Ett svenskt cannabisforum Forums Coffeeshopen Coffeeshopen Idrott, Träning och Cannabis

  • Idrott, Träning och Cannabis

    Posted by Joar on 2009-08-14 at 07:54

    Cannabis är som de flesta vet med på listan av preparat som räknas som doping och leder till avstängning i de flesta idrotter.
    Jag har länge undrat varför man kom fram till att ta med CB på dopinglistan då man inte verkar ha undersökt om det skulle ge några fördelar. Möjligtvis skulle Cb kunna ha en förmåga att öka syreupptagningsförmågan temporärt om man vaporiserade innan presationen, men det är tveksamt. Den psykologiska effekten varierar ju från individ till individ och är därför mycket svår att göra bra mätningar på, så den aspekten kan man förstå att ingen forskat i.

    Jag har experimenterat lite med CB under åren i olika Sport och träningssammanhang och tänkte redogöra mina funderingar och erfarenheter. De tester jag gjort har inte varit speciellt vetenskapliga eller väldokumenterade men har pågått under många års tid och löpt över ett hundratal träningstillfällen och circa tjugo tävlingstillfällen.

    De olika träningsmomenten jag fokuserat på har varit:Yoga, Styrka (vikter), Styrka (Isometrisk) och Löpning.

    De Sporter som observationer gjorts på har varit Thaiboxning, volleyboll och fotboll. Då både under träning och tävling.

    Gällande tränings momenten så har jag gjort iakttagelsen att intag av CB före träning kan ger en fördel.
    Jag upplever att länken från hjärnan till musklerna förstärks och ger en bättre muskelkontakt än annars är möjligt. Det blir lättare att isolera en muskel och få ut mer av sin träning än annars.
    Också har jag gjort iakttagelsen att den mentala styrkan att hantera trötthet, smärta & mjölksyra ökar kraftigt. Det ger en möjlighet att krama ur mer ur varje set vid styrketräning med vikter. Vid isometrisk träning & Yoga förmågan att pressa sig själv att hålla positioner längre (har tagit mitt rekord på “plankan” efter ha rökt fin marockan). Vid löpning (långdistans) har jag inte upplevt någon effekt alls förutom att man omedvetet sänker tempot och går djupare in i dagdrömmar och tankegångar. (Typ nästan så att man “vaknar” till ibland och kommer ihåg att man är ute och springer).
    Den hjärtklappning som man får efter några djupa hits verkar också kunna få en att klara att lyfta samma vikt fler gånger, (osäker om det är mental effekt dock) men ingen förmåga att lyfta tyngre vikt än innan.
    Dessa är psykologiska effekter och säkert olika för olika personer.

    Thaiboxning träning
    Vid träning så ger den psykiska push man får av CB en viss förmåga att stålsätta sig mot smärta och trötthet men efterson Thaiboxning är så otroligt konditionskrävande så har CB rökning kraftigt försämrande effekter vid träning.

    Vid tävling

    Utan CB, så gör man av med mer energi pre-fight i form av anspänning och sämre fokus, mindre förmåga att slappna av i första och andra ronden. Verkar också som man lättare fastnar i ett mönster och varierar teknikerna sämre.
    Fördelen är att man kan komma till fighten med optimal kondition och blir mindre utmattad i rond 3, 4 och 5 och killer-instict och aggressionen är på topp.
    Record: utan CB 4-0-0

    CB under träning men inte på Matchdagen
    Man har fördelen att inte vara nervös dagarna innan men det verkar vara den enda fördelen man får, i övrigt bara nackdelarna= man är mer spänd i inledningsronderna, sämre kondition, sämre K-I och aggression lättare att falla in i förutsägbart mönster.
    Record: CB under träning men inte på Matchdagen 2-1-0 (1KO)

    CB under träning och på matchdagen innan Match
    Man är inte nervös eller spänd och kan konservera sin energi till fighten. Man är avslappnad från start, varierar nästan automatiskt och man är mer svårläst för motståndaren. Tyvärr så gör CBn att man (jag iallafall) jag orkar mindre, blir svettig och tung i kroppen mycket snabbare. K-I och aggression bra men sämre än utan CB. Så om man inte lyckas avsluta matchen på KO så kan rond 4 och 5 bli rena helvetet.
    Record: CB under träning och på matchdagen 1-1-0 (1KO)

    Fotboll och Volleyboll vid utförande av dessa sporter som är betydligt mindre konditionskrävande än ovanstående upplever jag att CB bara gör att man får utökad spelkänsla och bättre spelförståelse. Man drar också på sig betydligt färre frisparkar och gula. Spelet blir också ca 2000% roligare.

