Ett svenskt cannabisforum › Forums › Coffeeshopen › Nyheter › Knarkfest bland Robinson-deltagarna
-
Knarkfest bland Robinson-deltagarna
Posted by sphincter on 2003-06-26 at 04:57http://www.expressen.se/expressen/jsp/polopoly.jsp?d=112&a=43652
Quote:RAWA ISLAND, MALAYSIA. Flera av deltagarna i årets “Expedition: Robinson” var knarkpåverkade under tiden på ön – i ett land som avrättar narkotikabrottslingar.Quote:– Det var rena knarkfesterna för ett par av deltagarna. Men det var långt från alla som rörde knarket.Jisses, media far det att lata som om en hel hord utav okontrollerade knarkare gick barsark vid inspelningarna.
replied 18 years, 11 months ago 7 Members · 21 Replies -
21 Replies
-
hur stor påse knark var det dom hittade egentligen om det räckte i hur många dagar som helst?
-
Vem var det som hittade påsen? Jag undrar om det inte var så att han/hon hade smugglat med det själv, för att sedan hävda att han hittade det…
-
Oj, förvånande att svenskar röker gräs i malaysia…
De flesta jag känner har rökt knark på semestrar utomlands, även om de aldrig i livet skulle göra det i Sverige…
Snubben som hittade påsen lär ha blivit en riktig hjälte i lägret! -
Bara synd att Expressen, som haft ypperliga ledare pa senaste tiden, publicerar artikel pa ett sadant knasigt satt.
-
Tror inte jag skulle vilja puffa på nere på Robinson, där bristen på mat är totall, plus att man är övervakad av hela svenska folket. Jobbigt och få munchies där!
-
Jag skulle inte ha sagt nånting till nån.
Utan nästa dag bara säga att man ska ut på hajk (ensam) och sen sätta sig nånstans och bara flumma, varje dag !
😀
-
Usch och fy!
Vad mycket elände knarket måste ha ställt till.
Hur många Robinsondeltagare kommer vi få se på plattan skjutandes heroin månntro?
-
Update!
http://www.aftonbladet.se/vss/noje/story/0,2789,324527,00.html
Krismöte och panik på SVT!
😆
“Skyldiga! Träd fram!”
http://expressen.se/expressen/jsp/polopoly.jsp?d=112&a=43843
“Robban Andersson och Zübeyde Simsek kräver att de som knarkade på ön nu träder fram offentligt. “Jag är ingen jävla knarkare”, säger Zübeyde till Expressen.”
😈
-
Bara jag som tycker att Lundin och Rosenfeldt ser lite “trötta” ut på bilderna?
-
Hitta dom skyldiga och bränn dom på bål! :wacko: :crazy:
Man skäms att bo i det här landet. Det är så löjligt, rena häxjakten.
-
gronis wrote:Bara jag som tycker att Lundin och Rosenfeldt ser lite “trötta” ut på bilderna?
Lundin är helt klart flummare tror jag
-
En annan fråga som har dykt upp i mitt huvud: Hur rökte de gräset? De råkade väl knappast ha med sig rullpapper eller en bong?
-
hemmasnickrad pipa står det i artikeln. Officielt till för att röka blad i
-
Jag tror att Expressen medvetet går ut med de här rubrikerna för att få igång en debatt.
Enda viktiga frågan för deltagarna tycks vara: “vad skall folk tro!?”
Förhoppningsvis är det här en liten bit på vägen för att eliminera vissa fullständigt oförståeliga svenska “kulturdrag”, som t ex passiv artighet (mitt personlig hatobjekt som egentligen inte alls har något som helst med det här att göra) och detta ständiga accepterande av att alla handlingar först bör godkännas av en högre, helig instans.
Men förmodligen är jag naiv som tror att dessa vidriga och patetiska avarter av socialt beteende skulle försvinna ur den svenska folksjälen.
Ja herrejävlar vad indoktrinerade folk är
-
Goblim wrote:gronis wrote:Bara jag som tycker att Lundin och Rosenfeldt ser lite “trötta” ut på bilderna?
Lundin är helt klart flummare tror jag
Nä, alkis. Har sätt han full några gånger inne i stan. 😉