Ett svenskt cannabisforum›Forums›Universitetet – Cannabisodling›U| Säkerhet›Någon email service som går använda genom tor
-
Någon email service som går använda genom tor
Postat av rambo på 2013-04-19 at 18:21hej!
Någon som vet var man kan få tag i en bra email service där jag kan skapa/använda konton genom tor?
svarade 8 år, 6 months sedan 6 Medlemmar · 7 Svar -
7 Svar
-
Ifall den du vill använda blockerar Tor så kan du gå via Tor och en vanlig webbproxy för att dölja att du använder Tor.
-
om jag har skapat en email adress på spray.se genom tor och bara har använt tor när jag surfar på den, är jag säker då?
-
@Dr.Sticky wrote:
om jag har skapat en email adress på spray.se genom tor och bara har använt tor när jag surfar på den, är jag säker då?
Ja, relativt säker, om du också har sett till att inte ha några cookies, Flash-inställningar eller andra saker som lagras på din dator kvar mellan att du har surfat med Tor och utan Tor. Om du använder TorBrowser så sköts allt sånt automatiskt.
Sedan gäller det naturligtvis att du inte skickar någon personlig information som kan kopplas till dig, men det kan inte Tor göra något åt.
-
Hej.. Ursäkta att jag väcker upp denna tråden men den var i samma topic.
Tor+gmail fungerar inte.. kräver numera mobilnummer för gmail
Därimot
Tor+spray mail fungerar bra :clap:VIKTIGT!!! Registrera dig med tor browsern.. ange inte riktiga uppgifter…. och använd alltid alltid alltid alltid alltid alltid tor browsern för att connecta mot spray… Byt aldrig känsliga uppgifter som leder till dig eller den du mailar med på denna mailen okrypterat.. men skaffa gärna GPG och byt publika nycklar där… sedan kan ni relativt lungt kommunicera via densamma mailen krypterat… (Se till att du inte lagt in personlig info i din egen nyckel också!)
-
Countermail är det bästa hushmail suger dom lämnar ut uppgifter om folk när polisen ber dom. Var en stor doppinghärva i sverige då lämna dom ut uppgifter. Alla utom countermail för dom sviker inte och samarbetar inte med polis eller något. Dock så kostar det pengar att ha det inte så dyrt gratis första veckan sen bara en liten peng. Men vad är en liten peng när det gäller säkerheten på mail.