Ett svenskt cannabisforum Forums Coffeeshopen Cannabisodling Hur mycket näring klarar de?

  • Hur mycket näring klarar de?

    Posted by gamlingen on 2010-01-19 at 11:30

    En bekant har ett problem..

    Strain: en feminiserad G13 Haze från Barneys
    Ljus: 11x23w LE (2700k)
    Medium: 11l kruka 70% blomjord 15% vermakulit 15% perlite
    Temp: 20-26grader 40-50% luftfuktighet.
    Veggad 5-6veckor och inne på 3e veckan i blom nu.

    Killen har av ekonomiska skäl inte möjlighet att ta sig till plantan oftare än var tredje dag, vilket resulterar i att den hinner börja se ganska ledsen ut innan den får vatten igen. Är nu orolig att bränna den med för mycket näring då det är svårt att se om den mår bra då den alltid är uttorkad när den besöks.

    Har gett den orkidénäring med NPK 4-3-5 som enligt tabellen på flaskan ska doseras 2ml/l en gång/vecka. Har trappat upp näringen och är uppe på 3-3,5ml/l varje vattning (flushar varannan vecka).

    Ser inga tendenser på fläckar eller vridna blad eller så, men många blad gulnar och faller av. Är osäker på om den får lagom med näring, kanske behöver mer?

    Är det fler som kört liknande orkidénäring genom hela odlingen och vet ungefär hur mycket som behövs (eller hur mycket den klarar)?

    Jag vet att det är väldigt olika på olika strains, men vore bra att veta ungefär så man vet om det är för mycket eller för lite som den får nu..

    replied 12 years, 9 months ago 4 Members · 8 Replies
  • 8 Replies
  • baralillajag

    Member
    2010-01-19 at 11:48

    Jag kör liknande styrka på min näring – kör i jord/perlit och små krukor (0,5-1,3 liter), så det hela övergår ju till hydroponisk odling efter ett tag.
    Jag ger mina 2,5ml per liter vid varje bevattning – men det är alltså efter de övergått till det hydroponiska stadiet. Hade jag kört stora krukor (= ren jordodling) så hade jag aldrig gett dem så mycket näring.
    Faktum är att i 11 liter jord hade jag inte gett den nån näring alls, om det nu inte är en väldigt stor planta (träd).

    De gulnade bladen kan bero på att den blir för uttorkad mellan bevattningarna – plantan försvarar sig då genom att göra sig av med de äldsta (minst effektiva) bladen efter att de tömt dem på näring.

  • cthullu

    Member
    2010-01-21 at 19:03

    @baralillajag wrote:

    Faktum är att i 11 liter jord hade jag inte gett den nån näring alls, om det nu inte är en väldigt stor planta (träd).

    Om man använder standard “jord”, dvs mest torv och lite hönsskit, verkar det som att det mesta (inte riktigt allt, men det allra mesta) av näringen dunstar bort i allafall rätt snabbt på 3-4 veckor, alltså innan plantan hinner suga i sig den om krukan är stor och plantan liten…

    Inte gjort några direkt vetenskapliga tester på det, men snubblade över förklaringen när jag kollade upp ekoblandningen (sand+gräsklipp) puffdraken håller på att testa

    – I handelsträdgårdar säljs en rad jordblandningar under olika namn. Man kallar den såjord, växthusjord, rosjord, trädgårdsmästarjord och allt möjligt för att locka kunderna. Men oftast består blandningarna mest av torv med tillsatt gödning från hönsgödsel. Det är skamligt att detta får kallas jord!

    Eftersom torv är så kolrikt förbrukar det kväve vid nedbrytningen vilket gör att näringen i ”jorden” tar slut efter några veckor. Det som man trodde var så fin ”jord” visar sig alltså snabbt vara enbart ett odlingssubstrat som måste gödslas rejält om det ska växa något över huvudtaget.
    http://www.fobo.se/artiklar/vaxtodling/odlingsmetodik/forodling.shtml

  • cthullu

    Member
    2010-01-21 at 19:07

    …och för att svara på frågan, dosen angiven på flaskan fast dubbelt så ofta (dvs 2 ggr i veckan) brukar vara ganska lagom tycker jag.

