Ett svenskt cannabisforum Forums Coffeeshopen Cannabisodling Idé för auto bevatning.

  • Idé för auto bevatning.

    Posted by Teslakid on 2009-09-12 at 13:19

    Om man sätter två ledare (tex 2st rostfria pinnar) i krukan och kopplar ett batteri till dessa och en liten ampermätare som känner om det går nån ström genom jorden/cocos eller vad man nu odlar i… och sen kopplar en pump till ampermätaren som startar när strömmen blir för låg/resistansen för hög.

    Då skulle jorden alltid hålla sig fuktig och fin utan att man behövde kolla den.

    Jag skulle kunna bygga ett sånt system, men kommer det skada plantan?
    Rötterna kanske inte gillar om man låter en ström gå genom jorden hela tiden, även om den kommer va väldigt låg.. Tänker mig att man använder 12v..
    Eller är det helt meningslöst och man kan lika gärna sätta en timer vid pumpen?

    replied 13 years, 1 month ago 5 Members · 6 Replies
  • 6 Replies
  • DreamEvil

    Member
    2009-09-12 at 13:26
  • Teslakid

    Member
    2009-09-12 at 13:49

    så kan de nog va :P fattar inte va som står där :(

  • baralillajag

    Member
    2009-09-12 at 20:56

    I elektricitetens barndom så testade de att köra ström genom jorden och enligt uppgift så växte det utav bara s*tan….dock användes väldigt höga strömmar vilket knappast skulle bli ekonomiskt gångbart i dagsläget. Mao skadar knappast en svag ström.
    Här är lite info – http://www.rexresearch.com/hhusb/hh5elc.htm

  • Teslakid

    Member
    2009-09-12 at 21:48

    Jo det har ja läst om.. men har för mig man då hadde spänt upp ett nät ovanför plantorna som man laddade med några tusen volt… Men va inte säkert på vad detta skulle göra med röttern..

    Får prova nån gång.. Spänning kostar inte mycket, de e strömmen man betalar för ;)

    Finns ju simpla maskiner som ger mellan några hundra till hundra tusentals volt statisk elektrisitet, vander graff generatorn är nog den mest kända.. Man vill ju ändå inte ha några höga strömmar genom jorden eftersom det bara skulle bli för varmt och risken att rötterna brinner upp när jorden är väldigt blöt ökar…

    SÅ INGEN STICKER NER TVÅ TRÅDAR DIREKT FRÅN VÄGGEN I KRUKAN NU! DET VORE INTE ALLS SAMMA SAK!

  • Supaman

    Member
    2009-09-20 at 14:44

    Jag har kollat runt lite på lite lökigare sidor om husmorstips när man reser bort osv och där läste jag att man kan ta en pet-flasta och fylla med vatten Stick sen ner den i jorden upp och ner utan kork, så ska jorden suga åt sig det vatten den behöver. På www. sparkop.com
    finns till och med något som heter bevattningspinnar som man skruvar på petflaskan. Jag har inte hunnit prova någon av metoderna ännu.

  • reaper

    Member
    2009-09-21 at 11:18

    Inget liknande som skulle kunna erbjuda ider?

    elektrisk flottörbrytare.
    http://www.rollitup.org/do-yourself/9111-electric-float-switch-reservoir-controller.html

    en vän sitter med något som heter easy2grow oxå från nordicgrow tex,
    fungerar väldigt bra faktiskt. auto bevattnings system.