Ett svenskt cannabisforum › Forums › Coffeeshopen › Coffeeshopen › Köpenhams stad försöker med 'fritt hasj', igen..
-
Köpenhams stad försöker med 'fritt hasj', igen..
Posted by fl on 2011-11-20 at 11:18Vad tror ni, kommer det gå igenom denna gång eller kommer regeringen rösta ner förslaget återigen?
http://www.dr.dk/p3/programmer/gomorgen-p3/2011/11/18/kobenhavn-legaliserer-hash
http://nyhederne.tv2.dk/article.php/id-45774988:vil-indf%C3%B8re-offentlige-hashbutikker.html?forside
http://www.bt.dk/politik/koebenhavn-vil-ryge-fri-hash-3
http://avisen.dk/s-uenige-om-fri-hash-i-koebenhavn_155650.aspx
http://ekstrabladet.dk/nationen/article1659707.ece
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/denmark/8899243/Copenhagen-votes-to-legalise-marijuana.html – engelska*håller tummarna*
replied 10 years, 11 months ago 9 Members · 10 Replies -
10 Replies
-
håller tummarna för att detta går igenom och att sverige tar efter. inom 5 år ska cannabis vara lagligt, annars tappar jag tron på mänskligheten
-
Hoppas man kan åka dit och röka lagligt som turist om det går igenom. Står inget i i telegraph artikeln.
-
@WhiteRasta wrote:
jag kan se Maria Larsson o co. hoppa ur kläderna just nu…
Det har hon nog gjort senaste halv året. Det händer mycket nu på många fronter över hela världen. Att tro på en nollvision är bara påhitt eftersom dom inte rör några lagliga droger, ännu mindre skyddar det barnen. sry OT.
On topic då, Dom måste ju säga ja i Danska riksdagen antar jag, i januari nästa år!? Dom röstade ju emot förra gången. Men ser man på resten av Europa och även världen för den delen så går det ju lite av en våg. Bara senaste året tycker jag har läst i alla fall 3-4 länder som avkriminaliserat Cannabis. Schweiz, Israel, nu senast. Många som säger ifrån runt om i världen. Jaja vi får se HUR länge det tar, men tillslut lär det ju bli lagligt över hela världen, möjligtvis inte i vissa diktaturer.
-
Spelly: Så sant. men jag tänkte på hur de reagerade när det var snack om coffeshoppsen i Köpenhamn, o vilka skriverier det blev i Svensk press. Nu när de svänt til o talar om legalisering av hasch så lär de kanske svimma till och med
(Man kan alltid få drömma de svimmar vid något stup hehe)
-
härligt!
risken är ju bara att om det går igenom så kommer det ju bli sån sjuk drogturism dit. det skulle bli annorlunda om det skedde i hela Europa samtidigt.
Men om allt går bra så kan det ju bli ett startskott för resten av Europa att stifta liknande lagar. Vilket skulle vara jävligt soft!! :clap: -
Är det någon som har sett någon artikel eller notis i Svensk stormedia ang. Köpenhamns motion?
I guess not.
-
The City Council voted on Thursday night, by a margin of 39 votes to nine
Rösten gick igenom med ganska stor marginal, troligt vis på grund av…
This, he argued, would leave the revenues, which are estimated at £200m, in the control of the city’s notorious biker gangs.
Man har insett det man inte insett i Sverige att det alltid kommer finnas en marknad legal eller ej.
Se bara vad som hände när man satte press på christianias pushers som man hade lite koll på, jo den illegala marknaden spred sig ohejdat till nya marknader man ej kunde överblicka längre.
Inte som man trodde att det skulle bli, det vill säga att marknaden skulle bli mindre.