Ett svenskt cannabisforum Forums Coffeeshopen Coffeeshopen How my life was destroyed by cannabis

  • Amram

    Member
    2007-04-06 at 07:55

    En artikel som passar mycket bra in i Torgnys världsbild. Men folk låter sig inte luras av snedvridna slutsatser – varken i USA eller Sverige. Bra.

    Är det inte i just USA du är förresten, sphincter?

    (PS. Ni andra, gå helst inte till cannabisdotcom – Torgny tolkar alla besök han fått nyligen på sidan som att vi “drogliberaler” har börjat komma till insikt… 🙄 🙄

    ///Amram.

  • reaper

    Member
    2007-04-06 at 17:19

    Hon tror verkligen att det var cannabis som fick henne att prova heroin, så vackert. Jag tror att jag är bäst, det bevisar inget.

  • reaper

    Member
    2007-04-06 at 22:11

    Varför klagar alla på cannabis, det är inte cannabis som förstörde hennes liv det är de andra drogerna…Affe,Coke,Hero osv… VA FAN SLUTA KLAGA PÅ CB!
    HATAR DE SOM SÄGER ATT CANNABIS FÖRSTÖRDE MITT LIV. EJ MIsSBRUKA BARA BRUKA!

  • anybodysmoker

    Member
    2007-04-07 at 10:04

    ^ ey?

    :) INGA Droger förstör folks liv. Det är alltid deras val, ingen drog är så beroende framkallande att du inte kan sluta efter 1 gång. Vissa kan inte äta mjöl (vete etc.) så dem väljer att inte äta det.

    Så kontentan är att man inte kan skylla på droger, man får ta sitt ansvar. Visst så är det mycket pga drogerna också, men ens eget tänkande är det som försatt en i t.ex. drogmissbruk :)

    Så hela den artikeln är antingen propaganda eller ignorans. Så personerna bakom är antingen smarta eller idioter..

    :D

  • UpInSmoke

    Member
    2007-04-07 at 11:44
    anybodysmoker wrote:
    Så hela den artikeln är antingen propaganda eller ignorans. Så personerna bakom är antingen smarta eller idioter..

    :D

    Ah, ignorant propaganda av smarta idioter!! 😆

  • sphincter

    Member
    2007-04-08 at 08:35
    Amram wrote:
    Är det inte i just USA du är förresten, sphincter?

    ///Amram.

    Inte jag, men var meddebattor Linn befinner sig i de trakterna.

  • reaper

    Member
    2007-04-08 at 10:40

    Skrämmande hur man kan vinkla tragiska val och missöden i någons liv som att det skulle vara cannabis som var skyldig? Hur kan man ta det på allvar, hela situationen är ju absurd.

  • maja

    Member
    2007-04-08 at 13:15
    ilfirin wrote:
    Skrämmande hur man kan vinkla tragiska val och missöden i någons liv som att det skulle vara cannabis som var skyldig? Hur kan man ta det på allvar, hela situationen är ju absurd.

    Cannabis är olagligt, när man röker det har man tagit en ställning anser vissa, att hålla sig på fel sida om lagen, och där finns även de andra drogerna hon talar om. Vissa anser att när man tagit “steget” över till att berusa sig och vara kriminell samtidigt med cannabis så är man mer mottaglig att ta andra droger med illegal status. Därav och av flertalet andra mer långsökta anledningar. Lösningen på det är som alltid LEGALISERING.

    Måste säga att jag blev djupt upprörd av att läsa det också. När jag kommit över det faktum att hon faktiskt skyller på cannabis på ett helt bisarrt sätt så tårades faktiskt mina ögon av bilderna i mitt huvud om hennes liv som jag fick av texten, hemskt. Kopplingen mellan cannabis och hennes missbruk av crack och heroin ser jag dock aldrig, förstår hur hon menar att den finns där men tydligen har drogerna gjort henne allt för förryckt för att själv inse att glappet därimellan är stort som Stilla havet, så sorgligt så jag blir ledsen.

