Ett svenskt cannabisforum › Forums › Coffeeshopen › Musik, film och livsstil › Missa inte detta! Why? Anticon
-
Missa inte detta! Why? Anticon
Posted by Divine on 2006-01-25 at 15:17Från det otroligt mångfacetterade, progressiva kollektivet Anticon kommer Why?.
Mannen är ett geni och 2005 släppte han sin andra fullängdare Elephant Eyelash, där Why? går från soloartist till bandmedlem i gruppen med samma namn.Första gången jag hörde öppningsspåret på albumet, Crushed Bones, höll jag på att gå upp i atomer, bättre än så blir inte musik. Att sedan även resten av albumet är 100%-igt gör inte saken sämre.
Spelningen på Debaser i slutet av november kommer jag aldrig att glömma.
Kolla in Why? och du blir inte besviken, detta är musik för ALLA.
På Anticons hemsida finner du videon till singeln Rubber Traits och en hel del annat fint att ladda hem gratis: http://www.anticon.com/audiovideo.htm
replied 16 years, 9 months ago 6 Members · 22 Replies -
22 Replies
-
Laddade ned en låt från sidan…
Måste säga att det var bland det tråkigaste jag hört i musikväg ever.
Iofs kanske lite dumt att dömma efter en låt men… -
Jag menar inte att vara sån. Jag hatar fan “sånna”.
Jag är musikalisk allätare så jag brukar inte dömma så hårt.
Jag ska kolla lite mer ordentligt så återkommer jag med något vettigare sen. -
Äh du tar dig ju tid iaf
Andra låtar du kan kolla in på sidan du känner för det:
Sole – Da Baddest Poet
Passage – Creatures in the classroom
13 & God – Men of station
Alias – Back and forth
Sole – Bottle of humans
Sage Francis – Climb trees -
Sage francis har jag lyssnat en hel del på. inget som imponerar på mig. Alldeles för upptagen med att försöka vara annorlunda och glömmer helt att göra bra låtar.
-
Allright! Blev själv sugen på att lyssna på A healthy distrust-albumet nu, och så får det bli…och en kopp kaffe på det
-
Ja, det albumet lyssnade jag på igår senast. Som sagt, inte så bra…
-
Här kommer jag och regnar på din parad: Bland det tråkigaste jag hört. Lite tråkig kommentar kanske, men jag förstår inte varför någon vill lyssna på sådan här musik. Vad är det som är tilltalande? Jag ska ge låtarna ett par försök till (vissa låtar “växer på en”). Kanske Divine kan förklara vad som är bra med den här musiken? För jag förstår inte.
-
Vad är det för musik? Vill gärna veta innan man laddar hem reggae eller trance…
-
Jag tycker mig ha ganska varierad musiksmak, men jag kan inte påstå att det här låter bra. Finns inget som helst i den här musiken som fångar mig.
-
Tog hem videon Rubber Traits.
Slätstruken musik utan själ och videon var ganska amatörmässig.
Som sagt, smaken är som baken….
-
Men det här måste ju ändå vara det ultimata beviset på att vi alla upfattar ljud helt olika.
jag tycker det är skönt att det finns folk på det här forumet som inte är klyschor till stoners (läs: som inte lyssnar på Reggae, vilket f.ö är en enormt överskattad genre). -
@Cadaver wrote:
Men det här måste ju ändå vara det ultimata beviset på att vi alla upfattar ljud helt olika.
jag tycker det är skönt att det finns folk på det här forumet som inte är klyschor till stoners (läs: som inte lyssnar på Reggae, vilket f.ö är en enormt överskattad genre).Jo, lite drygt med folk som lyssnar på en viss typ av musik bara för att man ska göra det. Reggae är för mig nåt jag kan lyssna på nån enstaka låt men inte mer än så.
-
@Cadaver wrote:
läs: som inte lyssnar på Reggae, vilket f.ö är en enormt överskattad genre).
Nu är du fett helt ute och cyklar med likbilen i rymden alltså 👿
Dansbandsmusik & MTV-slagdängor är en grymt överskattade genrer t.ex
Skall man gräva i någon genre mer än Blues så är det Reaggen kvar 😉 -
@Haschtomten wrote:
@Cadaver wrote:
läs: som inte lyssnar på Reggae, vilket f.ö är en enormt överskattad genre).
Nu är du fett helt ute och cyklar med likbilen i rymden alltså 👿
Dansbandsmusik & MTV-slagdängor är en grymt överskattade genrer t.ex
Skall man gräva i någon genre mer än Blues så är det Reaggen kvar 😉Vet inte jag. Varken Dansbands- eller mtv-musik står väl speciellt högt i kurs bland mäniskor som är genuint musikintresserade . Det är väl snarare tvärtom. Och det är fel att jämnföra reggae med blues. Bluesen har hjälpt till att skapa alla moderna afro-amrikanska musikstilar (Jazz, Rock, Hiphop o.s.v) och där finns betydligt mer att hämta, rent musikaliskt, än vad det någonsin har funnits i Reggae.
Dessutom har Reggae en läskig avkomma som kallas dancehall vilket direkt kan jämnställas med “mtv-dängor”. Bara sämre producerat i regel.