Ett svenskt cannabisforum Forums Coffeeshopen Cannabisodling Kontrollera ditt PH UTAN MÄTARE! tipps

  • Kontrollera ditt PH UTAN MÄTARE! tipps

    Posted by Folderman2 on 2011-08-16 at 12:38

    Fru folderman här!

    Här kommer det ett tipps som garanterat till 100% fungerar!
    Har du ingen ph mätare och ekonomin knakar så kan du göra din egen ph vätska som visar vilket ph värde ditt vatten har.

    Först skar jag upp halva rödkålshuvudet i små bitar, lade ner dom i en stor kastrull och koka ur all färg ur kålet ju längre du kokare desto mer koncentrerad vätska.

    Klippte till ett antal pappersremsor utav vitt kaffefilter.

    Använd ett durkslag sån du silar bort spaghetti vattnet med för att få bort kålbladen och enbart få det färgade vattnet.

    Jag tog pappersremsorna och doppade dom i kastrullen med rödkålsvatten och lät dom sedan torka inför pH-mätningen.

    När pappersremsorna hade torkat tog jag fram 9 små burkar och fyllde dom med olika sura och basiska lösningar. Jag tog fram mina numera lilafärgade pappersremsor och doppade en remsa i vardera burk, lät dom torka och jämförde deras färger med pH-skalans färger.

    Om man inte har kaffe filter hemma kan du bara ta ca en halv dl rödkålssaft och blanda ihop med en halv-1 dl av vattnet du vill veta ph på. Så kommer det direkt visa vilket ph det är på vattnet.

    Färgen ska alltså vara lila ;)

    SÅ nu kan även den lite fattigare kolla PH :)

    Färgskala kan du se här

    Färgen ska vara lila på pappret då är ph bra! rnt 5-6 PH.

    Lycka till med kålen och koka den länge och sila den väl. Förvara den typ i en tom cola flaska elr dylikt :)

    FRU Folderman =)

    replied 11 years, 2 months ago 5 Members · 5 Replies
  • 5 Replies
  • Allan

    Member
    2011-08-16 at 13:14

    Kul tips :) Jämförde ni med med digital mätare eller dylikt?

  • madye

    Member
    2011-08-17 at 06:09

    Detta fungerar, rödkål är en pH indikator såsom BTB (kemi A :D)..

  • Thornblower

    Member
    2011-08-17 at 07:10

    :clap: :clap: :clap:

    Bra tips Fru Folderman! Då min nuvarande odling är av no-budget-slaget kommer jag definitivt att testa det här framöver när mina butiksköpta stickor är slut. Det var ett av de dyrare inköpen inför uppstarten så det känns ju riktigt bra om man nu kan få det här att fungera så man slipper köpa nya :D

  • Ryder

    Member
    2011-08-17 at 07:17
  • Folderman2

    Member
    2011-08-18 at 12:08

    Ja detta hjälpte oss ta reda på att våran ph mätare hade fått fnatt! Tacka moder natur för cannabis och rödkål ;D Haha

    Fru folderman :)