Ett svenskt cannabisforum Forums Coffeeshopen Coffeeshopen Konstigt sinnestillstånd på Cannabis som hände mig.

  • Konstigt sinnestillstånd på Cannabis som hände mig.

    Posted by franke on 2010-05-19 at 07:47

    Måste bara skriva av mig, va med om en jättekonstig men ack så rolig sak igår.
    Inte rökt länge (1 år + några månader) men igår hände en konstig sak.

    Knallade in på affären med ett par nära vänner, lagom flummiga så ska jag gå och köpa kaffe. Kliver in i affären och sen så slår det till på nått sätt i skallen.
    Går helt fel i affären (handlat i den här affären sen den öppnade för sisådär 10 år sen) och tror att jag är i slutet, vart helt disorienterad och kompisarna undrade vartfan jag var påväg.

    Trodde jag hade gått igenom hela affären och hittade inte alls, kände inte igen mig på nått sätt. tänkte att “nämen shit har jag gått igenom affären och tappat minnet?”
    Det va lite kusligt men kul på samma gång, kände mig inte som mig själv och vart helt stum och lite orolig först.

    Någon som varit med om samma sak?

    Sure att man kan bli lite vimsig men det här kanske är “Höjdpunkten” eller liknande.

    Fick tag på brunt som bubblade och nästan rann lite fint när man eldade och rökte (digger). Biten va lite guldskimrig på nått sätt :)
    Bra röka iaf! :D

    replied 12 years, 4 months ago 9 Members · 10 Replies
  • 10 Replies
  • xgrower

    Member
    2010-05-19 at 10:43

    haha, jag stod i typ 20 minuter och bara glodde på skylten med pizza sorter sist jag skulle beställa :D…ägarna trodde antagligen jag va knäpp, hade dessutom helsvarta solbrillor klockan halv 9 på kvällen.

  • sticklingen

    Member
    2010-05-19 at 11:21

    Hehe ingen tolerans och smältigt hasch, jag är inte förvånad att det blev trippigt. :pleased:

  • Doktor_Knark

    Member
    2010-05-20 at 22:29

    Var det alkohol i bilden?

    Har själv blivit desorienterad i t-banan en gång. Hittade mig själv vid Zinkensdam kl 3, vilket jag tyckte var lite konstigt för jag var påväg hem och bor inte på söder.

    Men jag tror det berodde på att jag lyssnade på så jävla go reggae i lurarna så jag gungade bara runt en stund.

    Men visst kan man fastna och hela tiden tappa kontroll på vad man gör. Vem har inte stått en stund och stirrat in i kylskåpet för att efter ett tag undra vad man gör där. När jag rökt mycket sativa brukar det bli påtagligt, det kan ge bisarra effekter i skallen.

  • xgrower

    Member
    2010-05-21 at 00:55

    aha, läste lite mer nogrant….hade du inte rökte något eller va de första gången du hade rökt på 1år+++….?

  • WhiteRasta

    Member
    2010-05-21 at 07:14

    känner igen det här MEN sånt här skulle jag vilja påstå kan även hända helt utan substanser i kroppen och har så hänt mig ett några ggr i mitt liv. Det känns som en bara hajja till när en kommer tillbaka som om en drömt eller nått en stund.

    Lite fräckt :P

  • Unkas

    Member
    2010-05-23 at 06:47

    Låter som att du blev stenad helt enkelt! thumbup.gif De enda gångerna minnet har spelat mig ett spratt på liknande vis var när jag rökt för mycket samt för många dagar i rad.

  • franke

    Member
    2010-05-23 at 10:24

    Hehe kul saker som kan hända tydligen. Alltså debuterade som “flummare” tidigt förra året.
    Rökte skapligt mycket förra året men dragit ner markant nu.
    Nu va det bara det där bruna fina som gjorde mig sådär, men när jag tänker efter så händer liknande saker ibland.

    Ballt! :D

  • musk

    Member
    2010-05-23 at 12:21

    Brunt är oftast dåligt, och du kukade ur på det :P

  • Teslakid

    Member
    2010-05-23 at 19:02

    såndär “blackout” så de känns som man precis vaknat till får jag också ibland.

    Får dom nästan alltid när ja gått förbi ett visst ställe på liseberg och när ja är i eller ska gå ur ett choping center :P

    Hade det, fast till en lite lägre grad, i nästan en vecka en gång också. Hade bara rökt dåligt standard hash några få gånger innan men rökte då i ca 3-4 dagar i rad med lite finare gräs, men fortsatte va smått hög även efter när ja inte rökte.

  • gramlin

    Member
    2010-05-30 at 22:33

    Händer mig ofta. Blir lika förvånad varje gång av *uppvaknandet*