    Min slutsats är att CB rökning är övervägande bra om man använder det sporadiskt för att dra nytta av de mentala fördelarna och för kreativitet & motivation. Men att man avstår 5-12 veckor innan Tävlingstillfället för att uppnå optimal fysisk kapacitet.

    Till lagsporter och bollsporter: Kör Bara Kör! CB gör det mycket roligare och lättare knapps utan nackdelar alls.

    Vad har ni andra för erfarenheter av CB och Idrott??

    Tack för mig!

    replied 12 years, 11 months ago 12 Members · 29 Replies
  • 29 Replies
  • 42nord

    Member
    2009-08-14 at 08:44

    åkr myckt bräda o gllar tarkt att ta mg n lff upp lftn om jag bara ka åka pudr llr glda. Gör åknngn mr ntnv och man kommr mr kontakt md allt omkrng g. Dtta pclt när man åkr kogn. När jag hoppar 15-20 m hopp gllar jag dock att vara hlt klar kaln. Då dällr dt att ha n prc tmng.

  • Tumstock

    Member
    2009-08-14 at 09:56

    Jag upptäckte att man inte alls blir lika trött av träning om man är stenad, tex så kan man stå på gymmet och hantla bäng, man glömmer typ bort att man hantlar och tänker på någonting annat, men man slutar inte hantla 😆

    Varning utfärdas dock, träningsvärken man får efteråt är så vidrigt äkta.

  • sticklingen

    Member
    2009-08-14 at 10:17

    Det jag på rak arm kommer på som skulle kunna påverka prestationen är att om man röker så sänks syreupptagningsförmågan (vapa eller ät istället) och den smärtlindrande effekten. Den smärtlindrande effekten gör nog att man kan ta ut sig mer medans den syreupptagningssänkande biten borde göra att konditionen försämras enormt.

    Men om man istället vapar eller äter så får man ju vidgade luftvägar och ingen kolmonoxid som konkurrerar bort syret. Det borde rent logiskt leda till högre syreupptagningsförmåga.

  • reaper

    Member
    2009-08-14 at 10:25
    Tumstock wrote:
    Jag upptäckte att man inte alls blir lika trött av träning om man är stenad, tex så kan man stå på gymmet och hantla bäng, man glömmer typ bort att man hantlar och tänker på någonting annat, men man slutar inte hantla 😆

    Varning utfärdas dock, träningsvärken man får efteråt är så vidrigt äkta.

    Det där har jag erfarenhet av själv. Tycker man kan trötta ut kroppen till max utan att det känns särskilt jobbigt. Jag som på senare tid fått en dålig kondition p.ga att jag inte ens tränar det samt att jag röker. Jag kan springa snabbt och “länge” under påverkan av cannabis utan att känna någon som helst trötthet eller utmattning det känns som om man flyger fram. När man väl har sprungit mer än vad man jag skulle kunna gjort i nyktert tillstånd. Så bultar det i lungorna och i hjärtat och man känner att kroppen är trött. Men i mitt psyke känner jag mig inte alls trött, därför kan jag fortsätta springa om jag vill, men jag väljer oftasts inte att göra det eftersom det finns ingen anledning för mig att springa. 8)

    Jag skulle aldrig få för mig att röka under träning mest för att jag gillar att ta spliffen EFTER träningen, det är ett ut av de skönaste tillfällen att röka på tycker jag. All värk släpper från kroppen även om kroppen fortfarande reagerar trött i ens rörelser :) Men någon värk finn icke kvar i kroppen.

  • Joar

    Member
    2009-08-14 at 15:30
    42nord wrote:
    åker mycket bräda o gillar starkt att ta mig en sliff upp i liften om jag bara ska åka puder eller glida. Gör åkningen mer intensiv och man kommer mer i kontakt med allt omkring sig. Detta specielt när man åker i skogen. När jag hoppar 15-20 m hopp gillar jag dock att vara helt klar i skalen. Då däller det att ha en precis timeing.

    Att väja för träd och göra höga hopp kan jag förstå att du inte pallar, det kan ju gå rätt så illa och man blir förlamad eller dör på kuppen. När jag var och klättrade i TonSai kunde jag känna liknande när man belayar (säkrar någon när han klättrar) känns jobbigt att ha någons liv i sina händer och gör man fel för att man är stenad och polarn död så blir det nog svårt att leva vidare med det.

