Ett svenskt cannabisforum Forums Coffeeshopen Coffeeshopen Kräv fortsatt förbud för mountainbike!!!

  • Kräv fortsatt förbud för mountainbike!!!

    Posted by Amram on 2007-07-17 at 13:47

    Fortsatt förbud för mountainbike (MTB)!!!

    Idag blåser det liberaliseringsvindar inom cykelpolitiken. Många cykelliberaler, inte minst på olika håll i Europa, tycker att mountainbikecykling skall vara tillåtet och menar att cykling skall vara vars och ens ensak.

    Cykling är dock aldrig någons ensak. Skador orsakade av cykling kostar samhället oerhörda summor och skapar personligt lidande varje år. De vanligaste negativa biverkningarna av att cykla fort i naturen är bla. vätskebrist, träningsvärk och skrubbsår. Även svåra stukningar som kräver bandage förekommer. MTB-cyklister blandar ofta en sk. Sportdryck med olika pulver som ska öka uthålligheten, vilket även leder till karies då de innehåller socker.

    Ofta framförs åsikten att MTB-cykling är en ”lätt” form av cykling. Men bland läkare och vårdpersonal på ortopedakuten är det ett faktum att mountainbike ofta leder vidare till tyngre motorcyklar. Har man en gång provat att svisha fram i naturen på hjul är det väldigt lätt att efter ett tag vilja prova något snabbare.
    Nästan alla som avlidit i olyckor med motorcrossmotorcyklar har börjat med just moutainbike! På sätt och vis är mountainbike den farligaste cykeln eftersom många tycker det verkar så roligt och inte inser att de är på väg ner i cykelträsket.

    MTB är både fysiskt och psykiskt vanebildande. Cyklingen utsöndar kroppens endorfiner och cyklisten kan efter en lång tids cykling bli grinig och irriterad om han inte får cykla. Cyklister brukar ofta prata sig varma för sitt fordon men beskriver sällan riskerna. Det är vanligt att cyklisten söker upp andra för att cykla tillsammans i ”cykelklubbar”. Många mödrar och flickvänner har förtvivlat märkt att allt fler söndagsförmiddagar tillbringas ute i skogen med likasinnade istället för hos familjen.

    Lång tids MTB-cykling leder dessutom till ökad tolerans med allt längre utfärder. Deltagande i långlopp, crosscountry eller MTB-Vättern är vanliga följder av regelbundet MTB-cyklande och detta ger givetvis tyngre biverkningar av det slag som nämnts ovan.

    MTB-cyklisterna orsakar irreparabla skador på barrstigar och grusvägar. Många som gått ute i naturen kan vittna om att de sett cykelspår, ofta där människor ska gå! Hänsyn till andra verkar inte ligga för MTB-cyklisterna, de tänker bara på sin naturnjutning.

    MTB-cyklisterna och cykelliberalerna har svårt att ha en helhetssyn på cykelproblemet – de vill bara kunna ut och cykla utan att riskera straff. De tänker inte på att barn och ungdomar riskerar sina liv när de ovetande om riskerna provar sin första trehjuling eller cykel med stödhjul! Många cykeltillverkare designar sina barncyklar så att de ser ut som mountainbikes för vuxna. Cykelindustrin är cynisk och styrs av stora pengar och mäktiga intressen.

    Cykelliberalerna har fortfarande kvar att förklara på vilket sätt vi i Sverige får färre skador på människor och natur om cyklarna släpps helt fria. Det logiska är att ökad cykelanvändning leder till fler skador och kostnader.

    Möjligen kunde man göra det lagligt för sjuka och otränade människor under rehabilitering använda motionscykel under kontrollerade former, men alla annan icke-medicinsk cykelanvändning skall givetvis vara fortsatt förbjuden.

    ///Amram.

    replied 15 years, 3 months ago 8 Members · 12 Replies
  • 12 Replies
  • MedicalUser

    Member
    2007-07-17 at 14:19

    :rofl:
    *ASG*
    Det borde få en och annan att förstå att dom är ute och cyklar.

