• Höga smala el låga breda?

    Posted by eek_a_mouse on 2004-01-08 at 17:22

    Hej!

    Om man inte vill ha så buskiga plantor är det bättre å ha höga smala krukor då än breda?

    Och jag har köpt big bud och ak48.
    Ska toppa/fima dom eller bara låta dom växa?
    Ska dra upp 4 el 6 st honor.
    Har 65x70cm till mitt förfogande å 2,5m i höjd.
    Mvh…

    replied 18 years, 9 months ago 5 Members · 10 Replies
  • 10 Replies
  • reaper

    Member
    2004-01-08 at 20:09

    eh.. rötterna gör ju inget med växten på det sättet de ska bara ta upp näring i jorden och jag hoppas du har någon lampa också ..förhoppningsvis någon lämpad för odling eller LE lampor?

  • Thc-Junkie

    Member
    2004-01-09 at 18:00

    desto större kruka desto större planta 😉 (inom vissa gränser :D )

  • Trestor

    Member
    2004-01-09 at 23:29

    😆

    Tror du att rötterna växer med samma utseende som plantorna?

  • Delta-9

    Member
    2004-01-10 at 19:05

    Du borde ha högre, smalare krukor.
    Med 2,5 meter i höjd men mer begränsat utrymme i sidled så kommer krukor med dem formen att tillhandahålla mer jord per m2 och kunna nära mer tillväxt.

  • reaper

    Member
    2004-01-11 at 02:08

    haha du borde inte driva med honom sådär.. 🙄

  • reaper

    Member
    2004-01-11 at 02:35

    @sckr wrote:

    haha du borde inte driva med honom sådär.. 🙄

    Hehe jag tror inte Delta driver med honom 🙄 det med krukorna och mängd jord per m3 stämmer ju eller?? 😉

    Ja är lite bränd så om jag har fattat fel ber jag om ursäkt 😉

  • Delta-9

    Member
    2004-01-12 at 00:56

    Nej, jag drev inte med Eek-a-mouse. Det är ju ren logik…
    Skcr trodde kanske att jag menade att krukorna skulle vara 2,5 meter höga när jag refererade till Eek-a-mouse’s takhöjd i odlingen…

  • Laskockzia

    Member
    2004-01-12 at 21:51

    Ärligt talat så tror jag att det kan ligga en hel del i att plantan TILL VISS DEL formas efter rotutrymmet.
    Givetvis ger en för trång kruka inte utrymme för någon tillväxt,
    men om man ser på hur träd och även många andra växter påverkas av sitt rotutrymme så kan man ju
    i varje fall dra slutsatsen att det borde gå att FRÄMJA en bredare tillväxt med en grundare kruka.
    Ett exempel är de träd som slagit rot i en mycket begränsad jordplätt på ett berg.
    De brukar få väldigt annorlunda kroppsform. Naturligtvis har även vind och väder sitt att säga till om.
    Detta med krukans utformning drar man även, till viss del nytta av när man odlar bonsaiträd.
    Den vilda formen på bonsaiträden må ha utformats med kniv och ståltråd men krukans grundhet tillåter inte heller plantan/trädet att växa på höjden.
    En risk man tar om man tillämpar denna teknik på en MJ planta är att rotutrymmet helt enkelt blir för litet
    och att plantan helt slutar att växa, men rent teoretiskt så skulle det nog vara sannt.
    Ett annat tillämpningsområde skulle då förstås vara på bonsaimammor.
    (tänk vilket sammanträffande att namnet har med odling av växter i extremt låga krukor att göra 😉 )

  • reaper

    Member
    2004-01-19 at 19:08

    men att odla ogräs och bonsaiträd måste vara 2 relativt skilda saker ? .. jag är ingen trädgårdsmästare men 🙄

    haha ah delta-9 jag trodde du talade om krukorna givetvis snurrad som jag antagligen var i huvvet.. men maryjane påverkar juh ens associationer bevisat så jag skäms med stolthet 😆

    och jag vet inte men de träd som slagit rot på berg blir juh oftast förvridna eftersm de inte har nog med utrymme för rötterna…det ser man juh om man någon gång råkat slita med sig ett träd i fallet nerför en sluttning.. eller liknande.

    jag själv tror att eftersom bonsaiträd är just träd? (sant ?) så står de mer pall för stryk än vad majjaplantor gör.. men som sagt, ingen trädgårdsmästare här inte.

  • reaper

    Member
    2004-01-25 at 12:57

    jag läste också lite i bonsaiträds böcker för ett tag sen och mycket ricktigt. krukans form verkar ha stor betydelse för hur plantan växer.
    o jag tror nog att det även jäller cb. Men jag är inte heller specielt säker. Men däremot tror jag att maijaplantorna tål bra mycket mer stryk än bonsaiträden gjör 😉