Ett svenskt cannabisforum Forums Coffeeshopen Resor och andra kulturer Mina första Christianiaresa!

  • Mina första Christianiaresa!

    Posted by brain on 2003-07-14 at 14:18

    Hej alla Swecan’are!

    Jag hängde väldigt mycket här på Swecan förr. Slutade dock med det för ca ett halvår sen pga att jag blev irriterad på att man knappt fick nämna andra droger än cannabis i inläggen. Men som sagt, en del som varit här länge kanske känner igen mig. Jag har dock inte tänkt komma tillbaka. Förra veckan var jag i Christiania för första gången i mitt snart 30-åriga liv. Jag blev så fascinerad att jag kände att jag var tvungen att skriva av mig lite.

    Jag och 3 kompisar (varav 2 av dem röker) hade bestämt att vi skulle åka till Christiania. De två kompisarna som röker hade varit i Chris säkert 100ggr innan, så det var inget nytt för dem.

    Vi åkte bil till Köpenhamn (via Öresundsbron). När vi kom fram till Köpenhamn letade vi upp det billigaste övernattningsaltvernativet vi kunde hitta. Det fick bli City Public Hostel på Absalonsgade 8. Ett rum kostar här 130DKK/natt. Lägg till 20DKK om du vill ha en mycket enkel frukost. City Public Hostel är verkligen ett vandrarhem jag kan rekommendera. Det ligger 10 minuters gångväg från Centralstationen, och med en väldigt mysig trädgård där det t.ex. går utmärkt att grilla.

    När vi fixat sovplatsen begav vi oss till Christiania med taxi (kostade ca 70-80 DKK). Första tanken som slog mig när vi gick igenom Christianias portar var hur mycket turister det var där. Alla åldrar från små barn till pensionärer. Vi kom direkt in på Pusher Street. Vilken syn! Där fanns minst tio bodar där det såldes allt från schwag-majja för 30DKK/gr till skitfin hasch och majja för över 100DKK/gr. Man kunde välja o vraka bland många kända sorter såsom Bubblegum, Northern Lights, Orange Haze, Skunk, Nepal, Maroc osv osv, men det fanns även andra mindre kända (dock inte sämre) sorter. Jag började med att köpa 1g Orange Haze för 80DKK, och min kompis köpte 2g Nepal Pollen (hasch) för 180DKK. Jag kan VERKLIGEN rekommendera Orange Haze’n! Mycket kompakta vältrimmade buds fyllda med kristaller. Såg faktiskt inte några finare buds i Chris. Vi köpte även några paket rullpapper o gick o satte oss på Cafe Nemoland som är ett stort utomhuscafe. Vi rullade en stor joint med kompisens Nepal Pollen. Vi köpte oss varsin cola o puffade i oss jointen. Fan va gott vi mådde! Perfekt väder, iskall cola, massvis med pengar, hur mycket fint röka som helst och trevligt umgänge.

    Vi satt mer eller mindre hela kvällen på Cafe Nemoland o rökte o hade trevligt. Sen när natten började smyga sig på så tog vi en taxi tillbaka till vandrarhemmet. Där satte vi oss utanför i trädgården o testade min nyinköpta metallpipa och mitt Orange Haze. Det visade sig skulle bli en mycket trevlig natt.

    Dagen efter åkte vi hem mycket nöjda. Vi ska göra en sådan här resa till någon gång i sommar. Men nästa gång måste vi stanna fler dagar!

    Och alla som inte varit i Christiania… ÅK DIT! Det är en otrolig upplevelse!

    http://www.city-public-hostel.dk/

    replied 19 years, 3 months ago 2 Members · 5 Replies
  • 5 Replies
  • reaper

    Member
    2003-07-14 at 22:43

    Kul att du trivdes!

    Det är ALDRIG försent att besöka Christiana för första gången!

    :D

  • reaper

    Member
    2003-07-15 at 12:44

    Trevlig läsning! Jo, Chrizz och allt som det har att erbjuda är… heaven… 8)

  • reaper

    Member
    2003-07-15 at 16:31

    brain jag tackar iderligen så mkt för informationen angående vandrarhemmet, kommer bli min och några kompisars sovplats under några dagar då vi är på visit i danmark (chriiiiiiiis!!)

  • reaper

    Member
    2003-07-17 at 20:36

    Passa på och åk dit nu…
    Senast jag var där.. (2 veckor sen)
    blev jag stannad av en piké buss!!! FATTA vad nojit!!

    Dom börjar bli hårda tydligen.. Protest listor på hela chriss mot nedliägningen…

  • Dytree

    Member
    2003-07-17 at 22:52

    @MindlessGrow wrote:

    Passa på och åk dit nu…
    Senast jag var där.. (2 veckor sen)
    blev jag stannad av en piké buss!!! FATTA vad nojit!!

    Dom börjar bli hårda tydligen.. Protest listor på hela chriss mot nedliägningen…

    Jag ska dit på måndag. :D