Ett svenskt cannabisforum Forums Coffeeshopen Cannabisodling Långsama frön = Långsamma plator?

  • Långsama frön = Långsamma plator?

    Posted by Folderman2 on 2011-08-01 at 06:10

    Hej är det någon som har någon uppfattning om det är så att om ett frö utav säg 5-6st tar längre tid på sig att knäcka skalet och få fram första rotsvansen.
    Är det då så att denna grodd kommer leda till att även plantan är trögare än sina syskon.?

    Har aldrig tänkt på det själv då jag alltid planterat alla fröer och drivit upp plantorna även om dom varit dåliga.
    Men nu har vi så mycket fröer så att vi slänger hellre plantor med taskig tillväxt än att slösa medium näring och tid på dom.
    Hade vart bra om någon visste ang fröerna så man kan sålla bort redan i detta stadiet isf.

    replied 11 years, 2 months ago 3 Members · 3 Replies
  • 3 Replies
  • z0rdim

    Member
    2011-08-01 at 08:30

    Nej det finns inget nödvändigt samband med lång grotid och långsammare tillväxt senare.

  • hedersknyffeln

    Member
    2011-08-01 at 08:33

    Jag har heller inte märkt något sådant samband. Men däremot tycker jag man ser ganska snabbt när väl “svansen” visat sig, hur snabbväxande en planta kommer bli. Vissa skjuter iväg som riktiga spjut, vilket jag tror fortsätter även i det vegetativa stadiet.

    Rätta mig gärna om jag har fel.

    Mvh

  • Anonymous

    Guest
    2011-08-01 at 08:40

    Den där plantan som var lite sen i starten har flera gånger blivit min ögonsten i setupen.
    T:ex en normal jordodling tar kanske 100 dagar från frö till skörd om du inte odlar dvärgplantor, alltså gör 2 dagars senare start 2% totalt om tillväxttakten skulle vara linjär(vilket den inte är) så det är ingenting att haka upp sig på.