    8) Peace

  • reaper

    Member
    2007-04-08 at 13:59

    Hennes argument till varför cannabis förstört hennes liv är ju först o främst att hon försökte hitta ett bättre “high”.

    Cannabis som är världens ljuvligaste ört i min mening behöver inte “förbättras” med tex. lsd, e, speed och slutligen crack, heroin osv.
    Hon tog dessa droger för att bli mer “bäng” helt enkelt, hon ville känna att hon tappat kontrollen sammtidigt som hon aldrig har haft mer kontroll över någonting i hela sitt liv, vissa människor letar alltid efter något mer.
    (Dessa människor behöver dock inte droga för att finnas där, folk som slänger sig i linor från broar letar ju också efter en kick. Utan lina och flygplan blir ju bara nästa “high”)

    Kan man inte nöja sig utan måste leta efter någonting “bättre” hela tiden så kan vi ju alla se vart det leder, iaf när man pratar droger.
    Mina ögon tåras också utav hennes livshistoria och får en att tänka till.

    Men som sagt man ska inte gapa efter för mkt och cannabis var inte orsaken till att hon som person ville ha kickar. Det fick henne kanske att inse att hon gillar kickar, men inte till börja missbruka tunga droger. IMO

    /KulTuben

  • reaper

    Member
    2007-04-10 at 00:14

    Jag har inte ens last artikeln an, men kanner mig redo att kommentera 😆
    En sak som jag tankt ofta i liknande fall, ar ju att det helt enkelt hade varit jattebra om hon fran borjan hade hallit sig till enbart cannabis, right? Tank er Keith Richards, Janis Joplin, Whitney Houston ochh alla andra musiker vrak, om de bara hade hallit sig till cb sa hade de varit valbevarade rocknroll dynasty nu…. 😉

  • reaper

    Member
    2007-04-14 at 08:53

    Här på swecan har vi uppfattningen att man ska vara vuxen eller åtminstone myndiga innan vi börjar röka.

    Ta åt er ni som vet att ni är för unga!

    påpekar
    C.

  • Nesta

    Member
    2007-04-14 at 09:30

    Det är sorgligt när det sprids sådana här missuppfattningar, låt oss slå fast en gång för alla: Missbruk har inget med en enskild drog att göra! Missbruk drivs av psykologiska processer, tyvärr kan en del droger generera medicinskt eller psykiskt beroende som kan vara svårt att bryta.

    Mvh// Nesta

  • UpInSmoke

    Member
    2007-04-14 at 10:26
    gammal_christianit wrote:
    Här på swecan har vi uppfattningen att man ska vara vuxen eller åtminstone myndiga innan vi börjar röka.

    Ta åt er ni som vet att ni är för unga!

    påpekar
    C.

    “Vi” har definitivt inte uppfattningen att man ska vara “vuxen eller åtminstone myndig” för att börja röka. Det är en uppfattning som du må ha och som andra på forumet må dela. Jag delar den inte och du ska inte sitta och diktera vilken uppfattning jag eller någon annan ska ha i frågan. Sådan makt har möjligen påven i den katolska kyrkan, men inte en moderator på Swecan. Inte första gången den här sortens kritik riktas, påpekar UpInSmoke.

  • Atouk

    Member
    2007-04-14 at 11:42

    UpInSmoke: Varför så hård ton?

    När C. skrev “vi” så avsåg hon med största sannolikhet gruppen administratörer och moderator som utformar och står för swecans publika ställningstaganden. Det är både önskvärt och självklart att forumets medlemmar har egna åsikter om allt mellan himmel och jord. Swecan är ingen fundamentalistiskt sekt utan tillåter och uppmanar alla att uttrycka sina åsikter så länge inläggen inte bryter mot någon av reglerna.

  • maja

    Member
    2007-04-14 at 12:21

    Som Atouk säger så förefaller det väl ganska självfallet att g_c talade om swecans ställningstagande som organistation, eller? 8) Peace

Page 1 of 2