
    kostar runt 9kr mini courtage. (avgift vid köp/sälj)
    annars är det bara att googla fram “hur lär man sig aktie handel” osv.

  • organisk

    Member
    2009-11-24 at 21:36

    index upp 50 % iår
    min portfölj – 13%

    najjs :D

  • shakakaw

    Member
    2009-11-24 at 21:50

    Gick sån där aktiekunskap i skolan, samt småföretagande och skit.
    Men jag tycker att den svenska skolan i stort sett är värdelöst.

    Nivån ligger så sjukt lågt, och kraven för betyg är ofta obefintliga. Så vi lärde oss ingenting som var värt att kunna efter det att man hade gått ut kursen.

  • dumelaka1337

    Member
    2009-11-24 at 22:10

    självlärd :D
    finns hur mkt som helst att lära sig på nätet PLUS man lär sig bäst av egna misstag :(

  • Adam

    Member
    2009-11-24 at 22:33
    dumelaka1337 wrote:
    Härligt ;)
    ligger själv på 73% plus sen förra årskiftet om man får skryta lite hehe

    Skryt på du! Men jag ska ge dig ett tips. Högmodiga män med narcissistiska drag är ofta framgångsrika till en början, men det hela slutar ofta i totalt nederlag. Tänk på det!

    Nej men seriöst så är jag glad för din skull :D Smått avundsjuk men absolut inte missunnsam 😉

  • V

    Member
    2009-11-24 at 22:35

    Jag lyckades göra ett grymt bra kap för ca 6 mån sen.Jag handlade lite aktier i industrin och köpte när deras aktie låg på 15,60kr/st numera så ligger aktien i 93,15kr/st, en stigning på 497,12%.Men jag säger bara F*N va synd att jag inte investerade med mer pengar då.Men men, de va ju bara för att pröva lite så…

  • dumelaka1337

    Member
    2009-11-25 at 13:50

    ett hett tips är malka oil. Där snackas om uppköp då det är ett olje företag som inte går alls bra utan sitter på en hel del reserver (sägs det) Mycket spekulationer och det gör att kursen går upp och ner HELA tiden.
    Och det gör inte bättre att det är en öres aktie då många öres tradar i.

    Så om man lägger ner lite energi och lyckas köpa på botten (jag anser att botten ligger runt 16öre) och säljer på toppen (24öre) så kan man göra en hel del procent. Dock så krävs det en del kapital för göra det.

  • organisk

    Member
    2009-11-25 at 17:03

    Det bästa med aktier är att dom kan gå upp flera 1000 % men bara 100% ner. rätt schysst deal faktiskt :D :D 😆

  • organisk

    Member
    2009-11-25 at 17:03

    Det bästa med aktier är att dom kan gå upp flera 1000 % men bara 100% ner. rätt schysst deal faktiskt :D :D 😆

  • Daniel

    Member
    2009-11-25 at 20:11
    dumelaka1337 wrote:
    ett hett tips är malka oil.

    That´s a keeper!

    Jag tror på oljeaktier långsiktigt. De har ju gått väldigt bra ett tag och i det långa loppet kan jag inte se annat än att olja blir dyrare och dyrare och efterfrågan blir större och större.

    Själv har jag tjänat en slant på Alliance Oil Company, men ännu bättre har det gått för dem som satsat på Lundin Oil.

    Fler tips i tråden!

    /Daniel

Page 1 of 3