  • reaper

    Member
    2007-07-17 at 15:33

    ROFL…. Ja då vart det klart.. MTB är en inkörsport till motorcyklar.. jag visste att jag aldrig skulle ha tagit den där första fågelskådarrundan på MTBn. Nu är jag inne på motocyklar och det är ju förargligt att jag inte visste redan när jag var barn att det var en inkörsport till tyngre. ack ack ve och fräs…

    .p.

  • reaper

    Member
    2007-07-17 at 17:35

    nej du nu ljuger du!.jag klara plugget jätte bra fasst jag höll på med mtb. skaffa familj barn hund villa volvo allt som krävdes. och klarar det galant :? eller väntas nu. nu igen försöker jag förneka. jag blev utkastad fr¨n plugget. frun lämmna mig tog hunden barnen villan volvon. att detta för att jag inte kan sluta med mtb. det är det värsta som fanns :( barn. ifall ni läser detta. ifall nån bjuder erpå en cykel tur på skolrasten GÖR DET EJ : NI KASTAR BORT ERAN LIV!. det är livs farligt :( 🙄

    *rofl* 😆

  • Spinoza

    Member
    2007-07-17 at 21:08
    Amram wrote:
    Skador orsakade av cykling kostar samhället oerhörda summor och skapar personligt lidande varje år. De vanligaste negativa biverkningarna av att cykla fort i naturen är bla. vätskebrist, träningsvärk och skrubbsår. Även svåra stukningar som kräver bandage förekommer.

    Det här är en typisk försköning av MTB liberalerna. Faktum är att det är långt farligare än så. Massor av människor dör varje år i följderna av cyklingen. Skallskador och nackbrott för fan !! Cyklar du tillräckligt mycket – och det är beroende framkallande – så kommer du förr eller senare att råka ut för en olycka. Så är det.

  • JimRob

    Member
    2007-07-17 at 22:56

    Vi inom föräldraföreningen för ett cykelfritt samhälle (FFCS) har tillsammans med expertis inom området utarbetat en lista över varningssignaler att DITT barn är i kontakt med cykel:
    * Andhämtning och andra tecken på lätt fysisk ansträngning efter utomhusvistelse
    * Svårt att sitta still – kan vara ett tecken på ömma skinkor efter långvarigt cykelmissbruk
    * Cykelpumpar, kedjeolja och s.k. “cykelhjälm” dyker upp bland barnets tillhörigheter
    * En sötaktig doft av vulkaniseringslösning kan kännas i barnets kläder
    * Efter långvarigt missbruk kan även en förtjockning av lårets muskulatur observeras – här är det viktigt att sätta in insatser DIREKT

    Och glöm inte – en trehjuling idag är en mc-krasch i morgon

  • MedicalUser

    Member
    2007-07-17 at 23:22

    :rofl:
    Orkar inte längre…

    JimRob wrote:
    * Andhämtning och andra tecken på lätt fysisk ansträngning efter utomhusvistelse
    * Svårt att sitta still – kan vara ett tecken på ömma skinkor efter långvarigt cykelmissbruk
    * Cykelpumpar, kedjeolja och s.k. “cykelhjälm” dyker upp bland barnets tillhörigheter
    * En sötaktig doft av vulkaniseringslösning kan kännas i barnets kläder
    * Efter långvarigt missbruk kan även en förtjockning av lårets muskulatur observeras – här är det viktigt att sätta in insatser DIREKT

    Baserat på ovanstående, är mina ungar rökta… 😉

  • Adrian_Sleepless

    Member
    2007-07-17 at 23:53
    Phreakish wrote:
    ROFL…. Ja då vart det klart.. MTB är en inkörsport till motorcyklar.. jag visste att jag aldrig skulle ha tagit den där första fågelskådarrundan på MTBn. Nu är jag inne på motocyklar och det är ju förargligt att jag inte visste redan när jag var barn att det var en inkörsport till tyngre. ack ack ve och fräs…

    .p.

