-
Idrott, Träning och Cannabis
Cannabis är som de flesta vet med på listan av preparat som räknas som doping och leder till avstängning i de flesta idrotter.
Jag har länge undrat varför man kom fram till att ta med CB på dopinglistan då man inte verkar ha undersökt om det skulle ge några fördelar. Möjligtvis skulle Cb kunna ha en förmåga att öka syreupptagningsförmågan temporärt om man vaporiserade innan presationen, men det är tveksamt. Den psykologiska effekten varierar ju från individ till individ och är därför mycket svår att göra bra mätningar på, så den aspekten kan man förstå att ingen forskat i.Jag har experimenterat lite med CB under åren i olika Sport och träningssammanhang och tänkte redogöra mina funderingar och erfarenheter. De tester jag gjort har inte varit speciellt vetenskapliga eller väldokumenterade men har pågått under många års tid och löpt över ett hundratal träningstillfällen och circa tjugo tävlingstillfällen.
De olika träningsmomenten jag fokuserat på har varit:Yoga, Styrka (vikter), Styrka (Isometrisk) och Löpning.
De Sporter som observationer gjorts på har varit Thaiboxning, volleyboll och fotboll. Då både under träning och tävling.
Gällande tränings momenten så har jag gjort iakttagelsen att intag av CB före träning kan ger en fördel.
Jag upplever att länken från hjärnan till musklerna förstärks och ger en bättre muskelkontakt än annars är möjligt. Det blir lättare att isolera en muskel och få ut mer av sin träning än annars.
Också har jag gjort iakttagelsen att den mentala styrkan att hantera trötthet, smärta & mjölksyra ökar kraftigt. Det ger en möjlighet att krama ur mer ur varje set vid styrketräning med vikter. Vid isometrisk träning & Yoga förmågan att pressa sig själv att hålla positioner längre (har tagit mitt rekord på “plankan” efter ha rökt fin marockan). Vid löpning (långdistans) har jag inte upplevt någon effekt alls förutom att man omedvetet sänker tempot och går djupare in i dagdrömmar och tankegångar. (Typ nästan så att man “vaknar” till ibland och kommer ihåg att man är ute och springer).
Den hjärtklappning som man får efter några djupa hits verkar också kunna få en att klara att lyfta samma vikt fler gånger, (osäker om det är mental effekt dock) men ingen förmåga att lyfta tyngre vikt än innan.
Dessa är psykologiska effekter och säkert olika för olika personer.Thaiboxning träning
Vid träning så ger den psykiska push man får av CB en viss förmåga att stålsätta sig mot smärta och trötthet men efterson Thaiboxning är så otroligt konditionskrävande så har CB rökning kraftigt försämrande effekter vid träning.Vid tävling
Utan CB, så gör man av med mer energi pre-fight i form av anspänning och sämre fokus, mindre förmåga att slappna av i första och andra ronden. Verkar också som man lättare fastnar i ett mönster och varierar teknikerna sämre.
Fördelen är att man kan komma till fighten med optimal kondition och blir mindre utmattad i rond 3, 4 och 5 och killer-instict och aggressionen är på topp.
Record: utan CB 4-0-0CB under träning men inte på Matchdagen
Man har fördelen att inte vara nervös dagarna innan men det verkar vara den enda fördelen man får, i övrigt bara nackdelarna= man är mer spänd i inledningsronderna, sämre kondition, sämre K-I och aggression lättare att falla in i förutsägbart mönster.
Record: CB under träning men inte på Matchdagen 2-1-0 (1KO)CB under träning och på matchdagen innan Match
Man är inte nervös eller spänd och kan konservera sin energi till fighten. Man är avslappnad från start, varierar nästan automatiskt och man är mer svårläst för motståndaren. Tyvärr så gör CBn att man (jag iallafall) jag orkar mindre, blir svettig och tung i kroppen mycket snabbare. K-I och aggression bra men sämre än utan CB. Så om man inte lyckas avsluta matchen på KO så kan rond 4 och 5 bli rena helvetet.
Record: CB under träning och på matchdagen 1-1-0 (1KO)Fotboll och Volleyboll vid utförande av dessa sporter som är betydligt mindre konditionskrävande än ovanstående upplever jag att CB bara gör att man får utökad spelkänsla och bättre spelförståelse. Man drar också på sig betydligt färre frisparkar och gula. Spelet blir också ca 2000% roligare.
Min slutsats är att CB rökning är övervägande bra om man använder det sporadiskt för att dra nytta av de mentala fördelarna och för kreativitet & motivation. Men att man avstår 5-12 veckor innan Tävlingstillfället för att uppnå optimal fysisk kapacitet.
Till lagsporter och bollsporter: Kör Bara Kör! CB gör det mycket roligare och lättare knapps utan nackdelar alls.
Vad har ni andra för erfarenheter av CB och Idrott??
Tack för mig!