-
Hjälp! PH-problem – Bilder finns!
-Utrymmet-
* Storlek: 60x60x120 (DS60II)
* Temperatur: 21-23 (natt) 25-27 (dag)
* Fläkt riktad mot plantan: Vanlig bordsfläkt.-Belysning-
* Typ av lampa: 250w HPS m. cooltube
* Antal: 1st
* Avstånd mellan lampa och planta: 10-20 cm– Om plantan –
* Strain: Super Critical Auto
* Ålder: Snart 7v
* Medium: Plantagens blomjord m. leca
* Vegg/blom: Blom sedan ca 3v
* Storlek på plantan: ca 50cm
* Storlek på krukan: 7 eller 5l, osäker.. :S– Vattning och Näring –
* Hur ofta och hur mycket du vattnar? ~1l vid behov
* Är mediet torrt eller blöt just nu? Halvblött, flushad den 26:e
* Hur lång tid har du tillsatt näring? Sedan hon var ungefär 2v
* Typ av Näring? Canna Rhizotonic, Terra Vega + Flores & PK13-14
* Hur ofta och hur mycket näring? Varje vattning enl. schema.
* Vad är ph på avrinningsvattnet? 5.8Hej kära medcannabinister!!
Har fått “lite” problem med en av mina tjejer! Det ser ut som Mg, P, K och/eller Ca-brist vad jag kan se, och det förmodar jag har med dåligt (lågt) PH att göra. Problemen uppkom för en knapp vecka sedan, hon började få rostfläckar och efterhand har blad gulnat och torkat samtidigt som fläckarna spridit sig till så gott som alla fanleaves. Ser riktigt jävligt ut, som tur är så ser iaf budsen fortfarande friska ut – än så länge!
Lite bilder:
(Bilderna är från den 26:e då hon flushades)
Jag har vattnat med PH 6.5 och varit rätt nöjd så, allt har flutit på. Trodde om något att PH skulle gå upp efterhand som man tillsatte näring, men det verkar vara alltför sur jord. När fläckarna kom så flushade jag henne med PH 6.5, uppmätte då avrinningsvattnet till 5.8 så jag fortsatte sedan flushen med PH 7.0 men det förändrade ingenting alls, fortfarande 5.8. Sen tillsatte jag även full dos näring Flores + PK13-14 (om det skulle vara en äkta brist, hon har inte fått PK tidigare) vilket kanke var ett misstag.. Är inte helt säker på att det är värre idag än igår, men det är definitivt inte bättre. (Däremot så har hon fått en hel del orangea spröt sedan igår, men hon kan väl inte börja mogna redan så att det är därför hon uppvisar bristsymptom!?)
Hur fixar jag detta? Omplantering är inte ett alternativ såvida det inte gäller hennes liv. Är det dolomitkalk, och isf hur? I vattnet eller i jorden och hur doserar man?
Snälla hjälp min lilla tös att komma tillbaks till livet!