-
Kärlek & Det sjuka systemet
Vad är kärlek?
Hur använder man säger av ordet kärlek? Vad innebär det?För mig är kärlek något som ger en lycka och glädje. Kärlek har jag till allting, mig själv, er på detta forum, alla mina grannar och hela världen i sin helhet. Även de som hatar mig älskar jag (om nu någon gör det). Men att säga till folk att jag älskar dig är ibland fel. För folk gillar inte att man är för kärleksfull, det är inte meningen att vi ska vara det känns det som… Vi ska vara känslokalla och bry oss om oss själva och våra nära och kära, det är fel att hjälpa varandra och närma sig varandra. Vi lär oss i media hur negativt allting är, varenda nyhet är negativ och skrämmer oss till rädsla och instängdhet.. Vart är kärleken?
Lycka och glädje gör mig glad, så glad att jag vill le. Men även det får man inte alltid göra, folk kan bli irriterade om man ler för mycket. Varför är det så? Varför lever vi med så mycket negativa laddningar till allt som är så underbart?
Samhället är ett enda stort ekorrhjul med slavar som går till sina jobb måndag till fredag. Vi jobbar 8h per dag och stressar för att hinna med. Vi sätter upp lagar och regler för hur vi ska vara, och våra politiker är känslokalla och pratar inte om kärlek för varandra. Deras retorik är stel och konfunderande så medelsvensson inte fattar vad de pratar om.
Lever vi inte i ett sjukt system så vet jag inte vad vi lever i, helvetet kanske?
Med kärlek så dömer jag ingen, jag behandlar ingen olika och jag har med kärlek inga fördomar. Alla är lika värda och den enda universella lag jag lyder är fri vilja. För med full acceptans för fri vilja har jag enorm kärlek, då dessa går hand i hand.
Varför ser inte samhället ut så? Varför har vi krånglat till allting? Varför är det fel att le? Varför är det fel att vara som Thomas Di Leva och sprida kärlek? Varför kramas vi inte oftare? Varför ska folk vara så jävla macho hela tiden? Varför ska vi döma varandra? Varför möter vi inte varandra med kärlek och förståelse? VARFÖR?
Visst saknar du kärleken? Hur ska vi få in kärleken i samhället igen? Hur ska vi inse att världen är underbar och att alla stora företags-konglomerat bara förstör världen? Jag tror få gör det med flit, men hur ska vi lära dem leva med kärlek för alla människor?
Lite vardagsfilosofi om kärlek och det sjuka system vi lever i..
Är det inte dags för fred och en sammanhållning i kärlekens namn?
mycket kärlek!
– anybodysmoker