• Posted by HTs-hobby-sida on 2012-01-15 at 11:47

    Efter att ha lämnat mina 3 änkor på andra sidan Sverige och flyttat till stockholm så tog botanikern i mig över och jag satte två till i mitt kök här med en en lampa som heter duga (3 w led från ikea).
    Detta har jag ju inte testat innan men i brist på annat och en budget på under 30 kr för jord, krukor och lampor så har jag ändå lyckats uppfostra dessa stackare till något man kan tycka är värt att satsa ytterligare några månader.

    Det jag är lite osäker på är dock hur lämplig den här lampan är att blomma under hehe. Hemma har jag 250 HPS för blom men vad är det absolut minsta och billigaste jag kan blomma med här? kommer behöva ngt annat relativt snart.

    spanks!

    replied 10 years, 9 months ago 4 Members · 9 Replies
  • 9 Replies
  • Supaman

    Member
    2012-01-15 at 12:09

    Jag vet inte riktigt vad du vill ha. Du kan blomma i fönstret helt gratis, men du lär bli besviken. Om du har 250w hps, varför kör du inte med den då? Eller köp några vanliga LE på Jula. Allt funkar, du får vad du satsar.
    Läs odlingsguiderna som finns här och kom med frågor sen.

  • HTs-hobby-sida

    Member
    2012-01-15 at 12:21

    Jo hade ju gärna kört på HPSn fast den använder jag redan där jag bodde innan! Jag vet ju vad som krävs för att dom ska blomma men har typ seriösa problem med att hitta LE som ligger i det röda spektrumet! har inte hitta c&o, jula, eller på någon av de lampaffärer jag besökt. Ett tips på var man kan hitta det hade varit awesome!

  • HTs-hobby-sida

    Member
    2012-01-15 at 12:31

    Vet ju att det finns typ 125w röd osv men budgeten är ju lite begränsad!

  • Artline

    Member
    2012-01-15 at 12:42

    köp från biltema deras 45W LE (++3000 lumen) lampor. 4000 K på dom men bättre än ingenting dom är under 100 kr styck.

  • Supaman

    Member
    2012-01-15 at 12:47

    Nästan alla LE på Jula är “röda” dvs 2700-3000 K. Titta efter varmvita lampor. Går bra att kompensera med många små istf en stor.Då kan du hänga dom riktigt nära också. Har du nåt skåp eller garderob du odlar i?

  • HTs-hobby-sida

    Member
    2012-01-15 at 16:27

    Tack för svaren! hittade några på jula nu,

    En eller två av dessa borde nog funka för min lilla oambitiösa lilla odling!
    http://www.jula.se/extralampa-408044

    Jag hade dom på köksbänken först bland alla gottiga kryddor så de fick vara med lite kompisar och så men nu har jag dom i ett av skåpen som man hänger kökshandukarna, där får de står tills det blir skördefest :)

  • Supaman

    Member
    2012-01-15 at 20:50

    Häng dit 2 st, det blir jätterbra. Lycka till med odlingen.

  • HTs-hobby-sida

    Member
    2012-01-16 at 12:12

    tack så mycket! :)

  • zizzi86

    Member
    2012-01-16 at 19:40

    Ta inte två av den sorten.

    Denna kostar bara hälften, men håller 150% av effekten.
    http://www.jula.se/lagenergilampa-standard-e27-1900-lm-421077

    Den du länkade till är dyr bara för den går att använda med fjärrkontroll i “Nexas” system och går till full effekt på 1 sekund. Köp två av den lampan jag länkade till för samma pris, och få 300% ljus för samma summa (bortsett från elräkningen).