Ett svenskt cannabisforum Forums Coffeeshopen Cannabisodling Kunde inte hålla fingrarna i styr…

  • Kunde inte hålla fingrarna i styr…

    Posted by H on 2011-02-17 at 22:08

    som topicen lyder; kunde verkligen itne hålla fingrarna i styr idag, något kom över mig. Tog mig en liten gren med 1 större bud och några popcorn buds.

    Hur kommer det påverka plantan?

    den är ca 4 veckor in i blom, det är en unknown strain; handplockad från nepal, dvs. troligtvis en utomhusstrain.
    har använt mig av LST så det finns inga riktiga topcolas eller liknande.

    är fortfarande halvt gröngöling gällande cannabis anatomi och biologiska struktur, därför jag frågar.

    Btw, det var inte värt det, första och framför allt sista gången jag gör det.
    (Så ja, ni behöver inte påpeka att det var dumt, jag har lärt mig av mina misstag! :( )

    replied 11 years, 8 months ago 6 Members · 7 Replies
  • 7 Replies
  • ganja19

    Member
    2011-02-17 at 22:10

    typ ingenting, den koncentrerar sig på att få resten att växa förstår du

  • H

    Member
    2011-02-17 at 22:37

    så vid det här stadiet blir inte plantan stressad och riskerar att övergå till en hermis?

  • billball420

    Member
    2011-02-18 at 10:02

    Det är genom att göra saker, dumma, eller kloka, som vi lär oss. Åtminstone vilka konsekvenserna blev just i det fallet. Vad som händer nästa gång, vet du inte förrän du provat.

    Kort sagt: Du kan inte göra det ogjort, så det spelar ingen roll vilka svar du får av oss. Du märker om det händer något. 😉

  • breitling

    Member
    2011-02-18 at 11:30

    Klart det var värt det! Du blev ju bäng.

  • DoctorDoom

    Member
    2011-02-18 at 11:33

    @billball420 wrote:

    Det är genom att göra saker, dumma, eller kloka, som vi lär oss. Åtminstone vilka konsekvenserna blev just i det fallet. Vad som händer nästa gång, vet du inte förrän du provat.

    Kort sagt: Du kan inte göra det ogjort, så det spelar ingen roll vilka svar du får av oss. Du märker om det händer något. 😉

    Djupt!

    Vet exakt vad du menar, så fort jag ser en flaska med näring så svettas jag :/

  • z0rdim

    Member
    2011-02-18 at 14:14

    Plantan stressas självklart.

    Hurvida den utvecklas till hermis eller inte är det så många variabler som spelar in på. Men visst har du ökat risken.

    Sen är det såklart alltid en bra ide att hålla utkik efter hanbollar i budsen (även om man sällan ser dom förän det är försent, dvs öppnats och släpt ut “bananerna”).

  • H

    Member
    2011-02-20 at 18:37

    Väl skrivet BillBall, men var mer för att förbereda mig för vad som kan komma, så jag inte besöker de små barnen och får en chock.

    Som sagt, får se vad som händer nästa gång jag besöker dom.