  • gamlingen

    Member
    2010-01-21 at 23:52

    cthullu: Så du vattnar utan näring ungefär varannan gång?

    Krukan är 11l, men jorden har sjunkit till sig lite, han gissar 9l.

    Plantan mådde väldigt dåligt länge i början, antagligen PH-fel, men kan ha varit för kraftigt gödd jord. Efter att ha flushat ordentligt så är väl stort sett all näring försvunnit ur jorden? Så nu är det väl viktigt att tillsätta så mycket som möjligt utan att bränna damen?

    En annan grej, för att inte torka ur jorden så fort har han testat att lägga en plastskiva över krukan. Den är svart nedåt och vit uppåt för att reflektera bort ljuset. Det är ju naturligtvis ett hål för stammen och den är inte tät mot kanten på krukan utan ligger ovanpå och är några millimeter glipa runt nästan hela.

    Ser ni några problem med detta? (Förutom att det blir bökigt att vattna) Det ger ju lite extra ljus åt de små budsen längst ned på plantan då ljuset relfekteras upp igen. Det är en scrog och när nätet fylls blir det väldigt dåligt med ljus längre ned.
    Det är ju inte tätt utan kommer in luft till jorden..

  • gamlingen

    Member
    2010-01-22 at 00:05

    Jo en sak till, strax innan skörd vill man väl sluta ge kväve till plantan för att den ska tömmas lite på klorofyll för att ge lenare godare rök. Är det klokt att flusha och sluta ge näring över huvud taget eller tappar man potens och kvantitet på detta? Har kollat runt lite på trädgårdsbutiker och liknande när man besökt sådana men aldrig hittat någon näring utan kväve.
    Budsen brukar väl feta till sig en del sista veckorna och är orolig att de inte ska göra det om de inte får näring. Klarar de sig genom att tömma fanleaves på näring sista 1-2veckorna?

    Hur gör ni andra?
    Hur långt innan skörd ska man sluta ge näring?
    Ska man flusha ur näringen som finns kvar då också?
    Töms jorden på nästan all näring vid en flush?
    Om man tittar på trichomererna, hur ska de se ut när det är dags att sluta med näring om man vill skörda när de börjar skifta bara lite mot bärnstensfärg (det är väl då den är fullt potent och fortfarande ger mest “uppåtrus”?)

    Många frågor nu, hoppas någon insatt vill hjälpa till.

  • reaper

    Member
    2010-01-22 at 10:05

    Ja det mesta försvinner när du flushar, dock är det inget som är bra för plantan. dels dränker du rötterna, sen dricker plantan mer och mer tills
    cellväggarna spricker. det hämmar tillväxten oerhört och stressar dem.
    Sen vill du aldrig ge dem så mycket som möjligt innan den visas näringsbränna, högre och högre EC i jord gör bara att plantan kan ta in mindre vatten “saktare och saktare”. så effekten du vill uppnå blir tvärtom.
    Dem tar upp fortare ju lägre Ec:et är. det handlar om vad det är för förhållanden i cellerna gentemot jorden. samt torka ut som du nämnde vill man aldrig heller, det höjer EC:t oxå pga salterna finns kvar men mer koncentrerat och höjjer EC:t. Det kan skjuta över det dubbla utan problem.
    Sen kommer vatten och det sänker det omedelbart. det stressar dem oxå.
    Ge dem lite vad dem vill ha vid varje vattning istället för mer och sällan.

    Edit : även uttorkad jord skadar cellväggarna, rötterna etc.

  • gamlingen

    Member
    2010-01-23 at 13:42

    Om han nu bara har möjlighet att vattna var tredje dag är det ju ganska bra om plantan dricker ganska lite, så ur den synpunkten är det ju praktiskt med högt EC. Men det kanske blir väl starkt om det torkar ur då.

    Ingen som vill svara om när man ska sluta ge näring/kväve eller om det finns några problem med att ha en skiva över jorden?

  • cthullu

    Member
    2010-01-23 at 14:52

    svaren på dina frågor finns nog i de flesta online odlingsguider…. ;)