    Hullehus wrote:
    Jag skulle aldrig få för mig att röka under träning mest för att jag gillar att ta spliffen EFTER träningen, det är ett ut av de skönaste tillfällen att röka på tycker jag. All värk släpper från kroppen även om kroppen fortfarande reagerar trött i ens rörelser Smile Men någon värk finn icke kvar i kroppen.

    Menar du att röka första för dagen efter träningen? Tycker ofta att efter att ha tränat och dushat så brukar flummet ha avtagit och det känns lite som att röka första för andra gången. Speciellt om man också har ätit efter träningen. Känner du igen dig i det?

  • reaper

    Member
    2009-08-14 at 17:49

    Jag tror att han menar efter man tränat och tröttat ut sig på gymmet. Man kommer hem, duschar och sätter sig i soffan och smuttar på en delikat jordgubbsgainer på mjölk och en riktigt tight och segrökt spliff. Precis som Hullehus beskriver så är det så fruktansvärt skönt för muskler och sinne.
    Man får ju ofta “sugar crash” av gainern och är bara allmänt slut efter träningen så cbt tar på ett lite annorlunda sätt.

    I övrigt så röker jag aldrig innan jag ska träna (samma dag alltså) då jag inte skulle vilja noja runt på gymmet och dessutom kan man lätt bli lat så att man skiter i det.
    Däremot om man rökt riktigt mycket kvällen innan och vaknar lite bakrökt och seg så är det svinskönt att träna. Eller, man bara tränar exakt samma vikter och så som man brukar på ren rutin och man är knappt medveten om hur tråkigt det är.
    Tror inte att jag presterar bättre, men inte sämre heller utan jag bara gör det och det är så skönt att det liksom flyter förbi. Helt plötsligt är man hemma och har tränat och kan tända en ny :)

  • reaper

    Member
    2009-08-14 at 18:20

    Hur är det med drogtester på gymmet?

    Om de kommer på mitt gym och ska testa folk vägrar jag självklart, och om jag avstängs utan återbetalning går jag till reklamationsnämnden, eftersom det strider mot konsumentköpslagen om inget brott har bevisats. Dock planerar jag inte att ha droger i systemet ändå.

  • Joar

    Member
    2009-08-14 at 18:35
    physicist wrote:
    Hur är det med drogtester på gymmet?

    Om de kommer på mitt gym och ska testa folk vägrar jag självklart, och om jag avstängs utan återbetalning går jag till reklamationsnämnden, eftersom det strider mot konsumentköpslagen om inget brott har bevisats. Dock planerar jag inte att ha droger i systemet ändå.

    Har bara hört talas om dopingtest på gym en gång och då var det fryshusets gym. Killen sa javisst jag kan pissa sen behövde han inte lämna något prov ändå. Men på Boxningsklubbar (och snart säkert också Thaiklubbar) så kan det komma representanter från RF och be om prov. Det här var typ 97- eller nåt dock men då var det tre stycken som pissade som hade rökt CB och inget hände. En av de äldre killarna upplyste oss t o m om att de inte kollade efter CB. Men det var kanske då…….
    Jag har aldrig blivit ombedd att lämna dopingprov ens i samband med tävling.

    Kul att se att det finns ett gäng CB entusiaster som uppskattar hur bra CB och träning går hand i hand. :P

    Någon annan som sysslar med någon Idrott och som har erfarenheter av CB och prestation? :?:

  • reaper

    Member
    2009-08-14 at 19:08
    maHa wrote:
    Jag tror att han menar efter man tränat och tröttat ut sig på gymmet. Man kommer hem, duschar och sätter sig i soffan och smuttar på en delikat jordgubbsgainer på mjölk och en riktigt tight och segrökt spliff. Precis som Hullehus beskriver så är det så fruktansvärt skönt för muskler och sinne.
    Man får ju ofta “sugar crash” av gainern och är bara allmänt slut efter träningen så cbt tar på ett lite annorlunda sätt.

    I övrigt så röker jag aldrig innan jag ska träna (samma dag alltså) då jag inte skulle vilja noja runt på gymmet och dessutom kan man lätt bli lat så att man skiter i det.
    Däremot om man rökt riktigt mycket kvällen innan och vaknar lite bakrökt och seg så är det svinskönt att träna. Eller, man bara tränar exakt samma vikter och så som man brukar på ren rutin och man är knappt medveten om hur tråkigt det är.
    Tror inte att jag presterar bättre, men inte sämre heller utan jag bara gör det och det är så skönt att det liksom flyter förbi. Helt plötsligt är man hemma och har tränat och kan tända en ny :)

    Precis så jag menar!

