Ett svenskt cannabisforum Forums Coffeeshopen Musik, film och livsstil Jag satte mig bakom trummorna- MUSIK! / utbyt kunskap

  • Jag satte mig bakom trummorna- MUSIK! / utbyt kunskap

    Posted by franke on 2010-01-31 at 21:06

    Spelat trummor i omgångar sen jag var mindre. Slutade för flera år sen när alla bara ville bli kända och den lilla scenen försvan, små musiker finns det inte ekonomi och plats för längre BIGGER BETTER AND LOADS OF MONEY (fuck that)
    Nu förr veckan satte jag mig bakom trummorna med några riktiga års uppehåll. Shit jag var bättre än någonsin! Matten fungerade (var lite bäng men men) Och dynamiken, wow jag vart för första gången stolt över mitt egna trumspel!

    Så finns det några trummisar här som vill dela med sig lite?

    Matten ja, hjälp mig att räkna från början. Alla olika räknesätt. har glömt men börjar fatta. Tyckte inte detta va kul från början (matten eller rättare sagt räknandet) utan ville bara spela trummor.

    replied 12 years, 8 months ago 3 Members · 8 Replies
  • 8 Replies
  • cobra_jab

    Member
    2010-02-07 at 12:38

    Satt i samma båt som du, hade spelat vädligt sporadiskt i några år och kände att jag vill spela mer, hela tiden!
    Tog mej några månaders tvekan hit och dit men till slut bestämde jag mej för att köpa ett fett digitalt trumset som jag kan sitta hemma och spela till musik av olika slag utan att störa någon (såklart låter trummorna, men inte så att du stör dom i lägenheten bredvid).
    Att kunna röka en fin bong och sätta sej bakom trummorna är ju förstås bland det bästa som finns.

    Har själv aldrig kunnat matematiken eller lärt mej räkna, jag har bara velat lira också. Att börja ta upp det på senare dar är nog inte så dumt. Aldrig sent att börja lära sej, har funderat på det men är för lat tror jag.
    Youtube är ju underbart på alla sätt sen man börjat lira trummor hemma. Att kunna få låtar förklarad och spelad av olika lirare på nätet är ju rena drömmen för en trummis.

  • franke

    Member
    2010-02-08 at 17:56

    Har kollat på digitala trummor. Så mycket som händer utan att man hinner med.
    Om youtube hade funnits när man var yngre. då hade man varit lite skillad idag.

    Men otroligt kul! Har haft torka men när jag har jazztobak nästa gång blire att leka loss lite! Kan tänka mig att det är helt underbart när man är riktigt stoned på nått sätt =)

  • cobra_jab

    Member
    2010-02-09 at 06:59

    Det är en jungel därute, men roland gör ju jävligt bra digitala trummor.
    Sök på Roland TD-20 på youtube så får du se.

    Men jag märker att man har mycket lättare att förstå sej på trummorna nu än när man var tonåring. Med lite weed så får man lite mer tålamod (iaf jag), och det kan behövas när man övar på mer tråkiga saker. :)
    Finns även podcast att prenumerera på där man får övningar med video nedladdad automatiskt varje månad.
    Har en hel serie med olika paradiddlar på datorn som man kan öva på. Bara ställa laptopen bredvid trumsetet och köra hårt.

    Vad gillar du att lira för musik?

  • damnLFO

    Member
    2010-02-09 at 14:16

    Är ju trummis i band och sånt, samt har jobbat som studiotrummis några år.
    Men det finns få saker som slår att röka några feta joppar/blunts i replokalen och bara jamma loss på trummorna.

  • franke

    Member
    2010-02-09 at 21:14

    Kul att man fick lite svar här!
    Jag lirar allt som faller mig i smaken bakom trummorna. (tack för tipset med roland trummorna). Har en Katatonia fas utan dess like just nu och övar lite på småsaker jag tycker är coolt.
    Ungdommen och dubbelpedal känns borta, haha konstigt.

    Kul med studioarbetare, är helt fashinerad när man kliver in i en studio och ser folk skapa någonting, inte hänt på flera år dock.

    Övar lite på just taktkänslan nu, paradiddlar o så, försöker implementera dem i olika takter osv =)

  • cobra_jab

    Member
    2010-02-10 at 08:12

    Ser mej själv faktiskt som ungdomen än, men inte den sorten som spelar dubbelpedal. Fick med dubbel pedal, men har aldrig haft intresse av att lära mej, lyssnar inte på så mycke musik som använder sej av det så inspirationen är låg.
    Jag hade en Katatonia tid i mitt liv också faktiskt, det var en skiva för säkert 10-15 år sedan som jag fastnade för så jävulskt, måste kolla upp den…

    damnLFO:
    Synd att det är Swecan vi sitter på, hade ju gärna velat veta vem du är och vad du lirat på för skivor..

  • franke

    Member
    2010-02-11 at 14:54

    är ockå lt nyfkn ammanhang han vart md mn om agt, wcan vll man vara anonym på.

  • cobra_jab

    Member
    2010-02-11 at 19:37

    Har du några sköna skivtips?