-
Ljusförlust med glasskivor?
Läste nyss följande i en tråd: “En annan sak som kanske kan vara bra när man funderar på att köpa lysrör är att vissa lysrör bränner växten när budsen eller bladen kommer i kontakt med röret.”. Det som slog mig då var vilken ljusförlust man får om man skulle placera glasskivor framför lysrör, HPS’er, MH’er osv?
Att en viss förlust måste finnas är det ju ingen tvekan om, då glas absorberar värme så borde även en viss del av själva ljuset gå förlorat.
Det ultimata hade väl varit att glas har 0% i ljusförlust, så man kan placera två skivor längsmed plantorna med ett visst mellanrum sinsemellan (sinsemilla
och på så vis kanske skapa någon form av “värmebarriär”, så slipper man åtminstone problemet med att växterna bränner sig emot lampan/det första glaset. Eller?