    Idag prövade jag att träna bäng. Jag rökte en riktigt fet jävel 50min innan. Jag tror aldrig att jag fått upp pumpen så mycket, Fick grym kontakt på nästan alla övningar förutom den sista då jag inte orkade de sista setet :) När jag tränar brukar jag köra med riktigt tunga vikter och måste verkligen pressa allt jag har de sista repsen. Jag behövde även göra detta i bängt tillstånd MEN jag tänkte inte så mycket på det ägnade större tänktetid åt musiken och allt bara flöt på och jag klarade mina 3set på varje övning galant.

    På något sätt känns det som om det som jag beskrev ovan inte skulle funka varje gång, man skulle bli “van” efter ett tag och det skulle mer och mer bli som ett vanligt pass. Jag föredrar helt klart fortfarande att röka den första spliffen på dagen EFTER träningen, det finns ingenting bättre :) När endorfinerna flödar och man kickar igång en splirre :P

  • Joar

    Member
    2009-08-14 at 21:05
    Hullehus wrote:
    Precis så jag menar!

    Idag prövade jag att träna bäng. Jag rökte en riktigt fet jävel 50min innan. Jag tror aldrig att jag fått upp pumpen så mycket, Fick grym kontakt på nästan alla övningar förutom den sista då jag inte orkade de sista setet :) När jag tränar brukar jag köra med riktigt tunga vikter och måste verkligen pressa allt jag har de sista repsen. Jag behövde även göra detta i bängt tillstånd MEN jag tänkte inte så mycket på det ägnade större tänktetid åt musiken och allt bara flöt på och jag klarade mina 3set på varje övning galant.

    På något sätt känns det som om det som jag beskrev ovan inte skulle funka varje gång, man skulle bli “van” efter ett tag och det skulle mer och mer bli som ett vanligt pass. Jag föredrar helt klart fortfarande att röka den första spliffen på dagen EFTER träningen, det finns ingenting bättre :) När endorfinerna flödar och man kickar igång en splirre :P

    Nej du har nog lite rätt att folk generellt inte får lika positiv effekt om man gör det varje gång.

    Känner igen det där att man är totalt fokuserad på att hålla det strikt och arbeta med rätt muskel och samtidigt så går musiken bara rätt in i huvudet och man skulle kunna citera varenda ord i texten efteråt fast man knappt tänkte på att man lyssnade.

    Fan nu blev jag både tränings och röksugen 😮

  • virvelvind

    Member
    2009-08-15 at 00:58

    Jag röker varje dag och styrketränar var varannan dag, röker alltid i samband med kvällsmål oftast, och en innan sängdags
    röker jag innan maten kan jag nästan äta dubbelt så mycket hehe

  • reaper

    Member
    2009-09-12 at 21:46

    Köra mycket mountainbike XC + DH. Jag upplever att det gäller att hittar balansen. Lagom stenad kan man komma i in The Zone och fokusera på stigen och cyklingen och inget annat. Nästan Zen för mig.

    Men för mycket (inte alltid så lätt veta var gränsen går) och jag cyklar som en nybörjare, orkar inte med klättringar och har det dåligt och önskar jag var hemma.

    Har också gjort många cykel resor runt om i världen och hemma och verkligen tror att weed och cyklar tillhör varandra som kladkaka och grädde.

  • Powerpuffgirl

    Member
    2009-09-12 at 22:30
    BiftaBoy wrote:
    Har också gjort många cykel resor runt om i världen och hemma och verkligen tror att weed och cyklar tillhör varandra som kladkaka och grädde.

    OT, men är de därför holländare cyklar oftare än de åker bil? :? Är det något fel på cykeln är det en mindre världskatastrof för en holländare! 😉 😆

  • klockan

    Member
    2009-09-13 at 10:21
    Quote:
    Har också gjort många cykel resor runt om i världen och hemma och verkligen tror att weed och cyklar tillhör varandra som kladkaka och grädde.

    Exakt.. kör också DH,FR och det blir många “pitstop” i backen.
    fins ju inget mysigare än att spliffa lite på toppen av åre skutan och sedan “flyga” ner över stock och sten… :)

  • Corey

    Member
    2009-09-13 at 19:24

    Har inte rökt på ett bra tag nu, men kommer ihåg att jag brukade tända bongen, värma upp och sen köra stenhårt till musiken som skapade otrolig eruofi! Träning gick verkligen lätt och man kunde som folk har påpekat känna verkligen vilken muskel man belastar!

    Men en bieffekt av att röka är ju att man blir rätt lat och har inte lika bra koll på “när det är dags att träna”.. 😉

Page 1 of 2