    Ah, en olycksbroder som också fastnat i bikerträsket pga den hemska gatewaydrogen MTB….Och beroendet blir bara värre, nu kräver kroppen minst en 200++km/h repa bara för att lindra abstinensen… 😆

  • reaper

    Member
    2007-07-17 at 23:54

    Fan va roliga ni är :mrgreen:.

  • Jultomten

    Member
    2007-07-19 at 11:02

    När cyklisten knäckt sin första fälg mot en trottoarkant kommer denne i de flesta fall att börja förakta samhället och söker sig längre ut i skogen. många tror att en knäckt fälg avskräcker från vidare cykling men så är inte fallet. distansen till vardagen ökar och matkassan spenderas istället på grövre däck och stadigare fälgar.

  • skurhinken

    Member
    2007-07-23 at 14:06

    Innan var det lättare och få fasst dessa MTB-åkare men under senare år har även andra sociala grupper börjat använda MTB, det kan va din granne eller till och med en familjemedlem.

    mountainbike01.jpg

    Polisen går nu ut och vädjar allmänheten om hjälp att sätta dit dessa MTB-missbrukare. Det viktiga är att få fasst de stora aktörerna på marknaden fortsätter jourhavande…

    Quote:
    Håll utkik efter:
    – Smutsiga hjulspår på vägar och uppkörda gräsmattor.
    – Olika former av hjälmar och pumpar.
    – Taighta åtsittande trikåer
    – Olika typer av verktyg

    Garage.jpg
    Ser du nåt sånt här, tipsa polisen!

    Hitills har Uppsalapolisen gjort ett tillslag, det var i ett gammalt garage i ett samhälle strax utanför Uppsala

    dcdgarage.jpg
    Den misstänkte hävdar i rätten att cyklarna enbart var för eget bruk
    men i garaget hittade många olika MTB-delar och hjul, även helt kompletta ihopmonterade cyklar.

    I tyskland kan vi se en mycket mer liberal syn till MTB åkarna. Här annordnas stora events där massa entusiaster kan cykla runt helt lagligt.

    fahrrad-mountainbike-rennen.jpg

    Det som, är mest skrämmande är hur MTB-åkande kryper allt längre ner i åldrarna. På internet kan man se filmer där ökända MTB- missbrukare begår livrsfarliga stunt och trick som sedan försöker kopieras av yngre åkare. Ofta handlar det om grupptryck och det är viktigt att i ett tidigt stadium hjälpa dessa ynglingar.

    tw9-gargano.jpg[/i]

  • MedicalUser

    Member
    2007-07-23 at 15:02

    Det är vetenskapligt bevisat att man kan bli steril av MTB-åkande!
    Det enda som krävs är ett litet gupp många gånger eller ett stort en gång.

    Låt dom hålla på så utrotar dom sig själva!

  • Jesus

    Member
    2007-07-23 at 15:24

    Annan MTB-relaterad läsning:
    Vägverkets “DJUPSTUDIER ÖVER MC-OLYCKOR I SVERIGE 2000-2003”

    Antalet MC-olyckor med dödlig utgång ökar, och det kryper allt längre ner i åldrarna. I rapporten kan man bland annat läsa om en femtonåring som omkommit. Hade han en gång i tiden kanske börjat med MTB? Om det inte varit för MTB, hade han då gått vidare till MC? Hur många av våra ungdomar ska vi låta dö MC-döden, innan vi inser farorna med MTB? Vilka signaler sänder det till våra barn, om vi inte tar kraftigt avstånd från MTB? Vi måste ta avstånd från söndagscyklister och MTB-missbrukare som vill att deras beteende ska bli socialt accepterat. Om vi inte tar krafttag mot MTB-problemet, hur många kommer då att dö en för tidig död i en MC-olycka? Frågan vi måste ställa oss är “är det värt det?”.