Ett svenskt cannabisforum › Forums › Coffeeshopen › Bildbanken › Mitt lilla!! Chassi Grow med B-52 – Uppdaterad 10/4
-
Mitt lilla!! Chassi Grow med B-52 – Uppdaterad 10/4
Posted by KageMusha on 2004-09-29 at 20:57Hittar ni min growbox?
replied 17 years, 1 month ago 14 Members · 53 Replies -
53 Replies
-
jävlar va liten! vilken super stealth… men komemr du få plats med nått
-
@Towlie wrote:
jävlar va liten! vilken super stealth… men komemr du få plats med nått
Tja, tänkte köra scrog så lite blir det.. Fast detta byggdes ju eg mest för att bygga det.. Inte för att jag skulle få ut så mycket som möjligt.
-
@KageMusha wrote:
Hittar ni min growbox?
Jag hittar inte,bilderna fungerar ju inte
edit,jo det gjorde dom visst ,snyggt det där!
-
Skulle du kunna skriva lite mått, höjd, ljup å bredd, det e alltid kul att veta
-
@fox wrote:
Skulle du kunna skriva lite mått, höjd, ljup å bredd, det e alltid kul att veta
Invändigt är den 13cm Djup, 33cm bred och 27,5cm hög
-
@Klimp3N wrote:
Tvivlar fan starkt på att du får in nått där asså
Har veggat i 4 dagar nu och ska sätta i blom till helgen..
Iofs hade nog lowryder passat mycket bättre men hade inga frön..Som sagt, detta är mest för skojs skull, skulle vara helt nöjd om jag får ut typ 5g
-
Se bara till att hålla ner dom under nätet, och sätt nätet så jäkla lågt du bara kan och fortfarande kommer åt att vattna, då borde det gå, hejja!
-
Nej men jädrar, det där var inte dåligt. När jag såg datorerna så misstänkte jag i alla fall inte den snyggaste av dem! Riktigt kul med en super-stealt. En sån där stor odling kan ju precis vem som hellst ha hemma, behöver inte vara särskilt dyrt att sätta ihop heller.
*Tips, tryck i en TP kabel också så kan man tänka sig att det är en server av nåt slag.
/LacKNafta
-
@dietyl- wrote:
Se bara till att hålla ner dom under nätet, och sätt nätet så jäkla lågt du bara kan och fortfarande kommer åt att vattna, då borde det gå, hejja!
Jo precis.. just nu är nätet ca 3-4 cm från plantan, precis tillräckligt så att jag kan få in mina fingrar och pilla under det..
Sen så ska jag även lägga till lite mer nät.. hålen just nu är på tok för stora..
-
Den är grym, odlingen din!
Satt och försökte lista ut vilket chassi du odlade i, det var inte det lättaste, värsta stealth jag sett. Visst, du kommer ju inte få nån jätteskörd, men idéen är suverän!
Mycket roliga trådar överhuvudtaget just nu, din tråd, Gropen, källarodlingen, osv. Jävligt skoj med lite annorlunda idéer, kul med folk som testar tokigheter. Det blir liksom lite omväxling på det vanliga, seriösa, odlandet som mest inriktar sig på så stor skörd som möjligt. Vill dock inte förringa “vanligt” odlande heller, feta creds till alla människor som odlar den heliga ört!
-
@LacKNafta wrote:
Nej men jädrar, det där var inte dåligt. När jag såg datorerna så misstänkte jag i alla fall inte den snyggaste av dem! Riktigt kul med en super-stealt. En sån där stor odling kan ju precis vem som hellst ha hemma, behöver inte vara särskilt dyrt att sätta ihop heller.
*Tips, tryck i en TP kabel också så kan man tänka sig att det är en server av nåt slag.
/LacKNafta
Här har vi en closeup på baksidan..
Det var tänkt att jag skulle ha ett nätverkskort där oxå.. Men hade inget som jag kunde slakta… Men slut produkten var tom tänkt att ha ett litet system som sätter på lampor när man stoppar in tp:n.. Extra stealth skulle vara om jag hade haft råd att fixa ett micro atx kort och stoppa in och få alla kontakter att funka.. så att det faktiskt blev en riktig dator oxå..
Dyrt, nja.. i mitt fall blev det lite dyrt.. Jag hade inga delar hemma så jag fick verkligen köpa allt..
Så mycket går att göra mycket billigare.Edit Jag hade kanske lagt in fel bild innan 😳
-
Inköpslista:
Chassi 1x 895:- Okänddatabutik
Hålsåg Standard 7, 1x 64.95:- Bauhaus
Spån Skruv 100st, 1x 49:-
Sladdströmbrytare 2x 11.90:- Biltema
Lödkolv 15w 1x 39.90:- Biltema
Kopplingsplintar 1,5M 1x 16.90:- Biltema
Limpistol 10w 1x 29.90:- Biltema
Spetstång 150mm 1x 24.90:- Biltema
Skruvmejsel 75mm 1x 24.90:-
24 timmars mekanisk timer 1x 29.90:- Biltema
SKX 2X0, Svart 5M Sladd 1x 12.90:- Biltema
SKX 2X0, Brun 5M Sladd 1x 12.90:- Biltema
Lamphållare E27 Vit 2x 15.90:-
Kabelsvart 0.75x10M Svart 1x 16.90:- Biltema
Kabelsvart 0.75x10M Röd 1x 16.90:- Biltema
10st Magnetlås 1x 19.90:- Biltema
Limstavar 8x100mm 1x 12.90:- Biltema
Lödtenn 200g 60/40 1x 29.90:- Biltema
6st kantgångjärn Mässing 1x 22.90
Spånskiva 220x160cm 1x 79:- Bauhaus
Dubbelhäftande tejp 1x 59:- Konstorsvaruhus
Rakbladskniv 1x 9.90 Biltema
Räddningsfilt 1x 50:-
LED 100x 3.34:- Elfa
LE 16W 2x 70:-Summa: 2018,25
Killen på bauhaus som skar upp skivan blev förvånad när jag köpte en hel skiva och ville ha mindre än 5% av den